25 Temmuz 2017, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İZELMAN'daki 650 işçinin işsiz kalma riskiDİSK Genel Başkanı Kani Beko, İzmir’de yarın tüm Türkiye’deki taşeron sistemine karşı yapılacak ve 50 bin işçinin katılımı beklenen yürüyüş ve miting için kente geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile belediye şirketi İZELMAN’daki 650 işçi krizini görüşen Beko, "650 işçiye taşeron şirkete vermeyeceğiz. Bu arkadaşaların İZELMAN’da çalışmaya devam etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin personel ihalesini kaybeden İZELMAN’da çalışan ve 1 Mayıs’ta işsiz kalma tehlikesi yaşayan 650 işçinin mücadelesi, taşeron sisteme karşı direnen sendikaları bir araya getirdi.

DİSK, TÜRK-İŞ, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği’nin desteği ile yarın saat 16.30’da binlerce işçi Basmane Meydanı’ndan Konak Meydanı’na kadar yürüyecek. Yapılacak eylem öncesi DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ve sendika yöneticileri CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüştü.

Ziyarette 650 işçinin durumu masaya yatırıldı. Sendika temsilcileri, çalışanların işsiz kalmaması için destek istedi. Başkan Kocaoğlu’nun, ihale yasasının bu konuda kendilerini engellediğini söylediği öğrenildi. DİSK Genel Başkanı Beko, toplantı çıkışında yaptığı açıklamada, "Burada 650 işçi arkadaşımızı ilgilendiren bir sıkıntı var. Bu sıkıntı sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan arkadaşlarımızı değil, herkesi ilgilendiriyor. Başkan Kocaoğlu’yla arkadaşlarımızın ay sonunda taşeron firmaya geçerek, işinden, ekmeğinden olmaması için görüşme yaptık. Ama yasal düzenlemelere baktığımız zaman, taşeron sisteminin sadece İzmir’de değil, tüm Türkiye’deki belediyelerde bir sorun olduğunu görüyoruz. Biz bu noktada böyle bir ihale sistemine takıldık. Umuyoruz ki, yaptığımız bu görüşmelerle önümüzdeki süreçte birlikte ortak hareket ederek,650 arkadaşımızın işini, ekmeğini, geleceğini koruma ve kollama adına adımlar atacağız” dedi.

650 İŞÇİYİ TAŞERONA VERMEYECEĞİZ

Beko, ihaleyi alan taşeron firmaya 650 işçiyi teslim etmemeye kararlı olduklarını açıkladı. Beko, “Daha sonra da bu 650 arkadaşımızı aynı şartlar altında İzmir Büyükşehir Belediyesi çatısı altındaki İZELMAN’da çalışmaları için elimizden geleni yapacağımızı kendilerine ifade ettik. Biz bu konuda yapacağımız çalışmaları, yürüyüş ve mitingde dile getirip kamuoyuna gerekli duyuruyu yapacağız. Sadece 650 işçimiz için değil, Türkiye’deki taşeronla mücadele konusunda da önemli bir miting düzenleyeceğiz. Türkiye’de taşeron sistemi kesinlikle yasaklanmalı. DİSK olarak hazırlayacağımız afişlerde de 'Taşeron sistemini yıkacağız' sloganları ile bunu dile getireceğiz. Başkan Kocaoğlu 650 arkadaşla çalışmaktan memnun olduğunu ve aynı ekiple yola devam etmek istediğini ısrarla belirtti. Ama bunun önünde yasal düzenlemeler ve mevzuat engeli var. Hep birlikte bunu da aşacağız. Şunu özellikle tekrar ediyorum, biz buradaki 650 arkadaşımızı kesinlikle ihaleyi alan firmaya kaptırmayacağız” dedi.

17 Nisan 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Pis kokunun sorumlusu kim?
Melek izciler dünyaya örnek
İzmirli genç akademisyenlerin başarısı
Manisa'ya dev proje
TSYD Urla havuzu İzmir'in hizmetinde
İnadın faturası İzmirliye!
Çeşme'ye 250 milyon lira
İzmir'e özel ekonomik model
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Türkçe Yunus'un dilidir
Kadifekale-Kemeraltı ayağa kalkıyor
Kocaoğlu'ndan Mavişehir soruları
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
Grev İzmir'i vurdu
Survivor İzmir!
Başkan, 'Çekin gidin' demiş!
İzmir'deki STK'lardan ortak açıklama
Unutulan soykırım tekrarlanır
4 yeni baraj geliyor
 
+ Çok okunan haberler
Pis kokunun sorumlusu kim?
Melek izciler dünyaya örnek
TSYD Urla havuzu İzmir'in hizmetinde
Manisa'ya dev proje
İzmirli genç akademisyenlerin başarısı
Çeşme'ye 250 milyon lira
İnadın faturası İzmirliye!
Kadifekale-Kemeraltı ayağa kalkıyor
Türkçe Yunus'un dilidir
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde

WEB TV Tüm videolar
Fatih Terim'e delikanlı mısın sorusu
 
15 Temmuz Demokrasi Marşı
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir