17 Temmuz 2018, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Hesap İşletim Ücreti Konusunda Önemli UyarıTüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların hareketsiz hesaplardan "hesap işletim ücreti" almadan önce, hesap sahiplerine uyarı yapmak zorunda olduklarını hatırlattı.

Ağaoğlu, bankalar tarafından asgari 180 gün hareket görmeyen hesaplardan hesap işletim ücreti alınmasına tüketicilerden gelen tepkiler üzerine, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yirmi gün arayla 10 Nisan ve 30 Nisan tarihlerinde iki ayrı açıklama yapıldığını anımsattı.

Ağaoğlu, 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren düzenlemeye göre, bankaların asgari 180 gün hareketsiz duran hesabı bulunan müşterilerine mesaj, elektronik posta gibi yöntemlerle bilgilendirdikten sonra 30 gün zarfında hesabı kapatmamaları halinde Hesap İşletim Ücreti yansıtılabileceğinin öngörüldüğünü vurguladı. TBB’den yapılan bu açıklamalarda hesapların kapatılması için 28 Nisan’ın son tarih olmadığına işaret eden Ağaoğlu, bankalarda unutulmuş hesabı bulunanların panik yapmalarına gerek olmadığını vurguladı.

"NE OLACAĞI BELİRSİZ"

TBB’nin açıklamalarının sorunun çözümüne katkı sağlamadığını söyleyen Ağaoğlu, hesap İşletim ücretinin bankaların son yıllarda uygulamaya koyduğu pek çok ücret kalemi gibi bir tür "deli dumrul vergisi" olduğunu savundu ve ekledi: "Yürürlüğe giren düzenlemenin üzerinden altı aylık süre geçmiş olduğundan bankalarca hareketsiz hesap sahiplerine yapılan bildirimlerle hesabın 30 gün zarfında kapatılmaması halinde hesap işletim ücreti yansıtılacağı ifade edilmekte, bildirimin ulaşmaması halinde ne olacağı belirsiz bulunmaktadır. Bankadaki iletişim bilgileri değişmiş olanların hesaplarına böyle bir ücret yansıtılacağından haberleri olmayacağı gibi bildirimin ulaşmasına rağmen, çeşitli nedenlerle unutan veya bankaya gidip hesabını kapatamayan müşteriler borçlandırılabilecek ve bu borç yüzünden ilerde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceklerdir."

DURAN HESAPLAR OTOMATİK KAPATILMALI

Geçmişte bir şekilde adına hesap açılmış bulunan tüketicilerin habersizce borçlandırılma ihtimali bulunduğuna dikkat çeken Ağaoğlu, bakiyesi bulunmayan hesap sahiplerinin o hesabı kapatılmış zannederek unuttuğunu, tüketicilerin bu riskten kurtarılması gerektiğini, TBB tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalarda bu yönde bir çözüm görülmediğini belirtti. Diğer yandan hesap varlığını öğrenmek ve kapatmak isteyen müşterilerin ciddi engellerle karşılaştığını vurgulayan Ağaoğlu, bir başka şubedeki hesabın kapatılmasını isteyen tüketiciye hesaptaki 89 kuruşluk parasını çekmeden hesabı kapatamayacağının söylendiğini ve 89 kuruşun çekilmesi için 575 kuruş ücret talep edilebildiğini söyledi.

Ağaoğlu, duran hesaplarla ilgili bildirime rağmen müşterinin bankaya dönüş yapmaması durumunda bakiyesiz hesapların kapatılmasının bankalarca otomatik gerçekleştirilmesi gerektiğini belirterek, "Bakiyesi bulunan hesaplarla ilgili olarak da hesap sahibinin bankanın bildirimine dönüş yapmaması halinde hesap askıya alınabilir ve 10 yıl sonra mevzuatımıza göre TMSF’ye devredilebilir. Önceden vefat etmiş, ancak bankada kapatılmamış hesabı bulunan müşteriler de bankaca yapılan bildirime öngörülen sürede cevap veremeyeceğinden, Hesap İşletim Ücreti olarak tahakkuk ettirilecek borç varislerden talep edilebilecek" dedi.

BDDK ve TBB’den çözüm getiren düzenleme ve açıklamalar yapılmasını beklediklerini ifade eden Ağaoğlu, "Aslında hareket gören hesaplara da hesap işletim ücreti yansıtılmamalıdır" dedi.

02 Mayıs 2014
Etiket; hesap işletim ücreti, banka hareketsiz hesap, pasif hesap ücreti, aydın ağaoğlu Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir