23 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de İşsizlik Türkiye Ortalamasının Üstündeİzmir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen kariyer günlerinde İzmir’in istihdam ve teknoloji üretimi konusundaki sorunları masaya yatırıldı. Dekan Prof. Dr. Sabri Tekir’in açılış konuşması ile başlayan İzmir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kariyer günleri, uzmanlar ile öğrenciler ve akademisyenleri bir araya getirdi.

İş dünyasının ihtiyaçlarının karşılanması noktasında üniversitelerin önemli yer tuttuğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tekir, İzmir Üniversitesi’nde verilen eğitimin özellikle bu ihtiyaç ve kaynakları karşılamaya yönelik olduğunu söyledi.

İlk oturuma Mülkiye Başmüfettişi, eski İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can ve eski Büyükşehir Belediye Başkanı, Yeminli Mali Müşavir Burhan Özfatura konuşmacı olarak katıldı. Mezunların yüzde 80’i kamuda çalışmak istiyor Açılışta söz alan İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak, üniversite mezunlarının girişimcilik konusunda isteksiz olduğuna dikkat çekti ve “Mezunların yüzde 80’i kamuda çalışma beklenti ve hayali içinde. Bu beklentiyi tam tersine çevirecek atılımlar yapılmalı. İnternet ve teknoloji konusunda zamanın gelişmelerine ayak uyduramayan büyük şirketlerin piyasadan silindikleri günler yaşıyoruz. Değişim ve dönüşüme katkıda bulunmayı hayal eden girişimciler yetiştirilmeli” dedi.

İŞKUR’un geçen yıllardan farkla daha çok üniversite mezunlarına istihdama katmaya yöneldiğini sözlerine ekleyen Kabak, “Geçen yıl doktora yapmış 3 kişiyi, bu yıl da bir pilotu işe yerleştirdik. Artık daha fazla yüksek eğitimli kişileri işe yerleştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Bölgeler arası gelişmişlik dengesizliği çok büyük Kamu Sektöründe Kariyer başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan Mülkiye Başmüfettişi, eski İZKA Genel Sekreteri Doç. Dr. Ergüder Can, TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde yüzde 14 olan işsizlik oranının İzmir’de yüzde 15.4’e yükseldiğine dikkat çekti ve “Kalkınma yerelde başlamalı ancak bölgeler arası dengesizlik çok yüksek. Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre Kocaeli ile Ağrı’nın gelişmişlik seviyeleri arasında 14 kat fark var. İzmir’in Aliağa ilçesi gelişmişlik sıralamasında 454’üncü sıradayken Kemalpaşa 656’ncı sırada” açıklamasında bulundu.

Kamunun üretime değil hizmete yönelik çalışmalar yaptığını ancak katma değer üretiminin ancak teknoloji tabanlı sanayi yatırımları ile gerçekleştirilebileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Can, “Girişimciler (sermayem yok) bahanesinin arkasına saklanmamalı. KOSGEB, İZKA, TÜBİTAK gibi kurumların kaynaklarını etkin olarak kullanmalı” dedi. Bilginin değeri 1 kilo çimentoda kuruş, nano teknolojide milyon dolar Türkiye’nin bilişim toplumu olmazsa sömürge olmaktan kurtulamayacağını ifade eden eski Büyükşehir Belediye Başkanı, Yeminli Mali Müşavir Burhan Özfatura, Türkiye’nin bu yüzyıl sonuna kadar teknoloji geliştiren ülkelerin kölesi haline geleceğini iddia etti.

Kamuda görev almak için liyakat yerine torpil ve politik baskı mekanizmasının daha fazla işlerliğe sahip olduğunu dile getiren Özfatura, “Bilginin değeri 1 kilo çimentoda kuruşlarla ölçülürken nano teknolojide milyon dolarlara çıkıyor. Ehil olanların devlette sivrilmesi mümkün değil. Mekatronik, bilişim, insan kaynakları, iktisat, genetik mühendisliği, moleküler biyoloji Türkiye için geleceğin meslekleri ancak bu konularda eğitim ve araştırmada olması gereken noktaya henüz ulaşamadık” dedi.

Kariyer günleri, Prof. Dr. Muzaffer Demirci’nin moderatörlüğünde düzenlenen Dış Ticaret Sektöründe Kariyer başlıklı Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Altınyağ eski Genel Müdürü Prof. Dr. Ramazan Abay ve Schnker Arkas Danışmanı Kemal Gülsular’ın konuşmacı olarak katıldığı benzeri oturumlar ile devam etti. Firmalar tarafından kurulan stantlarda staj ve iş başvuruları yapan öğrencilerin CV hazırlama teknikleri ve mülakat konularında atölye çalışmaları gerçekleştirdikleri kariyer günleri, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile renklendi.

14 Nisan 2014
Etiket; izmir üniversitesi, kariyer günleri izmir, muzaffer demirci, burhan özfatura, mustafa türkmenoğlu, sabri tekir Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Ukrayna'dan geldi birinci oldu
Sünnet ne zaman yaptırılmalı?
Bir şey yapmalı deyip bir araya geliyorlar
AIDS tedavisinde başarılıyız
Stajını Cristiano Ronaldo ile yapacak
İzmir Üniversitesi'nde gelenek değişmedi
Dondurmada hijyene dikkat
Egzersize su içinde devam edin
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Nazilli Tarım Fuarı ziyaretçi rekoru kırıyor
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
Türkiye'nin hayvancılık fuarı başladı
Fuar güzelleri görücüye çıktı
Girişimcilik ve inovasyon ders oldu
Bu fuarda yok yok
İzmir'e Rus akını
Pınar İEF'de çocuklarla buluşacak
Fuarda Rusya fırsatı
Yüzde 45 karla satmayın
Gayrimenkulcüler eylülü bekliyor
86. İEF için geri sayım
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
EİB ihracatı temmuzda arttı
Gayrimenkule deprem ayarı
İzmir'de taksi filosu yenileniyor
İzmir'e özel ekonomik model
4 yeni baraj geliyor
600 milyon kişi aç kalacak
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir