24 Haziran 2021, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Güneş Tarlası Projesi'ne İZKA desteği4 bin üyeli Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne (Covenant Of Mayors) Türkiye’den ilk imza atan belediye olan Karşıyaka, bu sözleşmeyle taahhüt ettiği, karbon salımının 2020 yılına kadar yüzde 35 azaltılmasına yönelik ikinci ciddi adımını attı. 2013 yılı başında, sözleşme doğrultusunda hazırladığı Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın ilk ayağı olan KARBİS projesini hayata geçiren Karşıyaka Belediyesi, Güneş Tarlası projesi için de İZKA’dan 1 milyon liralık hibe aldı.

İzmir Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen törende imzalar, Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can tarafından atıldı. Alternatif enerji kaynaklarının kullanımının, dünyanın geleceği açısından öneminin farkında olduklarını belirten Belediye Başkanı Durak, “Bizim dileğimiz, bu projenin kısa sürede hayat geçirilmesi ve benzeri projelerin çoğalarak, İzmirimizin kazanmasıdır. Böylelikle, karbon salımının azaltılması yönünde de önemli bir adım atmış olacağız.

İZKA’ya da, desteğinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. Sürdürülebilir enerjinin, bundan sonraki süreçte dünyanın başlıca gündemi olacağına dikkat çeken İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can, önemli olanın bu projelerin devamlılığının sağlanması olduğunu belirterek, “Bize, hibeleri sağlarken, neye göre belirlediğimiz soruluyor. Biz, dağılımı, bölge planımıza göre yapıyoruz. Yenilenebilir enerji de bölge planımızda bulunuyor. Bu yüzden, Karşıyaka Belediyesi’nin Güneş Tarlası projesine destek veriyoruz. Bu tür projeler örnek olacaktır” diye konuştu. Belediye kendi enerjisini üretecek İZKA ile imzalanan protokolle 1 milyon liralık hibe alan Güneş Tarlası projesi, Karşıyaka Belediyesi’nin Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı’nın önemli başlıkları arasında yer alıyor. Sancaklı Köyü Pilav Tepe mevkiinde, Belediye mülkiyetindeki 32 bin metre karelik alanın 6 bin metre karelik kısmına kurulacak olan Güneş Tarlası’nın ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Üretilen enerji ilk etapta Karşıyaka Belediyesi hizmet binası, Ziya Gökalp Kültür Merkezi ve Tay Park’ın ihtiyacını karşılayacak. Kurulacak güneş tarlasında yıllık 500 bin kwh’lık elektrik enerjisi elde edilebilecek. Güneş tarlası yatırımı yaklaşık 5 ila 7 yılda kendini amorti edecek kapasiteye ulaşacak.

10 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir