17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gölcük'te Maden Araması Meclis'teCHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, özel bir firmanın Ödemiş'deki Gölcük Yaylasında altın aramak için yaptığı ÇED başvurusunun onaylandığını hatırlatarak konuyu TBMM'ye taşıdı, "Barındırdığı doğal güzelliklerle potansiyel turizm alanı olarak değerlendirilen Gölcük Yaylasında maden sahası kurulmak istenmesi ilgili bakanlığın hangi politikası ile örtüşmektedir?" dedi.

Türeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllücenin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Ödemiş'deki Gölcük Yaylasında maden arama çalışması yapılmak istenmesini gündeme getirdi. Medyada, "İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün Gölcük Yaylasında özel bir firmanın altın aramak için yaptığı ÇED başvurusunu onayladığına" ilişkin haberler yer aldığını hatırlatan Türeli, “Bu durum, Ödemişte tartışılmaya ve infial yaratmaya devam etmektedir. Gölcük yaylasında verilen arama izni nedeniyle Küçük Menderes Havzasının doğal tahribata uğrayacağı ve bununla beraber havanın, toprağın ve suyun söz konusu durumdan kötü şekilde etkileneceği net olarak gözükmektedir" dedi.

Küçük Menderes Havzasının, verimlilik açısından ülkemizin en önemli bölgelerinden olduğunu hatırlatan Türeli, şunları kaydetti: "Söz konusu havza ülkemizin tarım alanların binde 4'ünü oluşturmasına karşın, yurtiçi tarımsal hasılamıza yüzde 5 katkı sunmaktadır. Bunun yanında, dünya incir üretimin yüzde 8'ini, Türkiye patates üretiminin yüzde 10'unu, Türkiye aşılı meyve fidanının yarısını, Türkiye büyükbaş hayvan varlığının yüzde 4'ünü, Türkiye süt üretiminin yüzde 10'unu Küçük Menderes Havzası toprakları karşılamaktadır. Diğer taraftan, Küçük Menderes Havzası havası, toprakları ve suyu ile dünyanın ender görülen yerlerinden biridir. Nitekim, Avrupa'da bitkiler ortalama 10 yılda ulaşılan büyüklüğe Küçük Menderes Havzasında 3-4 yılda erişebilmektedir. Bu nedenle dış mekan ve süs bitkileri üretiminin çok arttığı havza topraklarında ayrıca birbirinden değerli ceviz, kestane, zeytin ve Batı Anadolu'daki 70 tür endemik bitki bir arada boy göstermektedir. Gölcük yaylasında altın aramak için yapılan bir başvuruya ÇED izni verildiği doğru mudur? Eğer doğruysa ÇED izni verilen altın madeninin doğal güzellikleriyle ünlü Gölcük yaylasında nasıl bir tahribata neden olacağı konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Avlanma izni bile verilmeyen bir yere altın arama ruhsatı verilmek istenmesi ne kadar mantıklıdır? Barındırdığı doğal güzelliklerle potansiyel turizm alanı olarak değerlendirilen Gölcük yaylasında maden sahası kurulmak istenmesi Bakanlığınızın hangi politikası ile örtüşmektedir? Maden sahasının faaliyete geçmesinin ardından bölgede bulunan endemik bitki türlerinin nasıl etkileneceğine ilişkin Bakanlığınızca herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Eğer yapılmamışsa böyle bir çalışma yaptırmayı düşünüyor musunuz?"

İZMİR, ( DHA )

08 Ağustos 2014
Etiket; Haberegeli, haberegeli.com, İzmir, Ödemiş, Gölcük, Maden Arama Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
Gravürlerde yaşayan İzmir
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir