12 Temmuz 2020, Pazar Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmir’in ilk ve tek Mekatronik Mühendisliği İKÇܒdeBünyesinde makine, elektrik-elektronik,kontrol mühendisliği ile yazılım mühendisliği çalışma konularını içeren Mekatronik Mühendisliği sanayinin aradığı en gözde mühendislik alanlarından biri haline geldi. Mekanik ve elektronik kelimelerinin birleşiminden oluşan Mekatronik Mühendisliği, istihdam alanı oldukça geniş bir alan olarak mühendislik alanına ilgi duyan öğrencilerin de tercihlerinin ilk sıralarında yer almaya başladı.

İzmir’in ilk ve tek Mekatronik Mühendisliği İKÇÜ’de

Öğrencilerinin eğitim hayatı sonrasının kariyer planlamasını da önceliği haline getiren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, bu önemli meslek kolunu eğitim programlarına ekleyerek bir ilki daha hayata geçirdi.

Kuruluşundan itibaren altyapı çalışmalarını başarıyla sürdüren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü ile İzmir’in ilk ve tek lisans programına sahip fakülte ünvanını aldı. 2013-2014 öğretim yılında ilk öğrencilerini alacak İKÇÜ Mimarlık-Mühendislik Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü %100 İngilizce eğitim dili ile eğitime başlamaya hazırlanıyor.

“Mekatronik Mühendisliğinin çalışma alanı oldukça geniş “ Bölüm ile ilgili bilgi veren İKÇÜ Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Salih Okur, Mekatronik Mühendisliğinin çalışma alanının oldukça geniş olduğunu söyledi. Dekan Prof.Dr.Okur, “Mekatronik Mühendisleri mezun olduktan sonra Endüstriyel Sanayi, Savunma Sanayi, Sağlık Endüstrisi, Otomotiv Endüstrisi, ARGE Merkezleri ve daha birçok kamu veya özel kuruluşta görev alabilir, teknoloji, tasarım ve ürün geliştirme süreçlerine katkı sağlayabilir” dedi.

“Mekatronik, yüzyılın en çok aranan mühendislik alanlarından biri oldu” Dünyadaki Mekatronik alanındaki gelişmelere de dikkat çeken Prof.Dr.Okur, 1990’larda, iletişim teknolojisine internet kullanım ağının da yoğun şekilde katılmasıyla mekatronik ürünlerin bu geniş ağlara bağlandığına dikkat çekti. Prof.Dr.Okur, “Hızla gelişen bilgi teknolojilerinde robotik kolların uzaktan kontrolünün mümkün hale getirilmesine ek olarak, daha küçük (hatta mikro boyutlarda) algılayıcı ve motor teknolojisi yeni ürünlerde kullanılmaya başlandı. Numerik kontrol edilen makineler ve robotlar etkin hale geldi,. Elektronik motor kontrolü ve kilitlenmez- frenleme sistemi otomotiv uygulamaları yaygınlaştı. Sonuç olarak Mekatronik yüzyılın en çok aranan mühendislik alanlarından biri oldu” diye konuştu.

“İAOSB’nin katkısıyla istihdam sıkıntısı olmayan bir öğrenim hayatı” Günümüzde cep telefonlarından otomotiv teknolojisine, savunma sanayinden biyomedikal teknolojilere kadar bir çok alanda mekatronik kullanıldığını vurgulayan İKÇÜ Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Salih Okur, üniversitenin İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB)’ye yakın olmasının öğrencilerin istihdam sıkıntısı yaşamayacakları bir öğrenim hayatına sahip olmasında çok önemli bir unsur olduğunu belirtti.

Prof.Dr.Okur, “İKÇÜ Mimarlık-Mühendislik Fakültesi öğrencileri eğitim hayatları boyunca görev alacakları projelerde sanayi ile işbirliği yaparak tecrübe edinmelerine fırsat sağlayacaktır. Bu deneyim, öğrencilerimizin mezuniyetlerinden sonrasındaki kariyerlerine olumlu etki yapacak ve iş bulma olanaklarını arttıracaktır. Tüm bunların yanında, Erasmus ve benzeri öğrenci değişim programlarına verdiğimiz destekler ile öğrencilerimizin eğitim hayatlarının belirli bir kısmını yurt dışında devam etmelerine olanak sağlamaktadır” dedi.

08 Temmuz 2013
Etiket; katip, çelebi, üniversitesi, mühendislik, ilk, mekatronik Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Reklamlarda gizli şiddet var
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
İzmir uzlaştırıyor
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Fuarda Rusya fırsatı
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Mülteci çocuklar için deklarasyon
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Öğretmenlik hayatımızın tercihi
İzmir yeni müfredata hazır
Yaşar Üniversitesinden TÜBİTAK başarısı
Özel Ege'nin başarı geleneği
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
İzmir'de Yeşilay-Milli Eğitim işbirliği
Gurbetçi gençler İzmir'de
İzmir'den Amerika'ya uzanan başarı
Okul öncesi eğitimde ücret karmaşası
İçmimarlık öğrencileri Japonya'da
İEÜ'de yeni nesil tıp eğitimi
Türkçe Yunus'un dilidir
Danışmadan tercihte bulunmayın
İzmir-Çin eğitim işbirliği
Hepsi pekiyi
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir