20 Kasım 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

''İzmir'de 'İrfan geleneği' dedim neler yaşadığımı...''Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, otistik çocukların dini inancının olmadığı iddialarına’ ilişkin, "Bilimsel hiçbir temeli yoktur, sadece bir iddiadan ibarettir. Biz, doğuştan bütün insanların onurlu doğduğunu söylediğimiz gibi doğuştan bütün insanların aynı zamanda her türlü erdemi kendi genlerinde taşıyarak doğduğuna inanırız" dedi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ’RTÜK Toplantıları’ adı altında iki ayda bir gerçekleştirilen konferansa katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaptığı konuşmada, İzmir’de yaptığı açıklamaları hatırlatarak, "İzmir’de ’irfan geleneği’ dedim neler yaşadığımı tahmin edebilirsiniz. Bilimsel kavramlarla halkın önünde konuşmak, hatta medyamızın önünde konuşmak çok zor bir şeydir. Aslında, Anadolu Müslümanlığımızın oluşturduğu geleneğin adı irfan geleneğidir. İrfan ayrı bir şeydir. İrfan geleneği ayrı bir şeydir. İrfan geleneği marifetten alır kaynağını, marifet Alevi Bektaşi geleneğimizde de şeriat, tarikat, marifet ve hakikat dörtlüsü vardır. Marifet, marifetullahtır yani Allah’ı tanımak ve bilmek mertebesidir. Onun için tasavvuf geleneğinin bilimsel adı irfan geleneğidir ve Anadolu Müslümanlarımızın da temel kaynağıdır aslında irfan geleneği. İşte, bu geleneğimize baktığımız zaman bizim gönül kavramı üzerine çok durur. İlhamını daha çok buradan alır ve Kabetullah’la insan kalbi arasında daima ilişki kurarlar" dedi.

"MEDYA VE İNSAN ONURU ÖNEMLİ BİR KONU"

’Medya ve insan onurunun’ önemli bir konu olduğuna dikkati çeken Görmez, "Belki, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nda çalışan bütün dostlarımızın hep birlikte çalıştaylar yaparak medya ve insan onuru konusu üzerinde durması gerektiğini düşünüyorum. 20. yüzyıl kadar, insan onurunu medya marifetiyle bir pazarlama sektörüne dönüştüren başka bir çağ yoktur. Cinsel istismar, çocuk pornografisi, reyting savaşları, üçüncü sayfa haberleri, insanın haberlere konu oluş tarzı, bütün bunları birlikte düşündüğümüzde tam da insanı yüceltmek istediğimiz bir çağda, bunların insan onurunu zedelediği, çiğnediğini ve ayaklar altına alındığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

OTİSTİK ÇOCUKLARIN DİNİ YÖNLERİNİN OLMADIĞI İDDİALARI

Görmez, konuşması sonrası soruları cevapladı. ’Otistik çocukların dini inancının olmadığı iddialarına’ ilişkin bir soru üzerine Görmez, "Bilimsel hiçbir temeli yoktur. Sadece bir iddiadan ibarettir. Biz, doğuştan bütün insanların onurlu doğduğunu söylediğimiz gibi doğuştan bütün insanların aynı zamanda her türlü erdemi kendi genlerinde taşıyarak doğduğuna inanırız. Hatta, bu konu dahi medya ve insan onuru açısından ele alınmayı hak eden bir konudur. Ben, böyle hiçbir bilimsel temele dayanmayan bir cümlenin ve iddianın iki gün toplumumuz nezdinde tartışılmasını dahi özellikle engelli kardeşlerimize haksızlık olarak değerlendiririm" diye konuştu.

Görmez, Kaddafi ve Saddam Hüseyin’in öldürüldükten sonra yerlerde sürüklenmesine ilişkin olarak, "Zalimi yargılamayı bilmeyen milletler mazluma sahip çıkamazlar. Mazlum hakkını da savunamazlar. Onun için hakikaten insan ne kadar yanlış yaparsa yapsın ceza adil olmak durumundadır" dedi.

24 Nisan 2013
Etiket; İrfan, Diyanet, Marifetullah, Otistik, Görmez Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Türkiye'nin kuvvetini bilelim
Diyanet'te yolsuzluk dediler bakın ne çıktı!
Dayak Atıp Hakaret Ederek Eğlenmişler!
Cami-İçkili Mekan Tartışmasına Kadın Kaymakam Yorumu
Afyonkarahisar'da AK Parti Hareketliliği, Metin Kriz Geçirdi
Cumhurbaşkanı Binali Yıldırım Olsun
Köylünün Önce Buğdayını Aldı Sonra Oyunu
Karşıyaka'da Katılımcılık ve Şeffaflık Vurgusu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir