21 Temmuz 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Büyükşehir'de Böcek Şoku!İzmir Büyükşehir Belediyesi binasındaki Teftiş Kurulu Başkanı'nın odasına, 'Böcek' olarak bilinen, GSM sim kartlı üçlü priz şeklinde, ortam dinleme cihazı yerleştirildiği ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi, 'Haberleşme özgürlüğünün ortam dinlemesi yoluyla ihlal edildiği' gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun makam odasının da bulunduğu Konak'taki belediye hizmet binasının 4'üncü katında bulunan Teftiş Kurulu Başkanı Nalan Zitoşvili'nin odasına, geçen hafta tesadüf sonucu dinleme cihazı yerleştirildiği belirlendi.

Zitoşvili, dizüstü bilgisayarını şarj etmek için üçlü prize takmasına karşın enerji gelmemesi üzerine, belediyenin teknik servisini çağırdı. Gelen görevli üçlü prizin içini açtığında, normal üçlü prizlerde olmayan eklentilerle karşılaştı. Burada bir mikrofon, GSM sim kartı modülü, enerji depolanmasını sağlayan güç ünitesi bulunduğu görüldü. Bilgi İşlem Teknolojileri Daire Başkanlığı da prizin incelenmesi ardından, dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili tutanak tuttu.

Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği, Başkanlık adına, Cumhuriyet Başsavcılığı'na üçlü prizi yerleştirenlerle ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'Haberleşme özgürlüğünün ortam dinlemesi yoluyla ihlal edildiği' bildirilirken. faillerinin belirlenip, haklarında idari ve adli işlem yapılması istendi. Üçlü priz içindeki mikrofon ve sim kart, adli soruşturma öncesi herhangi bir delilin yok olmaması için sökülmedi.

BELEDİYEDEKİ PRİZLER KONTROL EDİLDİ

Üçlü priz dinleme cihazının Teftiş Kurulu Başkanı'nın odasında bulunmasından sonra belediye üst düzey yöneticilerin odalarında kullanılan benzer üçlü prizler başta olmak üzere tüm prizler kontrol edilerek böcek arandı.

Belediye yetkilileri dinleme cihazının ne zaman ve nasıl konulduğunu bilemediklerini, adli inceleme sonucunda ortaya çıkabileceğini söyledi.

Teftiş Kurulu Başkanı Zitoşvili'nin odasına özellikle mi yerleştirildiği, yoksa üçlü prizin başka bir odadan tesadüfen mi geldiğinin de bilenemeyeceğine değinen yetkililer, cihazın kim veya kimler tarafından yerleştirildiği ve aktif olup olmadığı konusunda da herhangi bir ipucu olmadığını belirtti. Dinleme cihazını kimlerin koymuş olabileceğiyle ilgili senaryolar belediye kulislerinde konuşulmaya başlandı.

Böceğin, 2011 yılı Mayıs ve Kasım aylarında İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik polisin ortam dinlemesi için kullandığı cihazlardan biri olabileceği, unutulmuş veya bulunamamış olabileceği ihtimalinin yanı sıra yeni konmuş olması da ihtimaller arasında yer alıyor. Üçlü priz dinleme cihazının çıkar-menfaat grupları, artn iyetli kişiler tarafından yerleştirilmiş olabileceği de öne sürüldü. Teftiş Kurulu Başkanı'nın odasında bulunması nedeniyle soruşturmayla ilgili bilgi almak amacıyla da yapılmış olabileceği iddialar arasında.

DİNLEME CİHAZI İNTERNETTEN SATIŞTA

Büyükşehir Belediyesi'nde ortaya çıkan GSM sim kartlı üçlü priz dinleme cihazları internet üzerinde piyasada kolaylıkla bulunabiliyor. İnternet sitelerinde tanıtım reklamları bulunan cihazların fiyatları 250- 900 TL arasında değişiyor. Tanıtımlarında ses aktivasyonlu oldukları, 3-4-5'li prizler veya duvara monteli kablosuz prizlerde kullanılabildikleri belirtilen cihazlar, GSM sim kart sayesinde mesafe sınırı tanımadan dinleme yapabilme özelliğiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca üçlü priz içinde olması nedeniyle kesintsiz enerji kaynağı olduğu, fişe takılı olmayan prizlerde şarjın 3-4 gün dayandığı da belirtiliyor.

ÖZEL YETKİLİ SAVCININ İSTEĞİ, MAHKEME KARARIYLA DİNLENMİŞTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bazıları isimsiz ihbarlar sonucu şu anda kaldırılan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın isteğiyle ve Özel Yetkili Mahkeme'nin onayıyla teknik takip kararı verildiği 2011 yılı Mayıs ayındaki operasyonla ortaya çıkmıştı. Bu operasyonda rüşvet, ihalelere fesat karıştırma iddialarıyla çok sayıda belediye bürokratı, memur, işadamı ve sendikacı gözaltına alınmış bazıları tutuklanmıştı. Savcının hazırladığı iddianamede, genel sekreter dahil birçok odada gizli kamera ve böcek diye anılan dinleme cihazlarıyla elde edilmiş görüntü ve ses kayıtları da yer almıştı.

Aynı yıl Kasım ayında ise operasyonun ikinci dalgası gelmiş, yeni gözaltılar olmuştu. Hazırlanan iddianame, özel yetkili 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanmıştı.

18'i tutuklu, toplam 130 sanıkla başlayan davada, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu için, çıkar amaçlı suç örgütü lideri olmaktan 397 yıl hapis cezası istendi. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından 2 yıldan bu yana devam eden yargılama, 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı, bu arada tutuklu sanık da kalmadı. Bir kişinin hayatını kaybetmesiyle halen dava 129 sanıkla sürüyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazetecilerin belediyede dinleme cihazı bulunduğu yolundaki DHA'nın haberini hatırlatması üzerine şöyle konuştu:
"Bizim bir böcek arama işimiz olmadı. Öyle bir talimat da vermedik. Prizin bozulması sonucunda elektrik teknisyeni arkadaşları çağırmışlar. Arızayı ararken dinleme cihazını bulup tutanak tutuyorlar. Biz de savcılığa bildirdik. Hepsi bu. Zaten dinlenmesek de olmaz yani. Göreve geldiğim 2004 yılında böcek araması yaptırdım, bir daha da yaptırmadım."
Bu durumun yeni bir operasyonun habercisi olup olmadığı sorusuna da Kocaoğlu, “Yine 700 polisle, sabaha karşı, sanki kaçacak adam varmış gibi gelebilirler. Buyursun gelsinler. Ekşi erik yemedik ki midemiz ağrısın, dişimiz kamaşsın" dedi.
 


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gazetecilerin belediyede dinleme cihazı bulunduğu yolundaki DHA'nın haberini hatırlatması üzerine şöyle konuştu:
"Bizim bir böcek arama işimiz olmadı. Öyle bir talimat da vermedik. Prizin bozulması sonucunda elektrik teknisyeni arkadaşları çağırmışlar. Arızayı ararken dinleme cihazını bulup tutanak tutuyorlar. Biz de savcılığa bildirdik. Hepsi bu. Zaten dinlenmesek de olmaz yani. Göreve geldiğim 2004 yılında böcek araması yaptırdım, bir daha da yaptırmadım."
Bu durumun yeni bir operasyonun habercisi olup olmadığı sorusuna da Kocaoğlu, “Yine 700 polisle, sabaha karşı, sanki kaçacak adam varmış gibi gelebilirler. Buyursun gelsinler. Ekşi erik yemedik ki midemiz ağrısın, dişimiz kamaşsın" dedi.

Utku BOLULU/İZMİR, (DHA)

07 Haziran 2014
Etiket; izmir büyükşehir böcek, izmir casusluk dinleme Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir