21 Eylül 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de 'duran' öğretmenler!İzmir’de, Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyesi öğretmenler, ağızları bantlı şekilde 2 saat boyuncu Konak Meydanı’ndeki Büyükşehir Belediyesi önünde durarak, istihdam politikalarının gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

Atanamayan öğretmenler İzmir’de 'duran öğretmen' eylemi gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan 4 öğretmen ağızlarını bantladı. Daha sonra ise üzerinde intihar eden atanamayan öğretmen Mehmet Sadık Güneş’in fotoğrafının yer aldığı 'Öğretmenler Atansın İntiharlar Son Bulsun' yazılı pankartı tutarak iki saatlik durma eylemi yaptı.

Gruba daha sonra 6 atanamayan öğretmen daha katıldı. Grup adına bir basın açıklaması yapan Platform Sözcüsü Hasan Basri Ekici, atanamayan ve yaşamına son veren arkadaşları için bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ekici, şöyle konuştu:

"KPSS’de yaşanan olumsuzluk ve hayatlarını bu sınava adamaları neticesinde yaşları da ilerlediğinden, yaşadıkları psikolojik buhranın altından kalkamayarak, arkadaşlar yaşamlarına son verdiler. Bu insanlar yaşadıkları dört duvar arasında, kravatları ile kendilerini astılar. Bu durum da ayrı bir mana taşımaktadır. Biz bu insanların sessizliğine karşı bir ses olmak istedik. Ve arkadaşlarımızın sessiz ölümlerine sessiz kalmayacağımızı belirtelim istedik.

Bu konuda asıl muhatap olan, Milli Eğitim Bakanlığı ve onların izlediği politikalardır. Her sene değişen sınav sistemi ile bu yönde oluşan tepkiyi biraz daha azaltarak kolaya kaçmaktadırlar. Biz bunun böyle olmadığını ve ürettikleri politikaların da insanları ölüme sürüklediğini görüyoruz. En son Mehmet Sadık Güneş arkadaşımız ile birlikte 37’inci kurbanımızı verdik. KPSS insanlara bir gelecek değil, ölüm ve geleceksizlik vaat etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu yanlış politikalarından vazgeçmeye davet ediyoruz. Türkiye’nin her ilinde buna benzer bir eylemlerle sessimizi duyurmaya devam edeceğiz."

Ekici, hem Milli Eğitim Bakanı, hem de Başbakan’ın atanamayan öğretmenler ile dalga geçtiklerini iddia etti. Bu konuda laf cambazlığı yapıldığını öne süren Ekici, "Her seferinde değişik söylemler ile insanları aldatarak laf çarpıtıyorlar. Öğretmenlerin tek bir derdi var, o da KPSS’nin kaldırılması ve bu öğretmenlerin atanması. Hükümet’in bu istihdam politikalarını gözden geçirmesini ve intiharların son bulmasını istiyoruz. Bu yüzden de ağzımızda siyah bantlar ile bu eylemi gerçekleştirdik" dedi.

Eyleme katılan atanamayan öğretmenler iki saat boyunca bulundukları yerde durarak 'duran öğretmen' eylemi yaptı. Çevik kuvvet polisinin önlem alıp uzakta beklediği görüldü.

25 Temmuz 2013
Etiket; öğrentmen, mehmed, sadık, güneş, basri, ekici, eylem, izmir, duran öğretmen, kpss Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Folkart TSYD Ege Kupası Altay'ın
İlk finalist Menemen
Folkart TSYD Kupası heyecanı
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Gurbetçi gençler İzmir'de
İzmir'den Amerika'ya uzanan başarı
Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Türkçe Yunus'un dilidir
Danışmadan tercihte bulunmayın
İzmir-Çin eğitim işbirliği
Hepsi pekiyi
Dev projenin pilotu DEÜ
Tarihi sihirle öğretiyor
İzmir'e yeni spor lisesi açılacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz
 
Göztepe-Trabzonspor özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir