18 Temmuz 2018, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir Valisi: Bakanlıktan müfettiş talep ettikİzmir Valisi Mustafa Toprak, sosyal medya üzerinden kışkırtıcılık yapıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda hedef kişilerin sayısının 38 olduğunu belirtti.

Vali Toprak, "Ortamı karıştıracak, kargaşa yaratacak bir takım söylemlerden ben dahil herkesin kaçınması gerekiyor. Bunu kurmaya çalışıyoruz" dedi. Vali Toprak, eli sopalı sivil polisler ve polisin orantısız güç kullanımı konusuyla ilgili olarak da "İçişleri Bakanlığı’ndan mülkiye ve emniyet müfettişlerini buraya yazıyla talep ettik" diye konuştu.

Vali Toprak, Rüştü Ünal Polis Meslek Yüksekokulu’nda katıldığı mezuniyet törenin ardından, son günlerde kentte yaşanan olaylar ve polisin sosyal medya üzerinden yaptığı operasyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 34 kişiden biri hariç diğerlerinin serbest bırakıldığını, 4 kişinin de arandığını belirten Vali Toprak şunları söyledi:

"Toplam 38 kişiye yönelik bir çalışmaydı. Adli mercilerin kontrolü dahilinde yapıldı. Şüphesiz sosyal medyada haberleşmek, ileti atmak almak bunda problem yok. Bunların halkı galeyana getirecek bazı unsurları taşıması, yakmak, yıkma, talan etmek gibi bazı içerikler var. Tabiki bunların hassasiyetle üzerinde durulması gerekiyor. Bunların Türk Ceza Kanunu’na göre, hangi derecede suç unsuru olup oluşturmayacağı adli mercilerin takdiri ve kararı. Milyonlarca twitter, facebook kullanan var. 'Onlar için de mi bu yapılıyor' gibi bir noktaya itmemek lazım. Şu ana kadar tespit edilen facebook, twitter içeriklerinde 'ayaklanalım, yakalım, yıkalım, basalım, polis buradan çekiliyor' gibi ifadeler var. Bunların kanun nezdinde ne anlama geldiğini, irdelenmesi değerlendirilmesi adli mercilerin işidir. Bu kişiler, yapılan tespitler doğrultusunda adli mercilerin kontrolü dahilinde emniyet tarafından oraya götürülüyorlar. Onlar da ifadelerini veriyorlar, bilgi, belgeler değerlendiriliyor. Dolayısıyla TCK’nın 214- 217’nci maddeleri kapsamında değerlendirmeler yapılıyor. Bunların bir kısmı şüphesiz ki ilgili savcılar tarafından irdeleniyor, değerlendiriliyor, serbest bırakılıyorlar. Bir kısmı belki tekrar çağırılabilirler. Olay bundan ibaret, yoksa insanlarımıza yanlış bir noktada, itham noktasında olabilecek düşünce yaklaşım içerisine girmemek lazım. Önemli olan milletimizin huzuru, sükuneti ve güzelliğidir. Huzur, her kesime, her bireye, her dinamiğe lazım. Bunu muhafaza etmek istiyoruz. İzmir’de güzel işleri konuşmak lazım. Ülkemizin güzelliklerini konuşmamız lazım."

MÜFETTİŞLER GELİYOR

Vali Toprak eli sopalı sivil polisler ve polisin orantısız güç kullanımı konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı: "Medyada çıkan bazı görüntüler, vatandaşların bazı görüntüleri vardı. Bunların ne anlama geldiği, kim olduğu, nasıl olduğu konularında hiçbir eksik kalmamak kaydıyla, İçişleri Bakanlığı’ndan mülkiye ve emniyet müfettişlerini buraya yazıyla talep ettik. Sayın Bakanımız da bunları görevlendiriyor, bir kısmı geliyor, bir kısmı gelmek üzereler. Bilgiler, bulgular katiyetle incelenecek. Bunun her zaman böyle olması gerekiyor, olay bundan ibarettir."

06 Haziran 2013
Etiket; İzmir, vali, mustafa, toprak, müffettiş Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir