19 Temmuz 2018, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Hastane hastane dolaşmaya son   Türkiye’de özellikle bayram tatillerinde artan trafik kazaları ve suda boğulmalar sonucu yaralananların hastane hastane dolaştırılmasının önlenmesi için, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü çalışma başlattı. Bu projeye göre yaralılar, uygun yoğun bakım olanakları ve personeline sahip hastaneye zaman kaybetmeden ulaştırılarak, yolda ölümler önlenecek.

   İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği (İKKH), her türlü kaza, yanık ve suda boğulmalarda yaralananların hastane hastane dolaştırılmadan uygun yoğun bakım olanakları ve personele sahip hastaneye sevkini sağlayacak projeyi hayata geçiriyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak projeyle yaralıya ulaşan acil servis ekibi travma derecesini komuta merkezine bildirilecek ve komuta merkezinden gelen karar doğrultusunda yaralının zaman kaybetmeden en uygun hastaneye götürülmesi sağlanacak.

ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK

İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı ve 112 Ege Bölge Koordinatörü Dr. Turhan Sofuoğlu, başta trafik kazaları olmak üzere pek çok kazanın özellikle genç nüfusu tehdit ettiğini söyledi. Kazalarda çok sayıda genç hayatını kaybederken, pek çoğunun yaralandığını, sakat kalanlar olduğunu belirten Sofuoğlu, “Kaza bir ilçede olmuşsa yaralılar o ilçenin hastanesine götürülüyor. Ama o hastane yetersizse yaralı bu sefer farklı bir hastaneye sevk ediliyor. O hastane de yeterli değilse, kent merkezinde bulunan bir hastaneye sevk oluyor. Çok önemli zamanlar yolda kaybediliyor. Biz bu projeyle yolda kaybedilen zamanın önüne geçmeyi planladık. Bu çalışmayla yaralı sağlık sistemine çok daha çabuk ulaşacak. Böylece yaralı hastaneye ulaşmadan ekip ve altyapı olanakları hazır olacak” dedi.

“600-700 KİŞİNİN HAYATI KURTULACAK”

İKKH Genel Sekteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek ise Türkiye'de ev, işyeri ve yollarda meydana gelen kazalarda özellik genç nüfusun hayatını kaybettiğini söyledi. Projeyle yaralının en son gideceği hastaneye ilk önce götürülmesinin amaçlandığını söyleyen Prof.Dr. Dilek, şöyle konuştu:

“Bu proje kapsamında hastanelerin sınıflandırılması yapıldı. 112 kazanın olduğu yere gelecek ve gerekli tespiti yapacak. Acil servis ekibi yaralının travma derecesine göre komuta merkezine bildirecek. Komuta merkezinden gelen karar doğrultusunda yaralının uygun hastaneye götürülecek. Başlangıçta İzmir'in Kuzey bölgesindeki 112 ambulansları ve kamu hastaneleri projeye dahil edilmişken, görülen ilgi üzerine İzmir'in Güney Hastaneleri ve Manisa ili ve Üniversite hastaneleri de projeye dahil edildi. Yılın ikinci yarısında projenin eğitim faaliyetlerine ve bölgesel uygulamalarına, daha sonra da Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile diğer illere yaygınlaştırılmaya başlanacak. Tüm ülkede uygulanması planlanan projeyle ile 600-700 kişinin hayatını kurtarabiliriz.”

13 Ağustos 2013
Etiket; hastane, yaralı, izmir, izmir il sağlık müdürlüğü Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir