23 Ekim 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de kentsel dönüşüm toplantısıÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, İzmir’de düzenlenen kentsel dönüşüm toplantısında, "Yapılan parselasyondur ve bu işin rantı vardır, bu rant vatandaşındır. Sabah akşam didiniyoruz, uğraşıyoruz. Rant için daha kolay yöntemler var, Türkiye’de 1 milyon kişiyi neden karşımıza alalım" dedi.

İzmir’in Buca İlçesi’nde Rüya Vadisi Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedat Gürgen, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, muhtarlar, müteahhitler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Genel Müdür Vedat Gürgen, "İzmir’e uçakla gelirken Ankara ve Eskişehir’i yeşillikler içinde geçtikten sonra mavi denizi görüyorsunuz, bir de önünde beyaz bir kütle var. O da İzmir" dedi. Gürgen, kentsel dönüşümü 20 yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “Bu süre içinde dedikodulara kulak asmayın. Fısıltı gazetelerine kulaklarımızı tıkayın. Kulaktan dolma fikirlerle bilgi sahibi olmayın. Alo 181 diye bir hat kurduk, cevapsız kalmayacaksınız." diye konuştu.

'BELEDİYE YASASI’NIN 73'ÜNCÜ MADDESİNİ DUVARINIZA ASIN'

Genel Müdür Gürgen, kentsel dönüm konusunda zihinlerde karışıklık olduğunu, İzmir’de Bakanlar Kurulu yetkisiyle 12 dönüşüm alanı bulunduğunu, toplam 10 milyon metrekare alanın dönüştürüleceğini, bunlardan 5'inin riskli alan çerçevesinde, 7'sinin ise Belediye Yasası kapsamında belirlendiğini anlattı. Gürgen, 5393 sayılı Belediye Yasası ile belirlenmiş, Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmiş dönüşüm yerlerinin Bayındır, Gaziemir Aktepe, Emrez, Karabağlar Uzundere, Karşıyaka Örnekköy, Konak Ballıkuyu, Ege ve Torbalı Çaybaşı olduğunu, bu projelerin yürütücüsünün Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirtti. Gürgen, "Belediye Yasası’nın 73'üncü maddesine göre dönüşüm yapılacak. Yasanın bu maddesini okuyun ve haklarınızı öğrenin. Önce hakkınızı bilin. Muhtarlar bu yasayı duvarlarına yapıştırsın" dedi.

'BU İŞİN RANTI VATANDAŞINDIR'

Vedat Gürgen, kentsel dönüşüm için şu ana kadar 500 milyon lira harcandığını keydederek şunları söyledi: "Bu işin rantı vardır ve bu rant vatandaşındır. Yıllardır insanların tapu sorunu var, parsel ve plan karmakarışık. Artık bir nizama sokmak gerekiyor. Elinizde tapunuz var satamıyorsunuz. Yapılan parselasyondur ve bu işin rantı vardır, bu rant vatandaşındır. Bu iş kolay değil. Sabah akşam didiniyoruz uğraşıyoruz. Rant için daha kolay yöntemler var. Türkiye’de 1 milyon kişiyi neden karşımıza alalım?"

06 Ekim 2013
Etiket; vedat Gürgen, izmir kentsel dönüşüm, çevre bakanlığı izmir, kentsel dönüşüm toplantısı, rifat sait, fethi şahinoğlu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


AK Parti Milletvekili: Benimle İlgisi Yok!
İzmir Milletvekilinden Tuhaf İddia: O Fiş Bilinçli Çekildi
İzmir'de Arap ülkeleriyle gıda zirvesi
Aziz Kocaoğlu: Espri yaptım sahi sandılar
Kocaoğlu'na üslup uyarısı
Kocaoğlu: Kitap yazdık adı çete
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir