19 Mayıs 2021, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de çamurdan yakıt üretilecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, Çamur Kurutma Tesisi’ni tamamlayarak hizmete aldı. Tesis, arıtmalardan çıkan günlük 800 ton çamuru yüzde 92 oranında kurutarak hem tarım alanlarında hem de ek yakıt olarak sanayide kullanılır hale getirecek. Kent, yıllardır Çiğli’de depolanan arıtma çamurlarından sonunda kurtulacak. Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından birine imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtmalardan çıkan çamuru yüzde 92 oranında kurutarak tarım alanları ve kentsel yeşil alanlarda kullanılır hale getirecek “Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi” inşaatında kurutma bölümü tamamlandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun geçtiğimiz yıl Mayıs ayında temelini attığı 60 milyon liralık tesisin kurutma ünitesi devreye girdi. İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, kurutma ünitesinde diğer arıtma tesisleriyle birlikte günlük 800 tona ulaşan çamur miktarının yaklaşık 4 kat azaltılarak 220 tona düşürüleceğini, ayrıca yüzde 92 oranında katı madde içeriğine ulaşan kurutulmuş çamurun, tarım alanlarında, kentsel yeşil alanlarda veya ek yakıt olarak sanayide kullanılabileceğini söyledi.

Çamurun farklı alanlarda değerlendirilebilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirten yetkililer, “Çimento fabrikalarında çamurun ek yakıt olarak kullanılması için firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Şu an tesiste Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nden çıkan çamurların kurutuma işlemi başladı. Ardından diğer arıtma tesislerinden çıkan çamuru tesise alacağız. Kısa bir süre sonra Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi sahasında çamur depolama işlemi sona erecek ve bu alanlar rehabilite edilecek” dedi.

Çamur 4 kurutucudan geçiyor

30 bin metrekarelik alanda ‘Çamur Çürütme ve Kurutma’ olmak üzere iki kısımdan oluşan tesiste 20 ünite yer alıyor. Tesise giren çamurlar her biri, günde 200 ton işlem hacmine sahip 4 adet çamur kurutma ekipmanından geçiyor. Yüzde 25 kuru madde oranında tesise giren çamurun içindeki su, sıcak hava ile birlikte buharlaşıyor ve yüzde 92 katı madde içeriğine ulaşıyor. Siloya nakledilen kurutulmuş çamur sanayi tipi çuvallara konuluyor.

Tesiste ayrıca oluşturulan laboratuarda ise tesise giren ve çıkan çamurun analizleri yapılıyor; içindeki kuru madde oranı saptanıyor. Çamurdan biogaz üretilecek Yüzde 70 oranında tamamlanan tesisin “Çürütücü Ünitesi” ise 2014 yılı başlarında hizmete açılacak.

Çamurda kokuya neden olan organik bileşikler, çamur çürütme işlemi sonrasında biyogaz olarak tanımlanan ve yanabilen gaz bileşenine dönüşeceği için kalan çamurda koku problemi olmayacak. Ayrıca çamur çürütme tesisinde günde tahmini olarak üretilecek 53 bin metreküp biogaz da çamurun kurutulmasında kullanılacak. Böylelikle tesisin doğalgaz ihtiyacının yüzde 75’i biogaz üretiminden sağlanmış olacak.

20 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir