16 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İşkenceye bu yemekle karşı koymuşlar   Maruz kaldıkları yoğun işkencelere karşı özel bir yemekle şifa buldukları açıklanan kölelerin hikayeleri, kendilerinden sonraki nesillere sofralarından aktarılıyor.

Renkleri ve esaret altında yaşadıkları işkenceleri ile bilinen Afrikalı kölelerin yürek burkan hikayeleri, Afrika’dan Anadolu’ya yerleşen Afro-Türkler’in çeşitli girişimleri ile sürdürülüyor. Hiçbir hakka sahip olmadan, ucuz iş güçlerinde çalıştırılan Afrikalı kölelerin acı geçmişleri, sofralardan eksilmeyen ancak hikayesi ile boğazlara düğümlenen bir yemek ile sonraki kuşaklara anlatıldığı açıklandı. Yüzyıllardır köle ticaretinin simgesi olarak bilinen ve toplumlarda en zayıf sınıf olarak bilinen Afrikalı kölelerin, uğradıkları akıl almaz işkencelere, şifa içerdiği öne sürülen bir yemekle karşı koydukları ve tedavi unsurunu sadece söz konusu yemekle sağladıkları ifade edildi.

ABD’DE KÖLECİLİĞİN DEVAM ETTİĞİ ZAMANLAR BU YEMEK YENİYORMUŞ

Afrikalılar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Olpak, acıya meydan okuyan esarete ise boyun büken atalarının dönemin en acımasız işkencelerine karşı dayanaklılık kaynağında ‘Arapaşı’ ya da ‘topalak’ adı verilen yemeğin olduğunu söyledi. Günümüzde hala daha geleneksel olarak adı geçen yemeği sofralarından eksiltmediklerini ifade eden Olpak, özellikle aile bireyleri ve yakın akrabalar ile geleneksel kıyafetlerin giyildiği sık buluşmalar gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Olpak damaklarında acı hikayeyi şu sözler ile anlattı:

“Bugün sadece rengi kalıp, ana kültürü yemeği bile unutmuş-unutulmuş bir kuşak söz konusu. ‘Arapaşı’ ya da Anadolu’da ise ‘topalak’ olarak bilinen bu yemek, Afrika’nın Nijerya ve Yoruba kesimininin ana kültür yemeği. Ancak araştırmalarımız dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan soydaşlarımız tarafından bu yemeğin bilinirlik yönünün arttığını gösterdi. Yani isimleri değişerek yayılan bir yemek. ABD’deki en gaddar köleciliğin devam ettiği süre içerisinde bu yemek olmazsa olmaz bir yemekmiş. Çünkü en gaddar devam edilen kölelikte insanlar dayak yiyor, kırbaçlanıyor, falakaya yatırılıyor, işkenceye uğruyor ve kaybetmiş olduğu vitamin ve su kaybını bu yemek sayesinde aynı gün içerisinde alıyor. Yani özetle bu yemek olmazsa olmazdı onlar için."

“İLK LOKMADA YAŞADIKLARINI HİSSETİM”

Uzun yıllardır adı geçen yemeği sıradan bir gıda olarak bildiklerini ancak 2010 yılında derneklerini ziyaret eden bir Afro- Amerikalı bayandan yemeğin çarpıcı hikayesini öğrendiklerini kaydeden Olpak, “Hikayesini o bayandan öğrendiğimiz yemeği, kültürümüzü yaşatmak adına daha sık yapmaya başladık. Bu adeta bir kültür hatırlatması oldu. Hikayesini öğrendikten sonra damakta da farklı bir tat bıraktı bizim için. O vakit sadece bir lokma alabildim. Ve o günleri düşündüm, 24 saat kırbaç altında olan bir kölenin neler yaşadıklarını hissetmeye çalıştım. Zor aslında yemeğin böyle öyküsünün olması acı. Çünkü yemek güzelliklerle anılan, güzellikleri hatırlatıcı olması gerektirir. Ne yazık ki bu insanların geleneklerinden bize acı bir hikaye miras kaldı” dedi.

Dönemin Afrikalı kölelerini acımasız işkencelerden sonra ayağa kaldıran yemek ise şu malzemelerden oluşuyor: Un, soğan, yağ, su, ekmek, et, bulgur, çeşitli baharatlar ve nohut.

17 Temmuz 2013
Etiket; afrika, köle, işkence, damak tadı Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
"Ebola bir aya Avrupa'da"
Ebola nedeniyle ölenlerin sayısı hızla artıyor
12 Eylül'ün işkencecilerine zaman aşımı
Sıcaklar onları da bezdirdi
Babasının Zoruyla Birahanede Çalıştı, Tecavüze Uğradı
Afrika Kaplumbağasına Matkaplı İşkence
Dünyada infiale yol açan görüntüler +18
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir