23 Haziran 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İşsizlik oranı 9.1'e yükseldiTürkiye genelinde işsizlik oranı, Mayıs'taki yüzde 8.8 düzeyinden Haziran ayında yüzde 9.1'e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Mayıs-Haziran-Temmuz döneminde işsizlik yüzde 9.1'e yükselirken, işsizlik oranı erkeklerde yüzde 8.3 kadınlarda ise yüzde 10.9 oldu.

Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11.1 ve 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 16.7 iken, 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 9.3 olarak gerçekleşti.

MEVSİM ETKİSİZ İŞSİZLİK YÜZDE 9.9

TÜİK verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısı bir önceki döneme göre 96 bin kişi azalarak 25 milyon 859 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam oranı ise 0.2 puanlık azalış ile yüzde 45.4 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlerin sayısında Haziran döneminde, bir önceki döneme göre 115 bin kişilik artış gerçekleşti. İşsizlik oranı ise 0.4 puanlık artış ile yüzde 9,9 oldu.

İŞSİZLİK 5 MİLYONUN ÜZERİNDE

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Haziran döneminde 2 milyon 654 bin kişi oldu. Resmi işsizlere, iş aramayıp, çalışmaya hazır olan 2 milyon 514 bin kişi ve iş bulma umudunu yitiren 580 bin kişi eklendiğinde toplam işsizler 5 milyon 748 bin kişiye yükseliyor.

TÜİK verileri içinde, bu kişilerin dışında ayrıca 1 milyon 934 bin kişi de mevsimlik çalıştığı, ev kadını olduğu ya da öğrenci ve başka gelire sahip olduğu için çalışmadığını, ancak işbaşı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 30'UN ALTINDA

TÜİK verilerine göre, Haziran 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı, 26 milyon 586 bin kişi, istihdam oranı ise yüzde 46.7 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 66.3, kadınlarda ise yüzde 30'un da altında, yüzde 27.6 olarak gerçekleşti.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 5 milyon 937 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 20 milyon 650 bin kişi olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin içinde tarım sektörü sanayiyi geride bıraktı. Buna göre, istihdam edilenlerin yüzde 22.3’ü tarımda, yüzde 20.1’i sanayide, yüzde 7.4’ü inşaatta ve yüzde 50.3’ü de hizmetler sektöründe yer aldı.

Bu veriler ile, işgücü nüfusu Haziran döneminde 29 milyon 240 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise yüzde 51.3 olarak belirlendi. İşgücüne katılma oranı da erkeklerde yüzde 72.3 kadınlarda ise yüzde 30.9 oldu.

KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR ÜÇTE BİRDEN FAZLA

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı Haziran döneminde yüzde 36.4 olarak gerçekleşti. Bu oran tarım sektöründe yüzde 83.6 iken, tarım dışı sektörlerde yüzde 22.8 oldu.

15 Eylül 2014
Etiket; türkiye, işsizlik, oran, işsizlik oranı kaç, tarım, mevsimlik, tüik, istihdam, haberegeli, haberegeli.com Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Bu fuarda yok yok
Trafik kazaları azaldı
600 milyon kişi aç kalacak
İGC Meslek Platformu işbaşında
Boşanan her iki çiften biri çocuklu
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir