16 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmirli Deniz, SBS’de kopya mağduru   Türkiye’nin çeşitli kentlerinde, ikili kopya iddiasıyla puanları hesaplanmayınca hayalleri suya gömülen öğrencilere, İzmir’den de 14 yaşındaki Deniz Şimşirler katıldı. 88 not ortalamasıyla Anadolu Lisesi hayali kuran Deniz Şimşirler’in SBS’deki matematik puanı, ikili kopya çektiği iddiasıyla hesaplanmadı. Bu şekilde istediği puanı tutturamayan Deniz ile eğitimci annesi Aylin Şimşirler, yaşadıklarına isyan etti, hukuki mücadele başlatmaya karar verdi.

   Gazi Ortaokulu’nda okuyan, takdir, teşekkürleri ve 88 not ortalamasıyla ailesinin gururu olan Deniz Şimşirler, İzmir Ticaret Meslek Lisesi’nde, geçen 8 Haziran’da SBS’ye girdi. Üzerinde çözümlerinin yer aldığı sınav kitapçığını yanına alan, dershane öğretmeni annesi Aylin Şimşirler’le yaptıkları incelemeyle 388 puan almayı bekleyen Deniz, sonuçların açıklanmasıyla yıkıldı. İnternetten açıklanan sonuçlara göre, Deniz Şimşirler’in, matematik bölümünde cevapladığı sorular, ikili kopya çekildiği gerekçesiyle hesaplanmadı. Bu sonuçla şaşkına dönen, sadece 305.316 puanda kalan Deniz Şimşirler’in hayallerinin yıkılması, annesi Aylin Şimşirler’i harekete geçirdi. Kendisi de yıllarca eğitim camiasında yer alan Aylin Şimşirler, hesaplamada yanlışlık olduğunu belirterek Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı’na dilekçeyle başvurdu.

OTURUMDA BÖYLE BİR TESPİT YOK

   Bir yandan sonuca itiraz eden bir yandan da kendisi olayı araştıran Aylin Şimşirler, o gün, oğlunun girdiği sınav oturumunda, denetmen meslektaşları tarafından herhangi bir kopya çekildiğine dair tutanak tutulmadığını da öğrendi. Sınav kitapçığındaki oğlunun cevaplarına göre, matematik bölümünde 11 doğru 9 yanlışı olduğunu belirleyen Aylin Şimşirler, şunları söyledi:

   "Oğlumun matematik testi sınav sonucu ikili kopya gerekçesiyle hiç hesaplanmamıştır. Soru kitapçığı suretinden de görüleceği üzere tüm soruları, bizzat kendisi yanıtlamak suretiyle yanıtlamıştır. Bilgisayar sisteminin yaptığı denetimde teknik bir hata meydana gelmiş olması mümkün olduğu gibi soru sayısının azlığı ve çeldirici seçeneklerin mevcudiyetinden hasıl olan tesadüfler nedeniyle böyle bir sonuç olması da mümkündür. İkili kopya denetiminin öğrencilerin oturma salon ve sırası, soru kitapçıklarında yapılan çözümlemeler, salon yoklama fişleri de kontrol edilmek suretiyle yeniden ve elle yapılması gerekmektedir.

   Kendisinden kopya çeken bir kişiye müdahale de, oturumdaki denetmen öğretmenlerin sorumluluğundadır. Okulunda çok başarılı bir öğrenci olan oğlumun gelecekteki tüm yaşamını belirleyecek bir sınavda kopya çekmek suretiyle sınavı riske etmesi kendisinden beklenmeyecek bir durumdur. Ayrıca, hesaplamada da hata söz konusudur. Ortaöğretim puanı oğlumdan az olan, sadece bir matematik doğrusu bulunan, tüm netleri de daha düşük olan başka bir öğrenci, 15 puan yüksek almıştır. Bu kriterler nazara alınarak oğlumun matematik testi sınavının tekrar kontrol edilmesi, ikili kopya iptali uygulamasının varsayıma dayalı soyut bilgisayar değerlendirmesi yerine somut delilleri ile birlikte tespiti zorunludur."

   Anne Aylin Şimşirler, oğlunun bu puanıyla semt anadolu liselerine girmekte dahi zorlandığını, pskilojisinin bozulduğunu, akranları arasında 'kopyacı' muamelesine maruz bırakılmasının üzüntü verici olduğunu dile getirdi.

'KOPYACI DEĞİLİM'

   Sonuçla yıkılan Deniz Şimşirler ise "En çok sevdiğim ders matematik. Çözümlerim de sınav kitapçığıyla ortada. Nasıl kopya çekildiğini anlamadım. Ben kopyacı değilim. İstediğim okula da gidemeyeceğim. Şimdi ben ne yapacağım?" diyerek tepkisini dile getirdi. 

   Ailenin avukatlığını yapan Gönenç Uygun da "Kopya çekilmesini gerektirecek bir durum yok. 20 matematik sorusunun doğru olması gibi bir durum da ortada yok. İkili kopyadan bahsediliyor. Araştırmalarımızda ikili kopyaya karışan diğer öğrenci de ortada yok, bulamadık. Eğer itirazımız olumsuz sonuçlanırsa, hakkımızı İdare Mahkemesi’nde arayıp 'ikili kopya iptali' kararının iptalini isteyeceğiz" diye konuştu.

23 Temmuz 2013
Etiket; sbs, matematik, kopya, deniz şimşirler, izmir, gazi ortaokulu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir