20 Temmuz 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de Hazineye Devir Kriziİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Vali Mustafa Toprak'ın Özel İdare mallarının Hazineye tahsis edildiğini açıklamasına tepki gösterdi.

Kocaoğlu, "Valilik tek başına, 'ben yaptım oldu' uygulamasıyla, nereden emir aldıysa, İzmir'in hakkı olan malını kimseye veremez. Bu tutumunu kabul etmemiz mümkün değil. Yargıya gideceğiz. Kamuoyuna anlatacağız. Gerekirse protesto, oturma eylemi yapacağız" dedi.

İzmir'de yerel seçimlerden önce başlayan Özel İdare mallarının paylaşımı tartışması, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın bu malların Maliye Hazinesi'ne devri kararının verildiğini açıklamasıyla büyüdü. CHP milletvekillerinin tepki gösterdiği karara, CHP ve MHP'li 24 ilçe belediye başkanının da bir deklarasyonla tepkisini açıklaması bekleniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu DHA'ya yaptığı açıklamada, mal paylaşım komisyonu kararını Valilik'ten talep ettiklerini, değerlendirme sonrası yargıya gideceklerini açıkladı.

"VALİNİN TUTUMUNU KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

Başkan Kocaoğlu, Vali Toprak'ın açıklamasının ardından derhal Valiliğe bir yazı yazdıklarını, komisyon kararının ivedilikle belediyeye iletilmesini istediklerini; karar geldikten sonra yargıya başvurmak için hazırlıkları başlatacaklarını söyledi.

Kocaoğlu, Trabzon'da Özer İdare mallarının belediyeye devredildiğin hatırlatılması üzerine yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, "Sayın Vali'nin açıklaması çok enterasan. Diyor ki 'O zaman İzmir Trabzon Trabzon İzmir olmaz. Benim adım Mustafa, seninki farklı' gibi yaklaşımını farklı nitelendirdim. Biz sonuna kadar İzmir'in malını İzmirlilerin malını korumak için mücadele edeceğiz. Bornova'daki Karayolları arsasında, diğer yerlerde olduğu gibi, kentin değerlerinin, kamunun malının satılmasına izin vermeyeceğiz. Özelleştirme adı altında yapılan bu işlemlerin özelleştirmeyle ilişkisi olmadığına inanıyoruz. Bunların gayrimenkul olduğuna, çoğunun kirada bulunduğuna, İzmir'in yerelde kalkınma için yerel yöneticiler tarafından kullanılması gerektiğine inanıyoruz. İl Özel İdare bugüne kadar nasıl kullanıyorsa, bundan sonra da kullanılması gerektiğini inanıyoruz. Mücadelemiz devam edecek. Vali Bey'in tutumunu davranışın değerlendirmesini kabul etmemiz mümkün değil. Yasal yollardan her türlü mücadele verilecek" dedi.

GEREKİRSE OTURMA EYLEMİ

Başkan Aziz Kocaoğlu, Özel İdare mallarının hakkı olana verilmesi gerektiğini, halka da anlatacaklarını söyledi. Sivil toplum kuruluşlarıyla buluşacaklarını belirten Kocaoğlu, "Halkı bilinçlendirmek, duyurmak için her türlü etkinliği, gerekiyorsa gösteriyi, protestoyu, gerekiyorsa oturma eylemini, ne gerekiyorsa yapacağız. Öyle Valilik tek başına, nereden emir aldıysa 'ben yaptım oldu' demesiyle İzmir'in hakkı olan malını kimseye veremez" diye konuştu.

"MİLLETVEKİLERİ ÇARPITIYOR"

Kocaoğlu, AK Partili İzmir milletvekillerinin de konuyu çarpıttıklarını belirterek "Milli Eğitim'e verilen okullar ve okul yerlerine, Diyanet'e verilen camilere ve arsalarına kimsenin bir şey dediği yok. Sağlık ocakları da aynı şekilde. Kimin hakkı ise ona verilecek. Ama İzmir'in hakkı olan İl Özel İdaresi'nin kaynaklarıyla elde edilmiş mallar da İzmir'de kalacak" dedi.

24 İLÇE BELEDİYESİNDEN ORTAK DEKLARASYON

İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın "İl Özel İdaresi mallarının tamamını Maliye Hazinesi'ne devrettik" çıklamasının yankıları sürerken, İzmir'deki 24 ilçe belediye başkanı ortak bir deklarasyon hazırlayarak mal dağıtımında 'hakkaniyetle davranılması' talebinde bulundu.

22 CHP'li ve 2 de MHP'li belediye başkanlarının onay verdiği deklarasyon metni şöyle:

"Belediye başkanlığı, bize aynı zamanda, kentimizin ve ilçelerimizin yerel servetine ve değerlerine, taşınır ve taşınmaz tüm mallarına sahip çıkma konusunda da büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Tıpkı 30 Mart yerel seçimlerinden sonra kapatılan İl Özel İdaresi'ne ait taşınır ve taşınmaz mallarda olduğu gibi. İzmir halkının temsilcileri olarak, İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu çerçevesinde, bu kentin yerel servetinin yine bu kentte kalması gerektiğini düşünüyoruz. Kanunun geçici 1'inci maddesinde yer alan 'Tüzel kişilikleri kaldırılan belediye ve köylerin personeli, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre bakanlıklara, büyükşehir belediyesi, bağlı kuruluşu veya ilçe belediyesine devredilir' hükmünün 'hakkaniyet' çerçevesinde uygulanmasını talep ediyoruz.

Personel, görev ve sorumluluklar belediyelere aktarılırken, taşınmaz malların Bakanlıklara devredilmesinin hiç de adil bir yaklaşım olmayacağına inanıyoruz. İzmirlilerin parasıyla alınan bu mülklerin, İzmirlilerin temsilcisi olan yerel yönetimlere bırakılmasını 'adil yönetim anlayışının' bir gereği olarak görüyoruz. Özetle hakkımızı istiyoruz. Bütün bunları söylerken de, hiçbir siyasi amacımızın olmadığının altını özellikle ve kalın harflerle çiziyoruz. Özel İdare malları içindeki okul, sağlık tesisi ve ibadethane gibi yerler için ayrılan alanların 'tereddütsüz' bir biçimde ilgili kurumlara devredeceğimizi de buradan açıklıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Utku Bolulu/DHA

29 Mayıs 2014
Etiket; izmir hazine devir, izmir özel idare, özel idare malları Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alaattin Yüksel'den ortak mücadele çağrısı
İzmir'de Özel İdarenin Malları Hazineye
İzmir'in Yerel Servetini Paylaşmak İstiyorlar
Koza Altın Madeni neden kapatıldı?
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir