23 Haziran 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gül: Irak'la yeni bir dönem başlıyorCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri'de yaptığı açıklamada, "Irak’la biliyorsunuz biraz ilişkilerimizde soğukluk vardı. Bunun giderilmesini istedik. Bu soğukluğu hem biz, hem de Iraklılar fark etti.Türkiye ile Irak arasında çıkar çatışması yok. Irak’ın siyasi ve toprak bütünlüğüne önem vermişizdir. Toprak bütünlüğüne sahip çıkmışızdır. Irak’la yeni bir dönem başlıyor. Bundan mutluluk duyuyorum’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünissa Gül ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Ankara'dan özel uçakla Kayseri Erkilet Havalimanı'na geldi. Burada merasim mangası ve protokol tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Kayseri valiliğini ziyaret etti. Valilik girişindevatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan Cumhurbaşkanı Gül'e bir kadın, "Cezaevindeki çocuklarımızın durumlarına el atın’’ diye bağırdı.

Valilik şeref defterini imzalayan ve Vali Orhan Düzgün’den brifing alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sözlerine memleketi Kayseri’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladı. Gül, "Birkaç gün burada olacağım. Şehrimizin güzelliğiyle, gelişmesiyle, ekonomisiyle gurur duyuyorum. Türkiye’de olağanüstü gelişme var. Türkiye’deki siyasi istikrar sayesinde, Türkiye’nin tüm şehirlerinde kalkınma hamlesi görülmektedir. Önümüzdeki günlerde Cumhuriyetin 90'ıncı yıldönümünü kutlayacağız. Cumhuriyetin giderek yerleşmesi, demokratikleşmesi son yıllardaki en büyük hamlesi olmuştur. Cumhuriyet, demokrasiyle birleşmeyince sorunlar olur. Adı cumhuriyet olan ülkelerde bunlara rastlıyoruz. Türkiye için cumhuriyet en önemli kazanımdır. Köklü reformlar, cumhuriyetimizle birleşecek. Bundan hep gurur duyuyoruz’’ dedi.

TÜRKİYE MAHREMİYETİNİ KORUR

Cumhurbaşkanı Gül, valilikteki ziyaret sırasında bir gazetecinin ABD’nin yasa dışı olarak Almanya ve Fransa gibi bazı AB ülkelerini dinlediği yolundaki soruyu, "Teknolojinin ne kadar geliştiğini biliyoruz. Teknolojinin bu kadar gelişmesine liderlik eden enformasyon teknolojisidir. Yeri geldiğinde, bunu devlet hizmetlerinde kullanıyorlar. Bundan kimsenin şüphesi yoktur. Buna karşın teknolojik tedbirler alınıyor. Skandallar çıkıyor. BM Genel Kurulunda da bu konuyla ilgili bazı liderler çok büyük şikayetlerde bulundular. Avrupa’da çıkan ve kamuoyunu ilgilendiren bu konuyla igili Türkiye olarak, her türlü tedbirlerini alırız. Devletimiz kendi mahremiyetini korur. Tedbirlerimizi ilgili kurumlarımız dikkatli şekilde alır’’ diye yanıtladı.

IRAK’LA İLGİLİ YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile dün yaptığı görüşmesinin sorulmasını da şöyle anlattı: "Irak’la biliyorsunuz biraz ilişkilerimizde soğukluk vardı. Bunun giderilmesinini istedik. Bu soğukluğu hem biz, hem de Iraklılar fark etti. TBMM’deki konuşmamda Irak’ın önemine değinmiştim. Irak tarafı da bunun farkındaydı. Türkiye ile Irak arasında çıkar çatışması yok. Irak’ın siyasi ve toprak bütünlüğüne önem vermişizdir. Toprak bütünlüğüne sahip çıkmışızdır. Irak’da etnik ve mezhep ayrılıkları vardır. Biz, hepsine eşit mesafedeyiz ve hepsini kucaklıyoruz. Bir ülkeyi kucaklarken, o ülkedeki her kesimi, yani hepsini kucaklayacaksınız. Buna önem veriyoruz. Türk ekonomisi için Irak önemli bir ülke. Irak’ın kalkınmasına Türk özel sektörünün nasıl katkı yapacağı bellidir. Irak’la yeni bir dönem başlıyor. Bundan mutluluk duyuyorum.’’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile her hafta mutat görüşmeler yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, bu görüşmenin dün ailece yapılmasını soran gazetecilere, "Genellikle Perşembe günü sayın başbakanla görüşmelerimiz olur. Bunu dün farklı yaptık. Zaman zaman biz aileler olarak bir araya geliriz. Bunu herkes bilir. Dün de sağolsunlar böyle bir ziyaretleri oldu. İkimiz kendi aramızdaki konular görüştük. Ayrıca da ailece nasıl eski dostluğumuz muhabbetimiz varsa o da, aile ortamında gerçekleşti’’ demekle yetindi. Bir gazetecinin kendisinin Cumhurbaşkanlığını bırakıp başbakan olacağı yolundaki sorusuna ise "Bunlar sonra konuşulacak konular’’ diye yanıt verdi.

25 Ekim 2013
Etiket; Cumhurbaşkanı Gül, Irak Dışişleri Zebari, Gül açıklamaları, Taner Yıldız, Orhan Düzgün, Başbakan Cumhurbaşkanı görüşmesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Elektrik ve doğalgaza büyük zam
"Soma'da devlet usulsüzlük yaptı"
Doğa dostlarından Bakan Yıldız'a Latmos dosyası
Soma Maden'e Kötü Haber!
Cumhurbaşkanı Gül Türk Mühendisleri Övdü
Devlet Bahçeli'nin Devlet Adamı Yaklaşımı!
Cumhurbaşkanı Gül'ü Soma'da Böyle Karşıladılar!
Oğlum Hakkını Helal Et!, Avucunda Bu Not Vardı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir