16 Aralık 2019, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Her şey dahil Türk mutfağına engelFüzyon mutfak ve moleküler gastronomi alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Şef Yasin Sözen, İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’ne konuk oldu. Görüntüsü ve tarzı ile klasik şeflere pek benzemeyen, uyguladığı moleküler gastronomi reçeteleri ile tartışmalara neden olan, tabakta lezzetten önce füzyona önem veren Şef Yasin Sözen, İzmir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Mutfak Organizasyonu dersine konuk oldu.

İnsanların artık giyim ve araba zevklerinden daha fazla damak lezzetine önem verdiklerini söyleyen Şef Sözen, “Son 50 yılın en iyi mesleği aşçılık” dedi. Yurt içi ve yurt dışı meslek deneyimlerini öğrencilerle paylaşan Sözen, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Yarışmalar çok faydalı Özellikle aşçılık yarışmaları ile birlikte gelişen merakın, yeni ve başarılı aşçılar yetişmesi adına faydalı olduğunu dile getiren Şef Sözen, “Aşçılık yarışmaları, kalabalık ortamda, stres altında, ekip içinde yemek yapabilme yetilerini geliştirmek için çok önemli. Ancak aldığınız eğitimin amacı yarışmalara katılmak değil, kendine özel, menüleri ile var olan bir şef olmak olmalı” dedi.

Yarışmalar sayesinde Türk şeflerinin dünyada bilinirliğinin arttığını vurgulayan Sözen, “Yarışmalarda Türk bayrağını dünyaya açıyoruz. Hem dünya Türk mutfağını hem de Türkiye dünya mutfağını tanıma şansı buluyor. Bu da karşılıklı önyargıların yıkılmasını sağlıyor” dedi. Aşçılık mesleğinin son yıllar içinde önemli bir ivme kazandığını ifade eden Sözen, “Son 50 yılın en iyi mesleği aşçılık. Çünkü artık insanlar giyim ve araba zevklerinden daha fazla damak lezzetine önem veriyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

“Her şey dahil” oteller Türk mutfağı önünde engel

Türkiye’nin yıllık yaklaşık 40 milyon turisti ağırladığını ancak otellerde uygulanan “Her şey dahil” sistemi nedeni ile Türk mutfağı ile turistlerin buluşamadığını söyleyen Sözen, “Kişi başı ortalama geliri 798 Dolar olan turistleri her şey dahil sistemi ile otellerde ağırlıyor, günlüğü 3 Euro’dan 5 öğün yemek yediriyoruz. Bu rakamlar için Türk mutfağının en güzel örneklerini vermeye elbette imkan yok. Ancak otelden çıkan turistin Türk mutfağı ile karşılaşma ihtimali bulunuyor” dedi. Gelecek için hedefinin Avrupa Aşçılar Birliği’nde görev almak olduğunu dile getiren Şef Yasin Sözen’e Turizm ve Otel İşletmecili Program Başkanı Dr. Koray Akman ile Öğr. Gör. Ülker Erdoğan Aracı ve Öğr. Gör. Ceyda Lale söyleşisi sonunda teşekkür etti.

21 Ekim 2013
Etiket; Şef Yasin Sözen, İzmir Üniversitesi, Turizm Otel İşletmeciliği, avrupa aşçılar birliği, füzyon mutfak Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Sünnet ne zaman yaptırılmalı?
AIDS tedavisinde başarılıyız
Dondurmada hijyene dikkat
Egzersize su içinde devam edin
AB'nin geleceği İzmir'de tartışıldı
Kadın hikayelerini kadınlar anlatsın
Yeni bir söylem gerekli
Hollywood'daki İzmirliden tavsiyeler
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir