22 Haziran 2021, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Hükümet sokağın mesajını anlamalıBDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yıllardır Doğu’da yaşananlar şimdi Batı’da yaşanıyor, yani halkın sesine kulak vermek yerine, halkın taleplerini dinlemek yerine, ’bu talepleri ben bastırırım, polisime, panzerime güvenerek ezerim’ diyorsanız yanılırsınız" dedi. BDP İl başkanlığı ve Haymana ilçe örgütleri tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan 14. Haymana Hıdırellez Şenlikleri’ne katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yoğun ilgiyle karşılandı. Şenlik alanında oluşturulan dinlenme çadırında gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirtaş, 6. heyetin İmralı’ya gittiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, "O konuda daha bir gelişme yok. Önümüzdeki hafta içinde heyetimiz İmralı’ya gidebilir ama şu an bir gelişme yok. Günü belli değil" dedi.

İMRALI HEYETİ YOLDA

Demirtaş, İmralı’ya gidecek heyetin içinde yer alacak isimlere ilişkin şunları söyledi: "İsimler çok önemli değil yani iki veya üç kişilik heyetimiz gidecek. Şu an biz Adalet Bakanlığı’ndan kimlerin gideceği, hangi isimlerin gideceğine dair resmi bir cevap bekliyoruz. Tahminimiz hafta içi bu gidiş gerçekleşecek."

TAKSİM GEZİ PARKI OLAYLARI

Demirtaş, Taksim Gezi Parkı olaylarının hatırlatılarak, "Dün yaşananların ardından yeni bir durum ortaya çıktı. Başbakan’ın talimatı var, Taksim’e girildi, eylemler Ankara’ya sıçradı. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şöyle karşılık verdi: "Hükümeti eylemcilere dönük sert tutumu nedeniyle bir kez kınıyorum. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de hiçbir yerde polis şiddetinin meşruiyeti, haklılığı yoktur. İnsanlar hükümetin baskı politikalarına karşı tepkilerini meşru, haklı yollardan dile getiriyorlardı. Bütün bunları hükümetin çok iyi dinlemesi, anlaması gerekiyor. Sokağın vermesi gerektiği mesajı hükümetin duyması gerekiyor. Bu mesajı polis zoruyla, gazla, jopla, panzerle bastırmaya çalışırsanız kendi halkınızla karşı karşıya gelirsiniz." Hükümetin yıllardır yaptığının bu olduğunu anlatan Demirtaş, şöyle konuştu: "Yıllardır Doğu’da yapılıyordu bu, şimdi Batı’da aynısı yapılıyor. Yani halkın sesine kulak vermek yerine, halkın taleplerini dinlemek yerine, bu talepleri ben bastırırım, polisime, panzerime güvenerek ezerim diyorsanız yanılırsınız. Halkın öfkesi artık evlerden sokağa taşmıştır. Hükümet acil bir şekilde ülkede özgürlükleri ve demokrasiyi hayata geçirecek yasal ve anayasal değişiklikleri ele almak, gündeme almak zorundadır" İnsanların inançlarına, kimliğine, düşüncelerine dönük hiçbir hakareti artık kabul etmediklerini belirten

Demirtaş, şunları söyledi:

"Sokak bunu göstermişti. Fakat sokakta olan insanların şunu yapması gerekiyor; şu an örgütsüz, dağınık, siyasi amaçtan, siyasi bir talepten yoksun öfke hali var. Bu öfke halinin bilinçli bir siyasi talebe dönüşmesi lazım. Bu insanların hepsi özgürlük için sokakta o halde sivil, özgürlükçü bir anayasa talep etmek lazım. Sokaktaki herkesin öncelikli talebinin bana göre bu olması gerekiyor"

KÜRT KARIŞIKLIĞI ÇIKARMAK İSTEYEN ÇEVRELER VAR

Demirtaş, Taksim Gezi Parkı eylemlerinden etnik bir çatışma ve Kürt karışıklığı çıkarmak isteyen çevrelerin de olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben bu uyarıyı yaptım. Bu uyarıyı yanlış yorumlamak isteyenler de var. Buradan bir Kürt karışıklığı hareket çıkarmaya çalışanlara da kesinlikle onların değirmenine su taşımayacak şekilde dikkatli olunması ve bu tür provokasyonlara karşı hassas olunması lazım. Eğer insanlar ortak bir özgürlük talebi etrafında sokak hareketini büyütüp, bunu aşırı gösterilerle yapmaya devam ederlerse elbette hükümette bütün bunlara karşı daha cevap veren, bunları dikkate alan bir politikayı hayata geçirmek zorunda olacak. Taksim Meydanı’nda ilk günden bu yana direnen Ankara’da, Antalya’da, İzmir’de direnen, zulme boyun eymediğini gösteren herkesi kutladığımı ifade ediyorum."

ÇÖZÜM SÜRECİNİN İKİNCİ AŞAMASI

Demirtaş, bir gazetecinin "Çözüm sürecinin ikinci aşamasında hükümetten talebiniz nedir? O konuda yapılan bir görüşme, bir takvim var mı?" sorusuna şöyle karşılık verdi: "Bizim bu konuda hükümetle yapılmış resmi bir görüşmemiz yok ama kısa zamanda hükümet ve partimizin bir araya gelmesi gerekiyor. İkinci aşamada nelerin yapılacağı, nelerin hayata geçirileceği hususunun netleşmesi gerekiyor. Bizim taleplerimiz gizli saklı talepler değil, gizli gündemler değil. Türkiye’nin demokratikleşmesi, özgürlüğüyle ilgili bilinen, kamuoyunun bugüne kadar yakından bildiği biz zaten her yerde ifade ediyoruz." Yerel seçimler öncesi Türkiye’de mutlaka demokratikleşmeyle ilgili güçlü reformların yapılması gerektiğini anlatan Demirtaş, şunları söyledi: "Parlamentonun tatil yapmaktan çok, bütün bu reformları çalışarak, hayata geçirmesi gerekiyor. BDP olarak hayata koyduğumuz talepler, İzmir’deki, Edirne’deki, Samsun ve Antalya’daki halkın demokrasi beklentisinden başka bir şey değil. Kürt halkının demokrasi talepleri Türkiye’nin genelinin çıkarına olan taleplerdir. Umut ediyorum ki kısa zamanda bütün bunlar netleşecek. Hükümetle BDP’nin resmi olarak da görüşmesi, bir araya gelmesi gerekiyor. Bu ille genel başkanlar düzeyinde olması zorunlu olan bir diyalog değil. Heyetlerimiz bir araya gelebilir, yapılması gereken yasal reformları, atılması gereken adımları tartışabilir. Bu saatten sonra artık daha çok siyaseten çözüm arayışı içerisinde olacaksak, siyasetçilerin daha çok diyalog da olması gerekiyor" "Sizin bir görüşme talebiniz olacak mı?" sorusuna Demirtaş, "Şu aşamada değil belki önümüzdeki birkaç hafta içerisinde bunları değerlendireceğiz ama olması gerekiyor" karşılığını verdi.

02 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir