20 Kasım 2019, Çarşamba Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de Türk Mutfağı ZirvesiKonak Belediyesi, Türkiye Lokantacılar Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) tarafından düzenlenen 2.Türk Mutfağı Zirvesi ikinci gününde İzmir Uluslararası Fuarı 5 nolu holde ‘Dünden Bugüne Geleneksel Türk Mutfağı’ paneli ile başladı.

Gazeteci Serdar Turgut’un moderatörlüğünü yaptığı panele; Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran, Hacı Abdullah Lokantası Genel Müdürü Abdullah Korun, Mutfak Araştırmacısı, Yazar Nevin Halıcı ve Yemek Yazarı, Araştırmacı, Esnaf Lokantası İşletmecisi Ebru Omurcalı katıldı.

Türk Mutfağı üzerine yaptığı araştırmalar ve kitaplarıyla duayen bir isim olan Nevin Halıcı Türk Mutfağı’nın da Fransız, İtalyan, Çin mutfağı gibi dünyanın seçkin mutfakları arasında gösterildiğini belirterek, dünyada mutfağa hızlı bir yöneliş olduğunu söyledi. Halıcı, “Türk Mutfağı’nın en önemli özelliği; çorbalardan tatlılara uzanan birbirine eşdeğer nefasette lezzetlerden örnek vermesidir. Ancak henüz kendi mutfağımızı tam olarak bilmiyoruz. Reçeteler belgelenmiş değil. Kültür Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yapması gerekir” dedi. Nevin Halıcı, yemeklerin genleriyle de oynanmaması gerektiğinin üzerine basarak, füzyon mutfaklarının da olabileceğini ama öncelikle yemeğin aslını bilmemiz gerektiğini söyledi.

“İŞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

İstanbul’da Türk Mutfağı’na özgü yaptığı yemeklerle mesleğin duayenlerinden olan Abdullah Korun ise; yemekle uğraşan her işletmenin ustalık belgesini alarak Ticaret Odası’na kayıt yaptırması gerektiğine dikkat çekerek, “Osmanlı Dönemi’nde 126 bin esnaf lonca üyesiydi. Şimdi İstanbul’un nüfusu kaç, Ticaret Odası’na üye olan esnafın sayısı kaç? Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’ndeki gibi esnaflığı görkemli hale getirmek için işimize sahip çıkmalıyız” diye konuştu. Mutfağın genç temsilcilerinden, Araştırmacı-Yazar Ebru Omurcalı da Türk Mutfağı’nın dejenere edilmemesi gerektiğini belirterek, değerlerimize sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.

“GASTRONOMİDE GEÇ KALDIK”

Türk Mutfağı Araştırmacısı Vedat Başaran ülkemizin, kültürümüzün bir parçası olan Türk Mutfağı’nın devlet protokollerinde tanıtılması gerektiğine değinerek, “Ülkemizde bir şehrin yemeğini başka şehir bilmez. İzmir’in yemeğini Rizeli, Konya’nın yemeğini İstanbullu, doğu batıyı, batı doğuyu bilmez. Zeytinyağı ülkesinde zeytinyağı tüketmiyoruz. Yemeğin lezzeti malzemeden ve yöresinden gelir. Dünyanın en pahalı yemeği çok para ödeyerek yediğiniz yemek değil, lezzetinden en haz aldığınız yemektir. Gastronomide çok geç kaldık. Fransa 1832 yılında ilk gastronomi okulunu açarken, biz 1975 yılında açtık. Osmanlı’da gastronomi o kadar üst seviyeye ulaşmıştı ki; bugün o yemekleri yapınca uyarlama sanıyorlar” dedi.

Panelin ardından 7 seçkin otelin katıldığı ‘Ege Mutfağı Yarışması’ yapıldı. Food İn Life Dergisi’nin düzenlediği yarışmanın jürisinde Vedat Başaran, Nevin Halıcı, Abdullah Korun, Sahan Restoranları sahibi Tahir Öztan ve Et Uzmanı, Günaydın Restaurant Kurucusu Cüneyt Asan yer aldı. Seçimde oldukça zorlanan jüri başlangıç, ara sıcak, sıcak, ana yemek ve tatlıdan oluşan mönüleri titizlikle değerlendirdi. Birinci olan Paloma Pasha Hotel şef ve ekibi ödülünü Barilla Genel Müdürü Güneş Karababa’nın elinden alırken, ikinci olan Ephesus Princess Hotel ekibine ödülünü Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan adına Meclis Üyesi Mustafa Dal verdi. Üçüncülüğü alan Sürmeli Efes Otel ekibi ise ödülünü Ak Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın elinden aldı.

04 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir