22 Temmuz 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İnşaat demirinden diş protezi uyarısı   Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis üyesi ve İNOVİZ İzmir Sağlık Kümelenmesi Derneği üyesi Atila Şensoy, maliyeti 30- 35 TL arasında olan bir diş protezi için kamu hastanelerinin 12- 18 TL fiyat uygulamasının ağız ve diş sağlığını tehdit ettiğini söyledi. Şensoy, "Bu uygulama bu şekilde giderse inşaat demirinden ve insan sağlığına zararlı hammadden üretilen merdiven altı diş protezleri piyasada olacak" dedi.

   EBSO Meclis üyesi ve İNOVİZ İzmir Sağlık Kümelenmesi Derneği üyesi Atila Şensoy, ağız ve diş sağlığının bozulması tehlikesine karşı uyarıda bulundu. İzmir’in diş protezinde lokomotif bir il olduğunu söyleyen Şensoy, diş protezinde faaliyet gösteren çok sayıda firmanın iç piyasa yönelik iş yaptığını kaydetti. Bu sektörde çalışan yaklaşın 20 bin kişi olduğunu ve bir diş protezinin kullanılan hammaddeye göre 30- 35 TL arasında değişen fiyatlara mal edildiğini belirten Şensoy, kamu hastanelerinin ise bir diş protezi için 12- 18 TL’ye ihaleye çıktığını anlattı.

   Bu durumun diş protezi laboratuvarlarını büyük zarara soktuğunu kaydeden Şensoy, "Bu fiyat uygulamasıyla sadece laboratuvar sıkıntıya düşmüyor, ağız sağlığı da tehlikeye düşüyor. Bu uygulama bu şekilde giderse inşaat demirinden ve insan sağlığına zararlı hammadden üretilen merdiven altı diş protezleri piyasada olacak" dedi.

'YASAYI UYGULAMIYORLAR'

   Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık kuruluşlarına protez diş başına 72 TL ödendiğini söyleyen Şensoy şöyle konuştu: "Kamu ihale kanunu gereği, hastaneler bu paranın yüzde 40’ını iş yaptırdığı laboratuvarlara ödemek zorundadır. Yani bu diş başına yaklaşık 32 TL demektir. Fakat bunu kurumlar, yani kamunun hastaneleri ödemiyor. Yani bu kurumlar yasayı uygulamıyor. Bir diş protezini 13- 14 TL üretenler var ama sigortasız işçi çalıştırıyorlar, inşaat demirinden diş yapıyorlar.

   Yani kaçak hammadde, insan sağlığına zararlı hammadde gibi ürünlerin kullanımı söz konusu. Şimdi her şeyin özelleştirildiği bir ülkede, ağız sağlığının kamulaştırılmasını anlamış değiliz. Dolayısıyla kesin çözüm devletin poliklinik ve hastane açacağına, serbest hekimlere diş protezi için ödeme yapmasıdır. Böylece daha az maliyetle ağız sağlığı kaliteli hale gelmiş olacak. Her diş hekimi istediği laboratuvar ile çalışacak. Böylece haksız ihale şekli ortadan kalkacak. Rekabet arttığı için kaliteli ağız sağlığını gündeme getirecek."

'DİŞ ALANINDA İLKLERİ YAPACAĞIZ'

   İNOVİZ İzmir Sağlık Kümelenmesi Derneği’ne ilişkin bilgiler de veren Şensoy, "Amacımız haksız rekabetle mücadele etmek. Ağız sağlığında bölgede çığır açarak ilkleri yapmak istiyoruz. Böylece hem istihdam hem de ihracatı artırmayı hedefliyoruz. Sorunları daha çabuk çözmek ve ağız sağlığında ne gibi yeni ürünleri yapabiliriz bunu tartışmaktır" diye konuştu.

31 Temmuz 2013
Etiket; diş, protez, inşaat demiri, ebso, atila şensoy Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Yorgancılar'dan vize çağrısı
Reklam İçin Dudak Uçuklatan Ücret
İzmir'de üniversite-sanayici işbirliği
İşçi ve işverene 'borç yapılandırma' uyarısı
"TOKİ konut yerine fabrika yapsın"
EBSO'dan pozitif ayrımcılık talebi
Didier Zokora Akhisar'da
Yorgancılar İşsizlik Rakamlarını Değrlendirdi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmirli hemşirenin başarısı
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Kilo vereceğim derken fazlasını almayın
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir