19 Kasım 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Her 40 saatte bir kadın öldürülüyorİzmir Üniversitesi’nde düzenlenen bir panelde, kadına yönelik şiddet ve kadın erkek eşitsizliği masaya yatırıldı.

İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Sona Eren Evliliklerin Ardından Yaşanan Hukuki Problemler” başlıklı panelde, kadına yönelik şiddet ve kadın erkek eşitsizliği ele alındı. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Merdan Hekimoğlu’nun sunuculuğunu yürüttüğü panele Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, İzmir Barosu Avukatı Saadet Kayaalp ve İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Tuba Kutoğlu konuşmacı olarak katıldı.

KADINA ŞİDDET

Panelin açılış konuşmasını yapan Dekan Hekimoğlu, çarpıcı rakamlar ile Türkiye’de kadına şiddetin geldiği noktaya dikkat çekti. 2013 yılı Mart verilerine göre, her 40 saatte bir kadının eşi tarafından öldürüldüğünü anlatan Hekimoğlu, şöyle konuştu:

"Mart ayı itibariyle 2013 yılında öldürülen kadın sayısı 28 idi. Şu an bu rakam çok daha artmış durumda” Hekimoğlu, Türkiye’de kadın erkek eşitliğinin önündeki en önemli engelin, kadını erkekle eşit değerde görmeyen ataerkil aile ve toplum yapısı olduğunu söyledi. Avukattan hâkime, hukuk tatbikatçılarının konuya daha duyarlı yaklaşması gerektiğini ifade eden Hekimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Türkiye’de icracı mevkilerde bulunanların performansları ne yazık ki iyi değil. Hukuk tatbikatçıları kadına yönelik şiddeti aile içi bir mesele olarak algılamamalıdır. AİHM’in Opuz -Türkiye kararında da vurguladığı üzere, kadına karşı şiddet özel yaşamla ilgili bir sorun değildir. Bu nedenle de devletlerin alacakları etkili tedbirlerle şiddetin önlenmesinde kamunun üstün menfaati vardır.”

Bir öğrencisinin eski erkek arkadaşı tarafından bıçakla öldürülmesinin ardından konu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdığını dile getiren Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ayşe Nuhoğlu, altyapısı eksik olarak uygulamaya geçirilen 6284 sayılı yasanın kadına yönelik şiddeti önleyici nitelikte olduğunu, eksiklerin zaman içinde tamamlanacağına inandığını söyledi. Televizyonlarda yayınlanan kamu spotlarının konu hakkında toplumu bilinçlendirmek adına yararlı ancak dizilerin zaman zaman zararlı olabildiğini belirten Nuhoğlu, “Erkek kadına önce şiddet uyguluyor, sonra barışan çift tutkulu bir aşk yaşıyor bu da kafaları karıştırıyor” dedi.

BU ADAMIN BENİ DÖVMEYE HAKKI YOK

Basında yer alan kadına yönelik şiddet haberleri nedeni ile yapılan medya eleştirilerine katılmadığını ifade eden Avukat Saadet Kayaalp, “Basında yer alan haberleri okuyan ve izleyen kadınlar 'Bu adamın beni dövmeye hakkı yok' demeyi öğrendi” dedi. Akademisyenler ve öğrencilerin geniş katılımı ile tamamlanan panel sonunda Dekan Hekimoğlu konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etti.

11 Haziran 2013
Etiket; izmir, üniverstesi, kadın, şiddet Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Şampiyon Arkas oldu
TSYD İzmir'den Dev Voleybol Turnuvası
Folkart TSYD Ege Kupası Altay'ın
İlk finalist Menemen
Folkart TSYD Kupası heyecanı
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
Aşkın hamurunda genetik var
İzmir uzlaştırıyor
İste gelsin bin gitsin
Antibiyotik yerine turşu
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
Gerçek bir destan
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Benim devletim çok büyük
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Ruj sahnesi kızdırdı
Fay hatlarına hendek açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz
 
Göztepe-Trabzonspor özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir