21 Temmuz 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Körfezi çipurayla dolacakİzmir Kuş Cenneti’nin de yer aldığı Homa Dalyanı'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yapacağı işbirliğiyle başta çipura olmak üzere üretilecek balıklar İzmir Körfezi'ne bırakılacak. Homa Dalyanı'nda çocukların oltayla balık tutmasını da öngören projeyle, temizlenme sürecindeki İzmir Körfezi çipura başta olmak üzere çeşitli balık türleriyle dolacak.

Deniz suyunun karışması nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan İzmir’in beşinci ve son dalyanı Homa Dalyanı’nın çevresi, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin girişimi sonucu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından setlerle güçlendirerek korumaya alındı. Yok olma tehlikesinden kurtarılan dalyan, şimdi de yeniden balıkların üreme merkezi olacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Homa Dalyanı’nda Kuş Cenneti'nin eksiklerini gidermek için 20 kilometre uzunluğunda yol yaptıklarını, flamingoların üreyebilmesi için de 1 milyon 350 bin lira maliyetle 6 bin 500 metrekarelik bir ada oluşturduklarını söyledi. Homa Dalyanı’nın yok olmaması için de 8.5 milyon lira maliyetli çalışma yaptıklarını belirten Kocaoğlu, “Körfezin yüzülebilir hale gelmesi için kuzeyde bir sirkülasyon kanalı açacağız. TCDD de liman yaklaşma yolunu açacak. Zeminde ve yüzeyde kirlilik yaratan birikmiş malzemeleri toplamaya başladık. Homa Dalyanı, Körfez’in sirkülasyonunu engellemiyor. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nin sorumluğunda işletiliyor. Homa Dalyanı’nın zaman içinde sığlaşmadan dolayı, balık üreyemez hala geldiğini fakülte yönetimi bilimsel raporlarla bildirmişti. Orada bir çalışma yaparak sıcak ve soğuk havalarda balıkların kaçabileceği, bilimsel verilere göre 3-4 metre derinliğinde bir bölgenin projesini yaptılar. Bu proje Koruma Kurulu onayı da aldı. Biz Körfez projesi için ÇED raporunu beklerken bu çalışmayı başlatmak istiyoruz” dedi.BALIKLAR KÖRFEZ'E SALINACAK

Başkan Kocaoğlu, İZSU ve Su Ürünleri Fakültesi yetkililerinin proje konusunda toplantı yapacağını ve iş takvimi oluşturacağını, Homa Dalyanı’ndaki projenin başlatılacağını söyledi. Kocaoğlu, “Projeyle birlikte Homa Dalyanı’nda bol miktarda balık yetiştirip belli bir aşamadan sonra Körfez’e salacağız. Denizin temizlenmesi, balıkların salınması, Homa Dalyanı’nın kurtarılması, Körfez’in canlanmasını ve yüzülebilir hale gelmesini sağlayacak. Bir sonraki aşamada deniz kenti İzmir’in denizle barışmasını hedefi doğrultusunda çocukların Homa Dalyanı’nda belirlenecek noktada belli bir ücret karşılığı oltayla balık tutması sağlanacak. Tuttukları balık onların olacak. Böylece, denizle ilişkileri artacak. Bu deniz kenti olmanın gereğini yapmak için geliştirilen projedir” diye konuştu.

Homa Dalyanı’nda başta çipura olmak üzere İzmir Körfezi’nde geçmişten bu yana yaşayan balık türlerinin üretilmesi hedeflendi. Balıkların göç yolları üzerindeki Dalyan’da yapılan çalışmayla giriş noktasındaki 3 santimetrelik göç açıklığıyla balıklar doğal olarak Körfez’e çıkış yapabiliyor. Ancak, üreme işlemi projeyle birlikte çoğalacak. Kefal popülasyonundaki artış diğer balıklarda da görülecek.

24 Temmuz 2013
Etiket; izmir, körfezi, balık, çipuraege, üniversitesi, büyükşehir, belediyesi Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir