14 Ekim 2019, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de İş'te Kadın paneliTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Girişimciler Kurulu ile Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi işbirliği ile kadın girişimciliğin teşvik edilmesi, kadınların konumunun güçlendirilmesi için “İş’te Kadın” adıyla bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Gazeteci Ahu Özyurt’un yaptığı panelde, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Dışişleri Danışmanı Romana Vlahutin konuştu. Vlahutin, daha çok kadın öğrencilerin dinlediği panelde, onlara “Daha çok yaratıcı ve daha az disiplinli olun” dedi.

İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda düzenlenen panelde konuşan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Dışişleri Danışmanı Romana Vlahutin, 4.5 milyon nüfuslu ülkesinin 22 yıl içinde sosyalizmden kapitalizme, tek partiden çok partili hayata geçtiğini, NATO ve AB’ye üye olduğunu anlattı. Vlahutin, danışmanlığını yaptığı Hırvatistan Cumhurbaşkanı’nın Avrupa’nın en etkin politikacılarından biri olduğunu belirterek, dış ilişkilerde çalışanlarının hepsinin kadın olduğunu ifade etti. Vlahutin, “Böyle bir ortamda çalışmaktan mutluyum. Rönesans adamı. Öyle bir ülkeden geliyorum ki kadın eşitliği sözkonusu. Kadının hayata dair her şeyi yönettiği bir yer. Doğum iznini bir yıla kadar alabiliyorsunuz. Çocuk bakımı anaokulu, kreş yardımı var” dedi.

DOKTORLARIN YÜZDE 60’I KADIN

Vlahutin, ülkesinde kadınların daha çok eğitim, sağlık ve hukuk alanlarında istihdam edildiğini belirterek, “Eğitimde işgücünün yüzde 76’sını kadınlar oluşturuyor, sağlıkta yüzde 70’ini. Doktorların yüzde 60’ı kadın. Hakimlerin yüzde 66’sı kadın. Bu oranlar kadının toplumdaki yerine ilişkin iyi bir fikir verecektir. Parlamentoda üyelerin yüzde 27’si kadın. İş dünyasında ise yüzde 27 yönetici seviyesinde kadın var, yönetim kurullarında yüzde 19, CEO’ların yüzde 6’sı kadın. Kadınların çok da güçlü olduklarını görmüyoruz. Eğitim, sağlık ve hukukta kadın istihdamı var ancak iş dünyasında çok yok” diye konuştu.

“KADINLAR ARASINDA GÜÇLÜ AĞ KURMAK LAZIM”

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Josipovic’in danışmanı, kadın olarak diğer kadınları korumak, onlara önderlik etmek adına güçlü bir ağ kurulamadığına dikkat çekerek, erkeklerin birlikte maç izlediğini, futbol oynadığını, kulüplere gittiğini, kadının ise bu tür aktiviteler için çok az zaman ve fırsatı olduğunu dile getirdi. Vlahutin, “Ben yaptığım şeyleri kendi başıma yaptım. Hayatta kalma mücadelelerini kullanarak buraya geldim. Dış ilişkilere bakıyorum, ne yazık ki her zaman masanın etrafındaki tek kadın ben oluyorum. Sofistike Avrupa ülkelerinde de böyle. İsveç, Hollanda kadın erkek eşitliğinden gurur duyuyor ama karar alma mercilerinde az kadın var” dedi.

“İNSANLAR KÜÇÜMSÜYOR AZIMSIYOR”

Vlahutin, değişimin ailede başladığını, kız çocukları ve kadınların hak ettikleri yere geleceğine inandığını belirterek, ABD’de de yaşarken kadın olmasının farkını görmediğini, Hollanda’da ise kadın olmanın dezavantajını hissettiğini belirterek şunları söyledi:

“Daha fazla yetki sahibi olduğum bir konuma geldiğimde insanların farklı bir perspektifle baktığını, beni azımsamaya çalıştığı gördüm. Küçümsemeye çalışıyorlardı. Dışişleri Bakanlığı’nda siyasi analiz ve planlamada çalıştım. Bir danışmansan ve gerçekten bu tür danışmanlık yapma yetkisine sahipsen, önyargıların aşılması gerekiyor. Profesyonel hayatta bir şekilde kendini bir profesyonel olarak göstermek, bunu cinsiyetini ortaya koymaksızın yapmak oldukça zor. Özel hayatını organize etmek de zor olabiliyor. İşe geç kalırken çocuğu okula yetiştirmek zorundasınız. Özel hayatla profesyonel hayatı dengelemek oldukça zor. Ben bunu hiçbir tarafa zarar getirmeyecek şekilde yapmaya çalışıyorum. Sizlere önerim, daha yaratıcı olun ve daha az disiplinli olun. Bu kolay bir şey değil ama yapın.”

KADIN GİRİŞİMCİLİĞİN ÖZENDİRİLMESİ ŞART 

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Arbak da, “Hem akademisyenlik yapıyoruz hem de annelik rolü üstleniyoruz. Girişimci olmanın önemli bir koşulu da bu farklılıkları yaratabilmektir. Kadının gerek ülke ekonomine sağladığı katkı, 0-14 yaş grubunun 19 milyona ulaştığı ülkemizde bu çocukların donanımlı yetiştirilmesi de çok önemli. Kadın girişimciliğin özendirilmesi kazandırılması son derece önemli” dedi.

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 50’NİN ÜZERİNE ÇIKMALI

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de kadının işgücünde daha çok yer almasının lüks değil zorunluluk olduğunu, gelişmiş ülkelerde kadının işgücüne katılımının yüzde 60- 80 arasında bulunduğunu, OECD ülkelerinde bu ortalama yüzde 62 iken Türkiye’de yüzde 32 olduğunu anlattı. Kestelli, “Araştırmalar kadın istihdamındaki beş puanlık artışın yoksulluğu yüzde 15 azalttığını ortaya koyuyor. Bir koyup üç alacağımız yer, kadının iş hayatına katılımını artırmaktır. 2023 yılında kadının işgücüne katılımı yüzde 38’e çıkarılması hedefleniyor. Son beş yılda kadınların tarım dışı istihdamından aldığı pay, beş puan arttı. Kadınların iş hayatına daha çok katılımını özendirecek politikalar geliştirilmeli. Türkiye’nin kadın istihdamını yüzde 50’nin üzerine çıkarmadan gelişmiş bir ülke olmak mümkün değil” diye konuştu.

01 Ekim 2013
Etiket; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girişimciler Kurulu, dokuz eylül üniversitesi, iş'te kadın paneli Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir