24 Haziran 2018, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de hekimler grev yapıyorİzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan asistan hekimler yeterli kadronun verilmemesi, az ücret ve fazla çalışma saatlerine tepki göstererek süresiz greve başladı. Hipokrat yemini ettikten sonra greve başlayan asistan doktorlara, kentteki diğer hastanelerdeki asistan doktorlardan da destek geldi.

 Asistan doktorlar, sonuç alınıncaya kadar eyleme devam edeceklerini bildirdi. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan asistan doktorlar, bir süredir basın açıklamalarıyla, sıkıntılarının giderilmesini istedi. Hastane yönetimiyle yaptıkları görüşmelerden sonuç alınmaması üzerine asistan doktorlar, bugün süresiz grev başlattı. Eyleme kentteki diğer hastanelerde görev yapan asistan doktorların yanı sıra, İzmir Tabip Odası ile sendikalardan da destek geldi.

ÖNCE YEMİN SONRA GREV

Basın açıklaması öncesinde Hipokrat yemini edip greve başlayan asistan doktorlar, sık sık, 'Uykusuz asistan, ölüm demektir', 'Asistan hekim köle değildir' sloganları attı. Doktorlar adına basın açıklamasını yapan Bihter Öztürk, kadro yetersizliğini, az ücret verilmesini ve fazla çalışma saatlerini eleştirdi.

Sadece acil servis ve yoğun bakımda insan sağlığını gözönünde bulundurarak hizmet verdiklerini söyleyen Bihter Öztürk, şöyle dedi:

"Hastanede 2011 yılında 370 olan asistan doktor sayısı, 220’ye kadar düştü. Asistan hekim alınmadıkça, omuzlarımızdaki yük arttı. Acil serviste, bir vardiyada çalışan hekim sayısı yarıya indi, yoğun bakımlarda doktor olmamaya başladı. Burada asıl bulunma nedenimiz olan eğitimlerimiz aksadı. Burada olması gereken rotasyonlar ise, kağıt üzerinde olmaktadır. Bizler, önümüzdeki ilk TUS'ta (Tıpta Uzmanlık Sınavı), yeterli asistan doktorun alınmasını, iş yükümüzün azaltılmasını, konsültasyonları kabul etme ve sonuçlandırma yetkisinin bizlerde olmamasını, randevulu gelen hastalara yalnız başımıza bakmak zorunda kalmamayı ve gelir kaygısı gütmeden, performans hesabı yapmadan çalışmayı talep ediyoruz. Vatandaşlara daha nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, 3 dakikada hasta bakmak zorunda kalmamak, ileride kendi branşlarımızda tüm bilgi ve becerilere sahip olmak için sesimizi duyurmaya çalışıyoruz."

Asistan doktorlara destek veren İzmir Tabip  Odası Başkanı Suat Kaptaner ise, genç meslektaşlarının talepleri yerine getirilinceye kadar grevin süreceğini dile getirdi. Hastane bahçesinde sürecek olan grev sırasında asistan doktorların, çeşitli eğlence ve eğitim faaliyetleri de yürütücekleri belirtildi.

19 Şubat 2014
Etiket; izmir asistan doktorlar, izmir doktor grev, suat kaptaner, izmir tabip odası, bihter öztürk doktor Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Doktorlar "Artık Yeter" Dedi
İzmir'de Asistan Doktorların Grevi Sürüyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir