9 Aralık 2019, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de 'Nükleer'e çifte eylemİzmir’de, nükleer atıklarla gündeme gelen Gaziemir İlçesi’ndeki kurşun fabrikasına, bir tepki de Sinoplular Derneği’nden geldi. Çernobil’in yıldönümünde, fabrika önünde toplanan dernek üyeleri, tulum çalıp ağızlarını siyah bantlarla kapatarak protestoda bulundu, bir an önce kaldırılmasını istedi. Kurşun Fabrikası’nın bulunduğu Aktepe Mahallesi’nde yaşayan bir grup da İzmir Adliyesi önünde protesto gösterisi yaptı, şikayet dilekçesi verdi.

Sinoplular Yardımlaşma ve Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, Gaziemir İlçesi’ndeki Aslan Avcı Kurşun Fabrikası’nın önünde basın açıklaması düzenledi. 'Nükleere hayır, yaşama evet', 'Anlayana sivri sinek saz, anlamayana vızıltı' yazılı pankartları açan dernek üyeleri, çalınan tulum eşliğinde ağızlarını siyah bantlarla kapatarak protestoda bulundu. Nükleer facialarda hayatlarını kaybedenler için bir dakika saygı duruşunda bulunulmasının ardından açıklama yapan Yılmaz Türk, "Üzüntüyle buradayız. Ülkemizin en güzel yerleri, nükleer tesislerin tehditleri altında. Çernobil’deki patlamanın ardından tam 27 yıl geçti. Bu olaydan dolayı gerçek ölü, yaralı ve etkilenen insan sayısının ne kadar olduğu bilinmiyor. Alternatif enerji kaynakları var olduğu halde neden termik, nükleer için ısrar edildiğini bilemiyoruz. Bizler, ülkemizde mevcut ucuz, güvenilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmamız gerektiğini, gelecek nesillere temiz bir ülke, yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyoruz. Geleceğimizi ilgilendiren bu konularda, referandum yapılmasının en doğru yol olduğunu düşünüyor ve talep ediyoruz" dedi. Tulum eşliğinde bir süre daha tepkilerini gösteren dernek üyeleri, olaysız dağıldı.

MAHALLE SAKİNLERİ ADLİYEDE

Aktepe Mahallesi'nde yaşayan yaklaşık 50 kişilik, kadın, erkek ve çocuktan oluşan mahalle sakini, hayatlarını tehlikeye atan kurşun fabrikasındaki, nükleer atıkların kaldırılmadığı gerekçesiyle, Adliye önünde bu durumu protesto etti. Vatandaşlar, Aslan Avcı Döküm, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Aslan Avcı Döküm, hakkında, 'tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması, çevrenin kasten kirlenmesi, görevi kötüye kullanmak' suçlarından, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Ellerinde hazırladıkları dilekçelerle adliye önüne gelen vatandaşlar, "Biz bu zehri solumak istemiyoruz. Hayatımız tehlikede. Nükleer atıklar biran önce kaldırılsın" diye bağırdı. Nükleer bulaşıklı atıkların sağlıklı bir şekilde bertaraf edilmesi ve mahalle sakinlerinin sağlıklı yaşam koşullarına kavuşması için mücadele ettiklerini belirten Yeşiller ve Sol gelecek Partisi İzmir İl Örgütü Eşsözcüsü Güneş Akçay, "Çernobil felaketinin 27. yıldönümünde, nükleerin kirli ve insanlık için tehlikeli bir enerji kaynağı olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Gaziemir'deki kurşun fabrikası bahçesine kaçak yollarla getirilen nükleer atıkların ortaya çıkmış olması bile, nükleer atıkların ne kadar büyük bir tehlike yaratacağını gösteriyor. Fabrikadaki atıklar durduğu sürece çevrede yaşayanlar tehlike içindedir. Kurşun fabrikasının faaliyeti sonucunda çevre kasten kirletilmiştir. 2007 yılında TAEK tarafından fabrikada radyasyonlu cüruf (atık) gömülü alan tespit edilmiştir. Bu raporlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir kaymakamlığı, Gaziemir Beldiyesi'ne bildirildiği halde, yetkili ve görevli idareler tarafından hiç bir önlem alınmamıştır. Halen atıklar fabrika bahçesinde tehlike saçmaya devam etmektedir. Hepimizin sağlığı için ciddi risk oluşturan tehlikeli atıklar nedeniyle şirket, belediye, valilik, bakanlık ve TAEK yetkilileri suç işlemişlerdir" dedi.

Açıklamanın ardından, vatandaşlar daha önceden hazırladıkları şikayet dilekçelerini Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

26 Nisan 2013
Etiket; nükleer, protesto, izmir, gaziemir Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir'de şampiyon Galatasaray
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
47. Folkart TSYD Ege Kupası başlıyor
Folkart TSYD Kupası 6 Ağustosta başlıyor
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri açıklandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir