24 Ocak 2021, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Harbiyeli Böyle Eğitiliyor 
İZMİR'in Urla İlçesi'ndeki Menteş Askeri Kampı'nda bu yıl, Türk Ordusu'na 1834 yılından bu yana subay yetiştiren Kara Harp Okulu (KHO) öğrencisi 712 subay adayı, 8 haftalık zorlu eğitimi icra ediyor. Aralarında 19 ülkeden 261 misafir asker öğrecinin de bulunduğu subay adayları, aldıkları bütün eğitimin özeti niteliğindeki 19 etaptan oluşan 40 kilometrelik Harbiyeli Güven Parkuru'nu başarıyla tamamlaya çalışıyor.

Gerçek mermilerin kullanıldığı sızma, göğüs göğüse muharebe, pusu ve deniz eğitimi gibi bir birinden zorlu etapları 12 saatten kısa sürede tamamlayan Harbiyeliler, ödül olarak evlerine 1 gün erken gönderiliyor. Erkek subay adayları gibi etapları geçen kız öğrenciler, aldıkları eğitimlerle zorluklar karşısında dayanıklıklarının arttığını dile getirdi.

Türk Ordusu'na 1834 yılından bu yana subay yetiştiren Kara Harp Okulu'nun intibak, 1 ve 2'nci sınıf öğrencileri, okulda aldıkları teorik eğitimleri, Urla İlçesi'ndeki Menteş Askeri Kampı'nda tecrübe edinme fırsatı buluyor. KHO'da eğitim gören, 3 kıtadaki 19 ülkeden 261 misafir asker öğrencinin de bulunduğu toplam 712 subay adayı Haziran- Eylül ayları arası, Menteş'teki kampta 8 haftalık zorlu eğitimden geçecek.

GÜN BOYU YOĞUN EĞİTİM

Kampta kalan ve saat 06.00'da kalkıp eğitimlere başlayan subay adayları, gün boyu yoğun bir eğitime tabi tutuluyor. Bir çok başarıya imza atan deneyimli subaylar tarafından eğitilen subay adayları, askerliğin temeli olan disiplin ruhuyla yetişmiş, itaatkar, aldığı emri canı pahasına yapmaya hazır, silah arkadaşları ve milletine sarsılmaz bir inançla bağlı, liderlik vasıfları gelişmiş, askerlik şeref ve haysiyetini her şeyden üstün tutan, mesleğinin en zor koşullarında dahi, soğukkanlılığını kaybetmeyerek, dayanıklılık ve fiziki kabiliyetle görevini yapabilecek muharip subaylar olarak yetiştirilmeye çalışılıyor.

EĞİTİMDE TER DÖKMEYEN SAVAŞTA KAN DÖKER

Zor muharebe ve gerçek muharebe şartları yansıtılarak eğitimlere alınan Harbiyeliler, "Eğitimde ter dökmeyen savaşta kan döker" anlayışla hareket ediyor. Erkekler gibi zorlu eğitimleri alan 2'si yabancı 25 kız öğrenciden biri olan Hilal Kas, "Bizler de erkekler gibi zorlu eğitimlere tabi tutuluyoruz. En az onlar kadar mücadele ediyoruz. Zorlandığımız anlar da oluyor. Ancak bu eğitimler bizleri daha dayanıklı hale getiriyor. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

19 ZORLU ETAP

Kampın son gününde ise Harbiyeliler, aldıkları bütün eğitimin özeti niteliğindeki 19 etaptan oluşan 40 kilometrelik Harbiyeli Güven Parkuru'nu başarıyla tamamlaya çalışıyor. Alçak koşu ve sürünme, engelli parkur, koşarak hedef bulma, pusu, hedefe sızma, Modern Piyade Tüfeği (MPT-13) atışı, el bombası atışı, suda yaralı tahliyesi, kütük taşıma, muharebe düzeni ve duruma dayalı eğitimler, göğüs göğüse muharebe, deniz eğitimi gibi dayanıklılık, güç, birlik ruhu, cesaret, bilgi, sabır ve irade gerektiren zorlu etaplardan geçen Harbiyeliler, hekilopterden inme, helikoptere binme eğitiminden de geçiyor. Öğrenciler, kuvvet kaydırma gerektiğinde kullanacakları helikopterleri tanıyor, UH-1 ve Cougar tipi helikopterleri kullanılıyor. Gerçek mermilerin kullanıldığı sızma etabında ise Harbiyeliler'in, taarruz çıkış hattında hedefe kadar muharebe alanında karşılaştıkları engeller simüle ediliyor. Subay adaylarından, tel engeller, menfezler, baraj atışları, düşmanını görerek atışlar gibi engelleri aşmaları isteniyor.

ÜZERLERİ 6 KEZ ISLANIYOR

Harbiyeli Güven Parkuru boyunca, subay adaylarının üzerlerindeki kıyafetler, 6 kez ıslanıp üzerlerinde kuruyor. Çamurlu suda sürünerek ilerleyip, dikenli tellere takılmadan hedefe sızmayı başaran öğrenciler, ara vermeden diğer etaplara geçiyor.

BOŞ ZAMANDA SAVAŞ OYUNU


Sıcaklığın zaman zaman 40 dereceyi geçtiği anlarda eğitim gören öğrenciler, boş zamanlarında da eğitimde aldıkları bilgileri pekiştirmek amacıyla paintball oynuyor.

YEMEKTE KAYNAŞIYORLAR

Zorlu eğitimlerin ardından yemek için ara veren Harbiyeliler, farklı ülkelerden gelen, misafir öğrencilerle kaynaşıyor. Arkadaşlıklarını, dayanışmayı ve paylaşmayı geliştiren öğrenciler sıkı dostluklar ediniyor. Kara Harp Okulu'nda eğitim gören Gambiyalı Ebou Touray, "Kara Harp Okulu'nda eğitim almak benim için büyük bir onur. Burası dünyanın en iyi okullardan biri. Buradaki eğitimin, ülkemde bana katkı sağlayacağını düşünüyorum. Burada güzel arkadaşlıklar kuruluyor. Bunların iki ülkle arasındaki ilişkileri geliştireceğine inanıyorum" dedi.

12 SAATTE TAMAMLAYAN MANGAYA ÖDÜL

Harbiyeli Güven Parkuru'nu, 9 kişilik Manga halinde 12 saat ve öncesinde başarıyla tamamlayan Harbiyeliler, ödül olarak evlerine 1 gün önce gönderiliyor.

Habere ait videoyu izlemek için tıklayın
21 Temmuz 2014
Etiket; İzmir, Urla, Menteş Askeri Kampı, Kara Harp Okulu, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD Kupası Arkas'ın
İzmir'de voleybol heyecanı
Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası İzmir'de
İZVAK'tan üçüncü zirve
İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir