22 Ekim 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir boşanma liderliğini bırakmıyorTürkiye’de boşanma oranlarında Ege Bölgesi’nin ilk sırada yer aldığına işaret eden uzmanlar, insanların batılı bir yaşam tarzında mutsuz bir yaşam içinde yer almak istemediğinin ortaya çıktığını belirtiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre son 10 yılda toplam 1 milyon 43 bin 97 çift evini ayırdı. Boşanma rakamları 2009 yılında 114 bin 162'ye, 2010 yılında 118 bin 568'e, 2011 yılında 120 bin 117'ye, 2012 yılında ise 123 bin 325'e yükseldi.

Ege Bölgesi’nde 2012 yılında 22 bin 367 çift, İzmir’de ise 10 bin 868 çift başka yaşamlar seçmek üzere ayrıldı. En kısa boşanma şekli ise tek celsede çiftlerin anlaşması sayesinde oluyor. Türkiye’deki boşanma rakamlarını değerlendiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem Özcan, Ege Bölgesi’nin liderliğine dikkat çekti ve en yüksek boşanma oranlarının İzmir’de olduğunu söyledi.

İEÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan, “İzmir’de eşlerin evlenmeden beklentilerinin karşılanmaması sonucu daha kolay boşanma yaşanıyor. Boşanmak diğer kentlere göre kötü görülmüyor. Şiddete ya da kötü muameleye maruz kalan kadınlar, daha kolay boşanma kararı alıyor. İzmir, büyük bir kent olması nedeniyle kadınlar ekonomik özgürlüğünü yaşıyor. Bu nedenle boşanma kararını daha kolay alabiliyor” dedi.

İzmir’de batılı bir anlayışın hüküm sürdüğünü, evliliğin kalitesi düştüğünde çiftlerin ilişkiyi bitirmeyi tercih ettiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Özcan, çiftlerin kendilerine yeni bir yaşam belirlediğini bildirdi. Yrd. Doç. Dr. Özcan, Medeni Kanunun 166. Maddesinin 3. Fıkrasının bireylerin anlaşmalı ayrılmasına yönelik olduğuna da değinerek, evlenmelerin arttığı gibi boşanmaların da artacağını ifade etti.

En kolay boşanmanın yolu

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan, evliliklerinde 1 yılı doldurduktan sonra çiftlerin anlaşmaları durumunda Türkiye’de tek celsede boşanabildiklerine dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Özcan, “Fransa’da süre kısıtlaması yok. Bugün evlendiniz, yarın anlaşamadığınızı fark ettiniz. Beklemeye gerek olmadan evlilik sonlandırılıyor. Fransa’da şimdi mahkemelere gitmeden noter huzurunda boşanma konusu tartışılıyor. Belki bu konunun tartışılması henüz Türkiye için erken ama ülkemizde de 1 yıl bekleme süresi tartışılmaya başlanabilir. Ülkemizde de süre kısıtı gözden geçirilebilir” diye konuştu.

17 Ekim 2013
Etiket; Cem Özcan, İzmir Ekonomi Üniversitesi, boşanma oranları, İzmir'de boşanmalar, boşanma istatistikleri, boşanma oranları, ege bölgesi boşanmalar Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir