16 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir anketi sorusuna cevap geldiDiyanet İşleri Başkanlığı’nın sadece İzmir’e yönelik anket çalışması yaptırdığı iddialarına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’dan cevap geldi.

CHP’li İhsan Özkes’in soru önergesini yazılı olarak cevaplandıran Diyanet’ten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şu bilgileri verdi:

“Başkanlık, ülkemizdeki dini hayatın bütün çeşitliliği ile incelenerek gündelik hayatta nasıl ve ne şekilde yer aldığı, dini hayatta ortaya çıkan farlılıkları bölgelere ve ülke geneline göre objektif bir şekilde ortaya koymak üzere, “Türkiye’de Dini Hayat” adlı alan araştırmasının, Türkiye geneli kır, kent ve İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (İBBS) Düzey 1’de sıralanan bölgeler için ayrı ayrı tahmin üretecek şekilde, kişisel verilerin korunmasına dair Anayasa ve yasal hükümlerle belirlenen kıstaslara uyularak 2013 yılı içerisinde yapılmasını planlamıştır.''

Bozdağ, araştırmanın TÜİK’e yaptırılmasına yönelik soruya ise, “Söz konusu araştırmanın, ülkemizin kamusal araştırmalar yapmakla görevli teşkilatı olarak takdir toplayan Türkiye İstatistik Kurumu ile birlikte yapılması, söz konusu kurumun şimdiye kadar gerçekleştirdiği araştırmalardaki güvenilirliği esas alındığında yerinde bir tercih olarak görülmelidir” şeklinde cevap verdi.

“SADECE İZMİR’DE YAPTIRILMADI”

Bozdağ, araştırmanın ülke genelinde uygulamaya konulabilmesi için bir ön inceleme ve uygulamaya yani ‘pre-test’ çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Pre-test çalışmaları ile araştırma için hazırlanan soru kağıdında yer alan sorulardaki anlatım ve akışlardaki bozukluklar, görünüm veya yönergelerdeki hatalar, cevaplayıcının isteksizliği veya yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar ve sorulara verdikleri tepkiler belirlenmektedir” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, “Araştırmanın pre-test çalışması TÜİK’in 26 Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiştir. Pre-test çalışması sadece İzmir’de uygulanmamıştır. Aralarında İzmir’in de olduğu TÜİK’in bölge müdürlüğünün bulunduğu toplam 26 merkezde gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir ile öncelik verilmesi veya bir ilin göz ardı edilmesi hiçbir şekilde söz konusu değildir” dedi.

“MEZHEPLER ÖNEM TAŞIYOR” 

Ankette mezheplere ilişkin sorular yöneltilmesi eleştirilerine ise Bozdağ, “Dinin anlaşılması ve yaşanması hususunda mezheplerin etki ve ağırlığı hemen herkes tarafından bilinen bir husustur. Kurban gibi ülkemizde yaygın ilgi gören ibadetlerde bile hükümler mezheplere göre uygulanmakta, dolayısıyla İslam’ın yorumuna ilişkin farklılaşmalar önemli ölçüde mezhepler ekseninde varlığını sürdürmektedir. Nitekim gerek ülkemizde gerekse dünya ölçeğinde dini hayatı esas alan tüm araştırmalarda mezhep mensubiyetine yönelik sondajlar önemli ölçüm araçları arasında yer almaktadır” görüşünü ifade etti.

 “SİYASET SORULMADI”

Bozdağ, “Söz konusu araştırmanın herhangi bir siyasi parti ile ilişkisi ve irtibatı bulunmadığı gibi araştırmada din siyaset ilişkisi bağlamında değerlendirilebilecek herhangi bir soru da bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

06 Mayıs 2013
Etiket; İzmir, Anket, Bekir, Bozdağ, Diyanet, İhsan, Özkes Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
TSYD İzmir'den görkemli veda
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir