18 Eylül 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Gül’den ’’Mursi’’ açıklamasıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mursi’nin serbest bırakılmasının Mısır’da normalleşme sürecini kolaylaştıracak bir adım olacağını söyledi. Gül, Mısır’da meydanlara çıkan vatandaşlara da çağrıda bulunarak, "Büyük yığınları her zaman kontrol altında tutmak mümkün olmaz. Tabi istenmeyen olaylar, kaos ortamı ortaya çıkabilir. Bunlar kaygı verici" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını Sultanahmet Camii’nde kıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın eşlik etti. Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gül, Mısır’da yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mısır’da olağanüstü bir dönem yaşandığını söyleyen Gül, "Cuma günü çok büyük kitleleri meydanlara çağırdılar. Adeta Mısır halkı ikiye bölünmüş şekilde. Bu tabi çok kaygı verici bir durum. Mısır’ın istikrarı, huzuru, geleceği sadece Mısırlılar için değil, bütün Arap dünyası için, İslam dünyası için çok önemli. Mısır’da bir an önce istikrarı arzu ediyoruz. Büyük yığınlar sokaklara dökülünce onların muhakkak şiddetten kaçınması gerekir. Ama büyük yığınları her zaman kontrol altında tutmak mümkün olmaz. Tabi istenmeyen olaylar, kaos ortamı ortaya çıkabilir. Bunlar kaygı verici" diye konuştu.

’’HERKES KENDİ ÜLKESİNE SAHİP ÇIKMALI’’

Mısır halkına ve siyasi liderlerine de çağrıda bulunan Gül, "Herkes kendi ülkesine sahip çıkmalı ve kendi çocuğu gibi davranmalı. Mısır’ın geleceğini kurtarmak gerekir. En kısa sürede tekrar Mısır’ın normale dönmesi için herkesin işbirliği içinde olması önemli. Mısır’ın geleceğini kazanmak için uğraşmak gerekir. Olanlar olmuştur, Mısır’ın geleceğini kaybetmemek gerekir. Bugün İslam dünyasında bu tecrübelerden geçmiş bazıları başarılı olmuş, bazıları ise çok acılar yaşamış ülkeler var. Bütün Mısır halkı ve Mısır önderlerinin Mısır’ın geleceğini düşünerek işbirliği, uzlaşma ve tekrar demokrasiye gidişin yolunu hep birlikte yapmaları gerekir. Cumhurbaşkanı Mursi’nin serbest bırakılması bu süreci çok daha kolaylaştıracak ve herkesin Mısır’ın geleceğine dönük işbirliğine girmesini kolaylaştıracaktır. Şu anki Mısır liderliğinin bu anlayış içerisinde bir an önce herkesi tek çatı altında toplayıp, demokrasiye geçiş çalışmaları yapacak ortamı hazırlamalarını uygun görüyorum" ifadelerini kullandı.

MEYDANLARDAKİ VATANDAŞLARA UYARI

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır’da meydanlara çıkan vatandaşlara yönelik uyarılarını yineleyerek şunları söyledi:

"Önemli olan Mısır’ın geleceğini kurtarmak. Mısır’ın bir kaos içine girmesine fırsat vermemek gerekir. Çok büyük yığınlar her zaman kontrol edilemez. Birdenbire kontrolden çıkar. Geri dönüşü olmayan yaralar açabilir. El birliği içinde uzlaşarak bütün grupların, siyasi akımların, işbirliği içerisinde ve seçimlere girebileceği ortamı hazırlamanın doğru olduğu kanaatindeyim."

26 Temmuz 2013
Etiket; abdullah, gül, mursi, açıklama Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
Danışmadan ekmek bile almıyoruz
Sağlıklı saç için besin önemli
Unutulan soykırım tekrarlanır
Acil servis çalışanları tehlike altında
Kırbiç çiftinin bebek sevinci
Kocaoğlu'ndan önemli açıklamalar
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz
 
Göztepe-Trabzonspor özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir