13 Aralık 2019, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Her 40 saatte bir kadın öldürülüyorİzmir Üniversitesi’nde düzenlenen bir panelde, kadına yönelik şiddet ve kadın erkek eşitsizliği masaya yatırıldı.

İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Sona Eren Evliliklerin Ardından Yaşanan Hukuki Problemler” başlıklı panelde, kadına yönelik şiddet ve kadın erkek eşitsizliği ele alındı. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Merdan Hekimoğlu’nun sunuculuğunu yürüttüğü panele Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, İzmir Barosu Avukatı Saadet Kayaalp ve İzmir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Tuba Kutoğlu konuşmacı olarak katıldı.

KADINA ŞİDDET

Panelin açılış konuşmasını yapan Dekan Hekimoğlu, çarpıcı rakamlar ile Türkiye’de kadına şiddetin geldiği noktaya dikkat çekti. 2013 yılı Mart verilerine göre, her 40 saatte bir kadının eşi tarafından öldürüldüğünü anlatan Hekimoğlu, şöyle konuştu:

"Mart ayı itibariyle 2013 yılında öldürülen kadın sayısı 28 idi. Şu an bu rakam çok daha artmış durumda” Hekimoğlu, Türkiye’de kadın erkek eşitliğinin önündeki en önemli engelin, kadını erkekle eşit değerde görmeyen ataerkil aile ve toplum yapısı olduğunu söyledi. Avukattan hâkime, hukuk tatbikatçılarının konuya daha duyarlı yaklaşması gerektiğini ifade eden Hekimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda Türkiye’de icracı mevkilerde bulunanların performansları ne yazık ki iyi değil. Hukuk tatbikatçıları kadına yönelik şiddeti aile içi bir mesele olarak algılamamalıdır. AİHM’in Opuz -Türkiye kararında da vurguladığı üzere, kadına karşı şiddet özel yaşamla ilgili bir sorun değildir. Bu nedenle de devletlerin alacakları etkili tedbirlerle şiddetin önlenmesinde kamunun üstün menfaati vardır.”

Bir öğrencisinin eski erkek arkadaşı tarafından bıçakla öldürülmesinin ardından konu üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdığını dile getiren Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ayşe Nuhoğlu, altyapısı eksik olarak uygulamaya geçirilen 6284 sayılı yasanın kadına yönelik şiddeti önleyici nitelikte olduğunu, eksiklerin zaman içinde tamamlanacağına inandığını söyledi. Televizyonlarda yayınlanan kamu spotlarının konu hakkında toplumu bilinçlendirmek adına yararlı ancak dizilerin zaman zaman zararlı olabildiğini belirten Nuhoğlu, “Erkek kadına önce şiddet uyguluyor, sonra barışan çift tutkulu bir aşk yaşıyor bu da kafaları karıştırıyor” dedi.

BU ADAMIN BENİ DÖVMEYE HAKKI YOK

Basında yer alan kadına yönelik şiddet haberleri nedeni ile yapılan medya eleştirilerine katılmadığını ifade eden Avukat Saadet Kayaalp, “Basında yer alan haberleri okuyan ve izleyen kadınlar 'Bu adamın beni dövmeye hakkı yok' demeyi öğrendi” dedi. Akademisyenler ve öğrencilerin geniş katılımı ile tamamlanan panel sonunda Dekan Hekimoğlu konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etti.

11 Haziran 2013
Etiket; izmir, üniverstesi, kadın, şiddet Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir