15 Nisan 2021, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir'deki üniversitede ses getirecek çalışmaİzmir'deki Gediz Üniversitesi, güneş ve rüzgardan, elektrik üretiminde verimliliği artıran, elektrik üretiminde yeni bir dönem başlatacak  proje geliştirdi. İZKA, çevreci enerji teknolojisinde yeni bir sayfa açan bu yatırımı 1 milyon TL’yle destekleyecek.

Gediz Üniversitesi, bir süredir yürüttüğü çevreci enerji araştırmalarında büyük başarıya ulaştı. Güneş ve rüzgar enerjisini birleştirerek, bu 2 kaynaktan elektrik üretiminde verimliliği artıran ‘hibrit’ santral projesi geliştirildi. Doğa dostu bu çalışma ses getirdi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı’na kabul edildi.

Toplam 2.2 milyon TL’lik maliyetin 1 milyon TL’sini İZKA karşılayacak. Bu destekle hemen düğmeye basılacak, Gediz Üniversitesi Seyrek Kampüsü’ndeki öğrenci otoparkının üzerine 3 bin metrekarelik güneş panelleri yerleştirilecek. Ayrıca bir de rüzgar türbini kurulacak.

Güneş ve rüzgar enerjisi birleştirilerek saatte 500 kilovat elektrik elde edilecek. 50 bin metrekare kapalı alana sahip kampüsün elektrik ihtiyacının yüzde 60’ı bu hibrit santral sayesinde karşılanacak.

En çevreci otopark olacak Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, bu başarının mimarı olarak Gediz Üniversitesi Proje Koordinasyon Ofisi’ndeki genç akademisyenleri gösterdi.

Prof. Dr. Batar, çevreci enerji üretimi ve kullanımında yeni bir sayfa açılacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar güneşten ve rüzgardan ayrı ayrı santrallar yardımıyla elektrik elde ediliyordu. Ancak hibrit santral sayesinde her 2 kaynaktan aynı anda, daha etkin şekilde elektrik üretmek mümkün. Gediz Üniversitesi olarak işte bunun yolunu açacağız.

Aynı zamanda kampüsümüzdeki otoparkı daha işlevsel hale getirmiş, araçları olumsuz iklim koşullarından korumuş da olacağız. Ayrıca bu santralımız, mühendislik öğrencilerimizin eğitiminde bir laboratuvar ve staj yeri olarak da değerlendirilecek.”

Seyrek’teki kampüse birkaç kilometre uzaklıktaki İzmir Serbest Bölge’den çıkan arıtma çamurlarının imhasını kolaylaştıracak projeye de danışmanlık desteği sağlandı. Bu çevreci çalışma da İZKA’dan mali yardıma hak kazandı.

HİBRİT

Kelime anlamı olarak ‘melez’ demektir. Günümüzde daha çok otomotivde, hem petrol hem de elektrik enerjisini kullanabilen motor teknolojisi bu şekilde tanımlanmıştır. İki farklı tohumdan laboratuvar ortamında elde edilen yeni tohumlar için de ‘hibrit’ denilmektedir. Gediz Üniversitesi’nin hibrit santralı da güneş ve rüzgar enerjilerini birleştirerek elektrik üreteceği için böyle tanımlanmıştır.

18 Mayıs 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir