29 Şubat 2020, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

HES protestosu için suya atladılar Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde bir grup eylemci, Saklıkent Kanyonu'ndan çıkan Karaçay üzerine yapılması planlanan hidrolektrik santralini (HES) protesto etmek için kendilerini Saklıkent'in serin sularına attı.

Saklıkent Kanyonu'ndan çıkan Karaçay üzerine HES yapılmasına karşı çıkan Saklıkent Koruma Platformu'na üye 50 eylemci, Saklıkent Milli Park girişine gelerek gişelerden içeri girdi. Kanyon girişindeki yürüyüş yoluna 'Nehir yoksa, yaşam da yok' yazılı pankart asan eylemciler, alkış ve sloganlarla yapılması planlanan HES projesini protesto etti. Alkışlı protestonun ardından yürüme yolunun korkuluklarına çıkan eylemciler, kendilerini 4 metre yükseklikten Karaçay'ın serin sularına attı. Eylemcilerin suya atlamasını Saklıkent'teki tatilciler şaşkın bakışlarla izlerken, bazı tatilcilerin protestoya alkışlarla destek verdiği görüldü.

4 METRE YÜKSEKLİĞİNDE BENT KURULACAK

Saklıkent'e HES yapılaması için 4 Aralık 2008 tarihinde üretim lisansı alındığını belirten eylemciler, proje kapsamında Karaçay üzerine 9.67 ve 7.83 megawatt gücünde iki santral kurulmasının planlandığını söyledi. HES için Karaçay üzerine, dere yatağından 4 metre yükseklikte bent kurulacağını kaydeden eylemciler, bu bentin bölgedeki doğal yaşamı yok edeceğini öne sürdü.

'TÜM MÜCADELE YÖNTEMLERİNİ DENİYORUZ'

Fethiye Saklıkent Koruma Platformu'nda gönüllü olarak çalıştığını belirten Avukat Bora Sarıca, amaçlarının HES projesinin Saklıkent'te yaratacağı doğal tahribatı engellemek olduğunu söyledi. Sarıca, doğal güzelliklerin bir sonraki nesle taşınması için ellerinden gelen tüm mücadele yöntemlerini denediklerini vurgulayarak, eylemlerin bununla sınırla kalmayacağını kaydetti.

'KAYGIMIZ SAKLIKENT'İ KAYBETMEK'

HES projelerine karşı olmadıklarını dile getiren Kayadibi Köyü Muhtarı Gürhan Karasel ise kaygılarının dünyaca ünlü Saklıkent'i kaybetmek olduğunu anlattı. Saklıkent Kanyonu'nun girişine HES yapmanın yanlış olduğunu aktaran Karasel, planlanan projenin kış aylarında Karaçay'da yükselen su seviyesi ile birlikte bölgede su taşkını riskini beraberinde getireceğini vurguladı. HES'in bölgedeki doğal dengeyi altüst edeceğini aktaran Karasel, yetkililerin projeyi tekrar gözden geçirmesini istedi.

Köy sakinlerinden Veli Ulutaş da projenin su taşkını riskini beraberinde getireceğini belirterek, HES'in bölgenin turistleri cezbeden doğal güzelliklerini yok edeceğini savundu. Ulutaş, projeden vazgeçilmesini beklediklerini söyledi.

Kendisini protesto için suya atan eylemcilerden Filiz Uçar, "Bölgede yapılacak HES'e karşı olduğumuz için burayız. Bütün dünya doğal su kaynaklarını korumak için uğraşırken ülkemizde su kaynakları yok ediliyor. Enerji sorununa çok daha farklı çözümler getirebilir. Bugün bu konuya vurgu yapmak için buz gibi suya atladım. Güzel bir deneyimdi" dedi. 

26 Ağustos 2013
Etiket; muğla, hes, karaçay, suya, atlama, protesto Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Pınar KSK'ye tanıdık rakip
İzmir'de üniversite bahçesine bomba atıldı
Ege, Özgecan için ayaklandı
İZBAN'da panik dakikaları
Ankara da Şiddetli Patlama!
Saklı Kent'te Sel Altına Gizlendi
Kağıthane’de Patlama!
Hastane'de Bilgisayar Patlaması!
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Çırpınırdın Karadeniz
 
Senfonik Sakarya Türküsü
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir