27 Ocak 2021, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Hamilelere müjdeHamilelik döneminde kadınların korkulu rüyası olan ve bebek için düşük de olsa risk yaratan amniyosenteze alternatif test Panorama Prenatal Test İzmir’de uygulanmaya başladı.

Anne karnından sıvı alınmadan önce bir alternatif olarak sunulan test, gebeden alınan kan örneğinde bebeğe ait DNA'ların ayrıştırılması prensibine dayanıyor.

İzmir’de Kent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru İsrael Aruh, Türkiye’de 700 doğumdan birinin, yılda 2 bin bebeğin down sendromlu olduğunu belirterek, gebelikte uygulanan panorama testinin yüzde 99.9 oranında sonuç verdiğini söyledi.

Aruh’un “Yüzyılın buluşu” olarak nitelendirdiği testin ücreti ise yaklaşık 2 bin 250 lira. Mövenpick Otel’de Panoroma Prenatal Test ile ilgili Biyolab tarafından düzenlenen basın toplantısında testin kullanımı ve amacı ile ilgili bilgi veren Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İsrael Aruh, Türkiye’de 2011 yılı araştırmasına göre 700 doğumdan birinin down sendormlu olduğunu bunun da yılda 2 bin bebeğin down sendromlu olması anlamına geldiğini vurguladı.

25 yaşındaki bir kadının down sendromlu bebek doğurma ihtimalinin 1040’da bir, 40 yaşındaki bir gebenin 87’de bir olduğunu söyledi. Anne olma yaşında risk sınırının 35 olduğuna dikkat çeken Aruh, günümüzde ikili, üçlü, dörtlü tarama testleri ile down sendromunun belirlenmeye çalışıldığını ancak yanılma payının olduğunu belirtti.

Aruh, bu testlerin anne ve bebek için taşıdığı risklere de dikkat çekerek, “Amniosentez’de yüzde yarım, plesantadan örnek alınmasında yüzde 1-3 arası risk sözkonusu. Bu testler kesin netice veren testler değil. Sadece doktora fikir veriyor, yönlendiriyor” dedi.

Doktor Aruh, son iki yıldır ABD ve dünyada ‘panorama’ denilen yeni bir testin uygulandığını sadece anneden basit bir kan örneği alınarak gerçekleştirilen testin hiçbir risk taşımadığını vurgulayarak, down sendromunu 99.9 oranında belirlediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Anneden alınan kan örneğinde bebeğe ait hücre dışına çıkmış DNA fraksiyonları anneye ait fraksiyonlar ayrıştırılıyor. Benzersiz bir bilgisayar programı ile bebeğe ait kromozon sayısında anomali olup olmadığı tespit ediliyor. Bu test 9. haftadan itibaren yapılabiliyor. Bu test yüzyılın buluşu. Zaman içinde oldukça değer kazanacak. Çünkü oldukça hassas bir şekilde bebeğe ait kromozon anomaliklerini tespit ediyor” diye konuştu. Aruh, henüz SGK kapsamında olmayan testin sadece İzmir’de uygulandığını, ücretinin bin 250 dolar, yaklaşık 2 bin 250 lira olduğunu dile getirerek, sonucun 2-3 hafta içinde alındığını söyledi. Aruh testi özellikle risk grubu içindeki ve 35 ya da üstü gebelere, ikili ve üçlü tarama testlerinde yüksek riskli çıkanlara önerdiklerini açıkladı.

03 Mayıs 2013
Etiket; Hamile, Test, Aruh, İsrael, Kent, Hastanesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Benim devletim çok büyük
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Bunamanın 9 sebebi
Sağlıklı saç için besin önemli
Genç hemşireden insanlık dersi
Altay'a konsey dopingi
Spor yaparken yanlış yapmayın
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir