20 Şubat 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Haziran ayı sanayi üretim endeksi arttıMevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,4 arttı.

TÜİK, Haziran ayı sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, sanayinin alt sektörleri, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,6 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde2,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,4 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları sınıflamasına göre, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 11,9 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en fazla artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 40,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 19,8 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 16,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 8,8 fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 7,1 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 6,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,2 arttı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,9 arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,8 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 arttı.

12 Ağustos 2013
Etiket; sanayi, üretimi, endeks, artma, yüzde, 1, 4 Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Altınordu devler arenasında
O kupa Altınordu'nun
Almanya fatihi Altınordu
112 ekibine silahlı tehdit
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
Altınordu Türkiye Şampiyonu
İzmir'deki STK'lardan ortak açıklama
Büyük şölene renkli açılış
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Bezdiri ile etkin mücadele
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
Emekliye temmuz zammı
EYT'de son durum ne
Zeytin güzel kokmalı
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir