6 Haziran 2020, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de Otizmle Dans ProjesiOtistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) ile Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığıyla yürütülen, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 'Otizmle Dans' adlı proje İzmir’de hayata geçiriliyor. Proje kapsamında 40 otizmli öğrencinin, öğretim üyeleri ve öğretmen adaylarının desteğiyle drama, müzik, dans gibi etkinliklere katılarak toplumsal hayata entegrasyonunun sağlanması amaçlanıyor.

Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca açılan Engellilerin Toplumsal Entegrasyonunun Geliştirilmesi Hibe Programı’na yaptığı 'Otizmle Dans' proje başvurusu kabul edildi. Yaklaşık 600 başvurunun içinden destek almaya hak kazanan 24 projeden birisi olan projede, otizmli bireylerin toplumla bütünleşmeleri, ayrımcılığa maruz kalmamaları, üretken bireyler olarak hayatın içinde yer alabilmeleri için sanat etkinliklerinin önemli katkılar sağlaması amaçlandı. Proje kapsamında ayrıca gerçekleştirilecek eğitim programları ve etkinliklerle hem otizmli bireylerin kendilerini geliştirebilmeleri, kapasitelerini sonuna kadar kullanabilmeleri, hem de akranlarının onları kabulünü sağlamalarına da yer verildi. Dokuz Eylül Üniversitesi ortaklığıyla yürütülecek projenin eğitim ekibini ise, Buca Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri ile öğretmen adayları oluşturdu.

AMAÇ FARKINDALIĞI ARTTIRMAK

ODER Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Yeşim Zorlu, projenin genel hedefinin sanat etkinlikleriyle otizmli bireylerin toplumsal entegrasyonuna katkıda bulunmak ve öğretmen adayları ile ilköğretim okulu öğretmen ve öğrencilerinin otizm konusunda farkındalıklarını arttırmak olduğunu belirterek şunları söyledi: "Proje kapsamında otizmli çocuklara yönelik uygulanacak sanat eğitimleri için başvurular başlamıştır. Buca Eğitim Fakültesi öğrencilerinden projede gönüllü çalışacak grupların eğitimleri de halen sürmektedir. 20 öğretmen adayına müzik, resim, drama gibi sanat etkinliklerinde otizmli bireylerle çalışabilecek bilgi ve becerileri kazandırmayı, 40 öğretmen adayına da otizmli bireylere ağabey-abla modeline dayalı rehberlik yapabilme becerisini kazandırmak istiyoruz. Projede, belirli bir yaş düzeyinde 40 otizmli birey yer alacaktır. Müzik, drama, resim-kolaj ya da İngilizce şarkı alanlarında yapılacak çalışmalardan faydalanmak isteyenlerin başvurularını bekliyoruz. Eğitimlerin ardından ortaya konulacak eserleri veya gösterileri de çeşitli eğitim kurumlarında sergileyeceğiz."

06 Kasım 2013
Etiket; Otizmle dans projesi, otistik çocukları koruma, Yeşim Zorlu Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Fotojenik olmanın sırları var
Reklamlarda gizli şiddet var
Antibiyotik yerine turşu
İSTATİSTİKTEN İBARET BİR VAHŞET
Bezdiri ile etkin mücadele
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir