23 Haziran 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'deki Kırım Türklerinden Destek Çağrısıİzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nde bir araya gelen Kırım Türkleri, bölgedeki sorunun kan dökülmeden çözülmesi ve Türkiye’nin desteğinin artmasını istedi. Basın açıklamasına Ukrayna Fahri Konsolosu Çetin Güvercin, İzmir Balkan Federasyonları, Uluslararası Balkan Federasyonları, Bosna Sancak Kültür ve Danışma Derneği, Kazakistan Dostluk Derneği, İzmir Şehit Aileleri, Türk Anneler Derneği, Kıbrıs Türkleri ile çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcileri ve İzmir’de yaşayan Kırımlı Türkler ile Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Taşer katıldı.

“KIRIMLILAR MEZARLARINI KORUYORLAR”

Ankara’da Kırım’a destek amaçlı düzenlenen eylem sonrasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile 36 dernek ve vakıf başkanı olarak bir araya geldiklerini belirten İzmir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdim Boray, “Dışişleri Bakanı ile çok faydalı bir görüşme oldu. “Bir tek Kırım tatarının burnu kanamayacak şekilde her türlü tedbiri alıyoruz’ dedi. Bakanımızın orada bize sevindirici haberler vermesi. Geri çekilmeler ve yumuşamalar başladı. Oradaki soydaşlarımızın tek silahı yok. Mahallerini, mezarlarını, camilerini koruyorlar. Bizim tek gayemiz kendi vatanımızda hür yaşamaktır. Ukrayna hükümeti sayesinde bağımsızlıklarını korumuş Kırım yeniden Putinleşme ve Stalinleşme istemiyor” dedi.

“TÜRK DÜNYASINA HAREKETE GEÇMELİ”

Dernek Başkanı Boray, “Vatanımızı işgal eden yabancı işgal güçlerinin Kırım Türkleri milli kurumlarını özellikle hedef alacakları bilgisi gelmektedir. Kırım Türkleri halkı vatanını işgal eden ve binlerce kişilerden oluşan yabancı silah güçler karşısında çok ciddi bir tehdit altındadır. Kırım Türkleri olarak herşeyden önce kopmaz soy, dil, din, kültür ve tarih bağlarıyla bağlı olduğumuz her zaman büyük saygı ve sevgiyle bütünleştiğimiz Türkiye’ye, bütün Türk dünyasına İslam ailemine ve dünya kamuoyuna yapılmakta olan bu terörist saldırı ve istilayı durdurmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Ukrayna Fahri Konsolosu Çetin Güvercin de İstanbul Boğazı’ndan geçişi yapılan Ukrayna savaş gemisinin Rusya’ya bir mesaj olduğunu dile getirerek, “Rus mantığını çok iyi bildiğimiz için biz bu oyunlarla gelmemeliyiz. Dün de boğazdan Ukrayna savaş gemimizi uğurladık. Bu da Rusya’ya bir mesajdır. Siyasi ortamda politik ve diplomatik olaylarla bu olayı çözelim hiçbir kan dökülmeden çözümü hepimizin dileğidir” dedi.

KIRIM SÜRGÜNÜ YAŞAYAN TARİH ANLATTI

1923 Kırım doğumlu 92 yaşındaki Habibullah Arslan da yıllar önce topraklarında yaşanan işgali ve esir kamplarındaki yaşadıklarını buruk sözler ile anlattı.

İşgal nedeniyle ailesini ve yakınlarını sürgünde kaybettiğini yıllar sonra olayların tekrar alevlenmesini anlatan Arslan şöyle konuştu:

“O dönemde esir kamplarında kaldık. Hep zulüm ve yoksulluk gördük. Okullarımızda eğitim alamadık gerektiği kadar tahsil yapamadık. Bu kez ikinci dünya savaşnda Almanların işgali sonrasında sürgün başladı. Sürgünden önce asker olarak Kırım’dan ayrıldım. Son olarak 1945 yılında da Amerikalılara esir düştüm. Yaşanan olaylarda tüm yakınlarım kayboldu. Ailemizden hiçkimse kalmadı. Hepsi öldüler. Biz bir Kırım Tatarları olarak hiçbir zaman korkmadık. Çünkü bizim kanımızda öz Kırım kanı vardır. Hiçbir zaman da korku nedir bilmeyiz. Korkmadan yaşadık korkmadan da ölürüz. Tekrar yaşanan olaylarla ilgili olarak endişelenmek nedir ki? Daha çok akrabalarımız var orada. Onlarla konuşuyoruz ama yarı ölü yaşıyorlar. Hepsi yaşlanmış insanlar gibi görünüyorlar. Hayatlarının yarısını kaybetmiş insanlar. Vaziyetleri durumları iyi değil” dedi.

05 Mart 2014
Etiket; izmir kırım türkleri, çetin güvercin, erdim boray Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


İzmir Kırım Türklerinden Açıklama
Fahri konsolosa fahri doktora
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Katar'a ablukayı İzmir ile kırdık
Dostları olan zengindir
Demokrasi tek yol
15 Temmuz şehitlerinin isimleri gökyüzünde
15 Temmuz'u Batı'ya anlatıyoruz
Vahşet, işkence, taciz, tecavüz
Ölmedi, öldürüldü...
İlluminati nedir?
CHP darbeyi biliyordu
TSYD İzmir Başkanı'ndan açıklama
Yeşil sahadan sanal dünyaya
Avrupa Türkiye'ye teşekkür etmeli
İzmir'de 1 Mayıs coşkusu
Mimarlardan Büyükşehir'e sert eleştiri
İzmir'e 100 milyon avro gelecek
Kandil'deki iğrençliklerin belgesi
YGS öncesi altın kurallar
Yaşar'dan 'Rusya krizi' reçetesi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir