18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Güllük Körfezi'nde kirlilik araştırılıyor Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinin sınırları içerisinde kalan Güllük Körfezi’ndeki kirlilik iddiaları üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri denetim ve incelemelerde bulundu. Alınan numuneler Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ne gönderildi.

Muğla Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, "Akademisyenlerin Güllük Körfezi ile Aydın’ın Didim İlçesi arasındaki büyük bir alanı kapsayan bölgede yaptıkları incelemeler sonucunda, bu bölgenin özellikle yoğun turizm ve tarım faaliyetlerinin baskısı altında olduğu gözlemlenmiştir" denildi. Su sıcaklığının artmasına bağlı olarak bazı organizmaların birim hacimde aşırı miktarda çoğaldığının da ortaya çıktığının belirtildiği açıklama, şöyle devam etti:

"Yapılan literatür araştırması sonucunda organizmanın herhangi bir toksik yan etkisinin olmadığı ve insan sağlığı açısından herhangi bir sakıncasının bulunmadığı saptanmıştır. Bilimsel değerlendirmenin sonucunda söz konusu cinsin aşırı bir şekilde çoğalmasının, deniz yüzeyinde jelatinimsi ince bir tabaka meydana getirdiği belirtilmiştir. Fakülte tarafından yapılan açıklamada yüzen insanların ciltlerine yapışan bu tabakanın güneş ışığı etkisiyle kuruması sonucu da deride bir gerginlik hissi oluşmasına neden olmuş olabileceği belirtilmiştir."

Açıklamada, Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 16 Temmuz 2013 tarihinde yapılan analizlere de değinilerek, "Güllük Körfezi genelindeki Bargilya Plajı, Semiramis Koyu Plajı, Etibank Plajı, Güllük Belediye Halk Plajı, Günbatımı Plajı, Mavi Tatil Köyü, Yasemin Plaj ve Obasite Plajı’nda mavi bayrak ve yüzme suyu izleme çalışmalarından deniz suyu analiz sonuçları iyi kalite olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca Müdürlük tarafından 16-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında sürekli incelemeler yapılmış olup yüzme suyu kalitesini bozacak bir olumsuzluk gözlemlenmemiştir. Diğer yandan, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından şikayetlerin artması ve deniz yüzeyindeki tabakanın yayılması nedeniyle durum Bakanlığa iletilmiş olup Bakanlık Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanlığı ile Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Dairesi Başkanlığı personeli inceleme yapmak üzere görevlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

NUMUNELER ALINDI

24-25 Temmuz 2013 tarihleri arasında Sahil Güvenlik Komutanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte Güllük Körfezi’nde inceleme gerçekleştirildiği de vugulanan açıklamada, "Bu kapsamda Kapalı Burun, Kazıklı Koyu, Çam Koyu, Güllük Dalyanı Ağzı, Asin Körfezi Girişi noktalarından dip ve yüzey olmak üzere 10 numune, Torba Koyu, Asin Körfezi iç girişinden tabakalaşmanın yoğun olduğu yüzeyden 2 numune, Torba İkiz Adaları karşısı, Büyük Ada, Gündoğan Limanı ve Güvercinlik Koyu'ndan dip ve yüzey olmak üzere 8 numune, Kazıklı Koyu ile Çam Koyu arasındaki jelatimsi tabakadan da 1 numune olmak üzere toplam 21 numune alınmış olup 26 Temmuz 2013 tarihi itibari ile analizleri devam etmektedir. Alınan sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacaktır" denildi.

02 Ağustos 2013
Etiket; güllük, körfez, kirlilik, inceleme Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yüzülebilir körfeze doğru
Pis kokunun sorumlusu kim?
'Yüzülebilir Körfez' için bir adım daha
Yüzmeye az kaldı
Körfeze yeni arabalı vapur
Sis Trafiği Engelledi
TMMOB ve TTB'nin Soma'da inceleme talebi reddedildi
IŞİD'e karşı terör zirvesi Suudi Arabistan'da toplanacak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir