22 Ekim 2019, Salı Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de Belediye ile Bakanlık mahkemelikİzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Ergene Mahallesi’nde imar planında belediye hizmet alanını olan 107 dönümlük iki parseli Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün taşınabilmesi için resmi tesis alanına çeviren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine plan değişikliğinin iptali için dava açtı. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Bornova ağaçlı yolda imar planlarında 'Sosyal donatı alanı ve yeşil alan' olan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü İdare binaları ve şantiyesini bulunduğu yaklaşık 81 dönümlük alanı rezidans ve AVM yapımına olanak sağlayan 'Kentsel ve Bölgesel İş Merkezi'ne dönüştürmesinin ardından 19 Eylül’de satacak. Büyükşehir ve Bornova Belediyeleri ile Şehir Plancıları Odası’nın iptal davası açtığı bu plan değişikliğine İzmir’de tepkiler büyürken, bu olaya bağlı olarak yapılan bir başka plan değişikliği mahkemelik oldu.

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün ağaçlı yolda yeralan arazinin satılmasından sonra taşınması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Bornova Ergene Mahallesi’nde 107 dönümlük iki parselle ilgili İmar plan değişikliği hazırlandı. Belediye Hizmet alanı olan iki parsel Karayolları’nın kullanımı için 'Resmi Tesis Alanı'na dönüştürüldü. Ancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi geçmişte kendisine ait bu iki parselin mera olduğu gerekçesiyle Milli Emlak Müdürlüğü tarafından elinden alındığını, daha sonra ot bedelini ödeyerek geri almak istemesine karşın plan değişikliğiyle buna engel olunduğu gerekseyiyle, plan değişikliğinin iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Belediye yetkilileri, "Geçmişte belediyemize ait bu parseller mera olduğu gerekçesiyle alındı. Belediye hizmetlerini yerine getirmek için ot bedelini ödeyerek geri almak için başvurduk. Ancak, Karayolları’na tahsis edildiğini öğrendik. Hakkımızı aramak için imar planının belediye hizmet alanından çıkarılıp resmi tesis alanına dönüştürülmesinin iptali için dava açtık" dedi. 

BAKANLIK PLANI DEĞİŞTİRDİ


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, 9 Nisan 2013 tarihinde 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği teklifleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'ne başvurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belediyeden görüş istedi. Büyükşehir Belediyesi plan değişikliği önerilerinin uygun olmadığına dair görüşünü bildirdi. Ancak Bakanlık planı 08 Temmuz 2013’de onayladı. Bu iki parselin bulunduğu alanı Karayolları’na ait resmi tesis alanı olarak planlarda belirledi. Karayolları buraya idare binası ve şantiyesini kuracak.
Utku Bolulu/DHA

17 Eylül 2013
Etiket; Bornova ağaçlı yol, Karayolları arazisi avm, İzmir Büyükşehir iptal davası, Ergene mahallesi meralık, Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
İzmir'de voleybol şöleni
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
Ferhat kotayı aldı
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Firmalara ihracat uzmanları geliyor
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir