19 Temmuz 2018, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'de ulaşıma zam!Büyükşehir Belediye Meclisi'nin oy çokluğuyla onayladığı ve 15 Eylül Pazar gününden itibaren geçerli olacak tarifeye göre tam binişler yüzde 8,11 artışla 1.85 Liradan 2 Liraya, öğrenci binişi yüzde 10 artışla 1 Liradan 1,10 Liraya, öğretmen binişi ise yüzde 21,74 artışla 1,15 Liradan 1,40 Liraya yükseldi.

ESHOT Genel Müdürlüğü'nün İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'ne önerdiği tam binişlere 5, 10 ve 15 kuruş, öğrenci binişlerine 5 ve 10 kuruşluk alternatifli zam önerilerden en yüksek ücretleri kabul etti. Ak Parti'nin muhalefetiyle onaylanan zamlı tarife 15 Eylül'den itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeye göre tam binişler 15 kuruş zamlanarak 1.85 TL'den 2 TL'ye yükseldi. Öğrenci binişine ise 10 kuruşluk zamla 1 TL'den 1,10 TL'ye çıktı. Öğretmen binişlerinde ise artış diğerlerine göre daha fazla oldu. Öğretmenler 1,15 TL'ye yolculuk ettikleri otobüslere 25 kuruşluk zamla artık 1,40'TL'ye binebilecek.

İLÇELER DE ULAŞIMDA ZAMLANDI

İlçelere ulaşımda tam bilet yüzde 9,37 oranında zamla 3,20 TL'den 3,50 TL'ye, öğrenci binişi yüzde 8,57 artışla 1,75'den 1,90 TL'ye, öğretmen binişi ise yüzde 7,69'luk zamla 1,95 TL'den 2,10 TL'ye yükseldi. Havaalanı seferleri 3,70'den 4 TL'ye yükseldi. Yüzde 8 artış oldu. Baykuş seferlerinde ise tam 3,70 TL'den 4 TL'ye, öğrenci 2 TL'den 2,20 TL'ye, öğretmen ise 2,30 TL'den 2,80 TL'ye çıktı. Kentkartı olmayanların kullanldığı 3-5 biletlerin fiyatları ise 2 binişlik bilet yüzde 30 artışla 5 TL'den 6,50 TL'ye, 3 binişlik yüzde 25 artışla 7,50 TL'den 9,40 TL'ye, 5 binişlik ise yüzde 21 zamla 12,50 TL'den 15,20 TL'ye çıktı. Kentkartla yapılan tüm yolcularda 90 dakika süresince yapılan aktarmalardan ek ücret alınmaması uygulaması devam edecek.

60 YAŞ KARTINA ZAM YOK

Yeni tarifede 60 yaş kartı yıllık kullanım bedeline zam yapılmadı. 90 dakikada sınırsız aktarma hakkı bulunan 60 yaş kart sahipleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 100 Lira ücretle kartlarını 1 yıl boyunca kullanabilecek. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde zam kararına muhalif oy kullanan Ak Parti Grubu Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, öğretmen tarifelerine yapılan zammın yüzde 25'lere vardığını belirterek tepki gösterdi. Çakar yapılan zamları İzmirlileri daha fazla mali yükümlülük altında bırakacağını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Murat Bakan ise, zamma karşın büyük kentlerle karşılaştırıldığında en ucuz ulaşımı sağladıklarını İstanbul'da 1 yıldır tam binişlerin 1,95 TL olduğunu ve aktarmalarda da ücret alındığını söyledi. Bakan akaryakıt fiyatları ve dövizdeki yükseliş nedeniyle maliyetlerin arttığını, istemeyerek de olsa zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. CHP Grubu'ndan 'Denizdeki gibi ÖTV'yi düşürün. Maliyetleri azalır. Zam yapılmaz' önerisi geldi. Ak Parti Grubu'ndan Murat Akdemir buna tepki göstererek "Her aklınıza gelen parlak öneriyi Ankara'ya taşıyamazsınız. Ciddi bir öneriniz varsa CHP Grubu olarak önerge hazırlayın" dedi. Bu sözlere ise CHP'li Kadir Sinan, "Bizim aklımızı siz ölçemezsiniz" diye yanıt verince gerginlik yaşandı. Daha sonra zam kararı oyçukluğuyla kabul edildi.

GEZİ SOKAĞINA DEVAMSIZLIK ENGELİ

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Balçova'da bir sokağa 'Gezi' adının verilmesini öngören Hukuk Komisyonu raporu ilginç bir şekilde gündemden düştü. Eylül ayı ilk meclis toplantısında 9 Eylül günü gündeme alınan, ancak Ak Parti Grubu'nun muhalefet edeceğini açıklaması nedeniyle karar yeter sayısına yetecek meclis üyesi oturumda olmadığı için gündemde bırakılan önerge bu akşamda görüşüldü. İsim değişiklerinde karar yeter sayısı üçte iki olduğu için 121 kişilik İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bu kararın oylanmaıs için 86 üyenin bulunması gerekirken oturuma 81 üye katıldığı ortaya çıktı. Ak Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, yeniden gündemde bırakılmamasını oylanmasını talep etti. Meclis Başkanvekili Adnan Oğuz Akyarlı da karar yeter sayısı olmadığı için önergenin reddedildiğini ve gündemden düştüğünü söyledi. Böylece Gezi sokağı adı verilemedi.

11 Eylül 2013
Etiket; izmir, büyükşehir, belediye, meclis, tarife, zam Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir