25 Ocak 2020, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir basın tarihinden hazin bir sayfaYazmadığı yazı yüzünden hapse atılan hamile bir kadın... Karısının hapse girmesinden kendini sorumlu tutarak intihar eden bir adam... Ve kadının yıllar sonra kocasının yolundan gitmesi... Hollywood yapımcılarının eline geçse, 10 oscarlık film çıkarılalabilecek bu hikaye yıllar yıllar önce İzmir'de yaşanmıştır.

Türkiye'nin Batıya Açılan Penceresi diye tarif edilen İzmir, demokratik değerlere öteden beri sahip çıkan bir şehir olarak bilinir. Türkiye'nin matbuat tarihinde de İzmir özel bir yere sahiptir. Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin kalesi diye anılan İzmir aslında (pek bilinmese de) bu partiye en şiddetli muhalefetin yapıldığı kentlerden birisidir.

Yıl 1946, Türkiye çok partili sisteme geçmiş, muhalefetin partisinin de katıldığı bir seçim yapılmıştır. Ancak duyanların önce şaka sandığı "açık oy gizli sayım" yönteminin uygulandığı ve hilenin alenen yapıldığı seçim olarak Türk siyasi tarihine geçen seçimler sonrası muhalefet tarafının öfkesi manşetlerden taşmış, en şedit tepki de İzmir'den yükselmiştir. Daha sonraki yıllarda adı "Demokrat İzmir" olacak İzmir gazetesinin manşeti "Hayır, Biz Bunları Seçmedik" şeklindedir.

Gazetede bir de yeni meclis için "Nesebi sahih olmayan çocuk" ifadesinin geçtiği bir köşe yazısı kaleme alınır. Sandık anaya, oylar babaya, meclis ise babası belirsiz çocuğa benzetilir. Yani meclise açıkça piç denilmektedir. Yazı CHP yönetiminin büyük tepkisine yol açar. Gazete hakkında hemen soruşturma başlatılır.

Söz konusu yazı iddiaya göre gazetenin sahibi Bülent Üstündağ tarafından yazılmıştır ancak altına imza atılmamıştır. Demokrat Partinin İzmir İl Başkanı Hayri Üstündağ'ın oğlu olan Bülent Bey o sırada vatani görevi yapmaktadır. Kantarın topuzunun kaçtığını düşünen gazete yönetimi yazının aslını imha etmiştir. Ancak artık ok yaydan çıkmıştır. Birileri bu faturayı ödemek zorundadır. Sonuçta savcılık söz konusu yazısından gazetenin künyesinde yazı işleri müdürü olarak görünen Bülent Üstündağ'ın eşi Müçteba hanımı sorumlu tutar.

Hamile olan Müçteba Uğur (Üstündağ) yargılanır ve hapis cezasına çarptırılır. Yazıyla ilgisi bulunmayan hamile karısının cezaevine düşmesinden kendini sorumlu tutan Bülent Üstündağ, yakın çevresine intihar etmek istediğini anlatır. İkna çabaları sonuç vermez, nihayet 10 Kasım 1947 tarihinde Bülent Beyin evinden bir el silah sesi duyulur. Genç adam dediğini yapmış ve yaşamına son vermiştir. Hazin hikayenin sonu daha gelmemiştir. Hamile olduğu halde hapse atılması tepkilere yol açan ve "Türkiye’nin Jan Dark’ı” denilen Müçteba hanım da 10 Kasım 1972 tarihinde intihar eder. Çarpıcı bir film senaryosuna konu olmak için fazlasıyla unsuru içinde barındıran bu hikaye ne ilginçtir ki kamuoyunun hafızasında yer etmiş değildir.

11 Aralık 2018
Etiket; müçteba üstündağ, demokrat izmir, intihar gazeteci Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir