28 Mayıs 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de adli yıl açılışında protestoİzmir Adliyesi A-Protokol girişinde 2013-2014 adli yılı açılışı için düzenlenen törene katılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, “Tutuklu avukatlara özgürlük” yazılı pankartı açıp, slogan attı. Avukatların eylemi karşısında, törene katılanlar şaşkınlık yaşadı.

Yeni adli yıl açılışı nedeniyle İzmir Adliylesi A-Protokol girişinde tören düzenlendi. 2013-2014 adli yılı açılış töreni Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı, ardından konuşmalara geçildi. Konuşma yapanlardan İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş, geçen yılın hukuk devletinde görülmeyen uygulamaların yaşandığı bir yıl olduğunu, bu nedenle avukatlar olarak üzgün, kırgın ve öfkeli olduklarını dile getirdi. Yeni adli yılın da insan hakları ihlallerine karşı hukukun üstünlüğüne dair çok söz söyleyecekleri bir yıl olacağını ifade eden Pekdaş, Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi meslektaşlarına karşı yapılan operasyonun en kabul edilemez uygulamaların başında yer aldığını söyledi. Meslektaşlarının hala tutuklu olduklarını ve duruşmalarının yaklaşık 1 yıllık tutukluluk süresinin sonunda aralık ayında başlayacağını dile getirdi. Pekdaş, Türkiye’de tutuklama kurumunun başlıbaşına bir cezalandırma işlevi gördüğünü kaydederek, cezaevine girenin bir insan olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı. Özellikle çıplak arama gibi uygulamaların insanlık onuruna karşı bir uygulama olduğunun unutulmaması gerektiğini kaydetti.ÇHD'Lİ AVUKATLAR PROTESTO ETTİ

İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu'nun konuşma yapmak üzere kürsüye geldiği sırada, Baro Vesitiyeri önünde duran ÇHD İzmir Şubesi üyesi bir grup avukat, “Tutuklu avukatlara özgürlük” pankartı açarak prostesto gösterisinde bulundu. “Tutuklu avukatlar serbest bırakılsın”, “ÇHD'li avukatlar onurumuzdur”, “ÇHD susmadı, susmayacak” sloganları atan avukatlar, ardından törenin yapıldığı protokol bölümünü terk etti. 

Protesto üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş, İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş'ın kulağına doğru eğilerek bir şeyler söyledi. Konuşmasına protesto nedeniyle gecikmeli başlayan Ermumcu, yeni adli yılın tüm yargı çalışanlarına hayırlı olmasını temenni ettiğini söyledi.

KARASU, “ ADLİYELER GÖSTERİ YAPMA YERİ DEĞİLDİR”

İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanı Akar Karasu ise protestoya üzüldüğünü belirterek, adliyelerin gösteri ve yürüyüş yapma yerleri olmadığını ifade etti. Karasu, hukukçulardan hukukun üstünlüğüne saygı göstermelerini beklediklerini, hiç kimsenin savunma yaparken suç işleme hakkının olmadığını, görev yapılırken kanunlar içerisinde kalınması gerektiğini vurguladı. 

BAŞSAVCI BAŞ, “HAK SAHİBİNE HAKKINI GECİKTİRMEDEN VERMEK LAZIM”

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş ise, konuşmasında, hak sahibine hakkını geciktirmeden vermenin iç huzurunun hiçbir mutlulukla kıyaslanamayacağını söyledi. Adaletin geciktirilmeden tesisinin bireylerin yaşama sevinci ve geleceğe dair umut ve güven duyguları için önemine işaret eden Başsavcı Baş, adaletten yoksun toplumların sadece hak ve hukuku değil, geleceğe dair umut ve güvenini de yitireceğini dile getirdi. Başsavcı Baş, yargının kurumlar arasında en güveniliri olması için ellerinden gelen tüm çabayla çalıştıklarını belirterek, son yıllarda personel eksikliği, mevzuatın güncellenmesi gibi konularda ciddi düzenlemeler yapıldığını bildirdi. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı için tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Baş, yeni adli yılın hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Başsavcı Hüseyin Baş, İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanı Akar Karasu, İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kocabaş ve İzmir Barosu Başkanı Sema Pekdaş tebrikleri kabul etti.

Daha sonra İzmir Barosu Resim Grubu'nun resim sergisi açıldı.

02 Eylül 2013
Etiket; adli, yıl, açılış, çhd, avukat, protesto Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
İzmirli hemşirenin başarısı
Dijital reklam kazandırıyor
2018 model gelinikler
Gelinliğin hikayesi yazılacak
İzmir'e Rus akını
Bornova Becker güç kazandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir