17 Eylül 2021, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Hülya Güven gaz bombalarını sorduCHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, İzmir ve diğer illerde yapılan Gezi Parkı protestolarında kitlelere atılan gaz bombalarının etkilerinin ölümcül olabileceğine dikkat çekerek, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi.

İzmir'de, Taksim Gezi Parkı protestosunu desteklemek için yapılan eylemlere katılanlara yönelik çeşitli gazların kullanıldığını belirten CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, bunların cinsini ve insan hayatına etkilerinin derecesini İçişleri Bakanı Muammer Güler'e sordu.

Güler'in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM'ne soru önergesi veren Güven, şu bilgileri verdi:

"Bu konuda Sayın Recep Akdağ'a yönelttiğim 28 Ağustos 2012 tarihli soru önergemde diğer etkilerinin yanında biber gazının ölümcül olabildiğini belirtmiştim. 2010 yılı Ocak ayında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından seri gaz atışı sağlanması için hava basıncı ile çalışan 'plastik mermi atar' silahlar alındığının basında yer aldığını, bu silahların seri biber gazı, boyalı mermi ve plastik mermi atabildiğini, kullanılan mermi veya kapsüllerin baş, göz ve kulak gibi hassas organlara isabet ettiği zaman ağır yaralanmalara yol açtığını da belirtmiştim. Ancak bu sorulara yanıt alamadım:"

Güven soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

"İzmir'de ve diğer illerimizde Taksim Gezi Parkı protestosunu desteklemek için yapılan eylemlerde kullanılan gazların cinsi nedir? Kullanılan gazların insanlara zararları var mıdır? Varsa nelerdir? Bakanlığınız çalışanları bu gazların zararlarını bilmekte midir? Zararları yoksa polisler neden gaz maskesi kullanmaktadırlar?

Emniyet Genel Müdürlüğü personeli tarafından gaz bombalarının konut, kafeterya, otobüs, metro gibi kapalı alanlara da atıldığını basından ve yurttaşlardan öğreniyoruz. Güvenlik kuvvetlerinin kapalı alanlarda CS, OS ve diğer gazların kullanımı konusunda Bakanlığınızın görüşü nedir? Sıkılan gaz, mermi ve kapsüllerin zararları konusunda Bakanlığınız, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapmakta mıdır? İzmir'de kaç vatandaş Emniyet Genel Müdürlüğü personeli tarafından yurttaşların üzerine sıkılan gaz, mermi ve kapsüllerden etkilendiği için hastanelere başvurmuştur? Emniyet Genel Müdürlüğü personeli tarafından kullanılan FN 303 model veya benzer kabiliyette silahlardan atılan mühimmat sonucu yaralanan ya da ölen kişi var mıdır? Varsa sayısı nedir?

Taksim Gezi Parkı protestosunu desteklemek için yapılan eylemlerin başlangıcından bu yana FN 303 model veya benzer kabiliyette silahlar kullanılmış mıdır? Kullanıldıysa yaralanan ya da ölen kişi var mıdır? Varsa sayısı nedir?"

09 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
KARŞIYAKA'DA KENTSEL YENİLEME HAMLESİ
YEREL MEDYA GÜÇLENİRSE KENT GÜÇLENİR
HASAN TAHSİN GAZETECİLİK YARIŞMASI SONUÇLANDI
İZMİR'E GÜÇ KATACAK BİRLİKTELİK
BABA HEDİYESİ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ
TÜRKİYE' DE BİR İLK
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
 
+ Çok okunan haberler
GENÇ YÖNETMENİN DİZİSİ DÜNYAYA AÇILDI
İZMİR'E TEKNOLOJİ ÜSSÜ KAZANDIRACAKLAR

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir