17 Nisan 2021, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmirli Gazetecilerden Soma'ya Saygıİzmir'de 95 yıl önce düşmana attığı ilk kurşunla Milli Mücadele'nin ölümsüz kahramanlarından biri olan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Konak'taki anıtı başında anıldı. Anma töreninde, Soma'da hayatlarını kaybeden madenciler için de saygı duruşunda bulunuldu.

İzmir'in işgali sırasında istilacı güçlere karşı 15 Mayıs 1919 günü 'İlk Kurşunu' atarak Milli Mücadeleyi başlatan ve orada şehit edilen İzmir ve Türk basınının sembol ismi Gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 95'nci yılında İzmir Konak Meydanı'ndaki anıtı başında anıldı.

Törende gazeteciler yakalarına siyah kurdele takarken, şehit madenciler için Hasan Tahsin Anıtı'na karanfil bıraktı. Konuşmasına Soma'da ölen işçilerin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı dileyen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atila Sertel, tören alanına gelirken Soma'da meydana gelen vahim kazayı protesto etmek isteyenlere polisin müdahalesi nedeniyle yoğun bir gaz bulutuna maruz kaldığını söyledi.

SERTEL: ÜLKEMİZ ÖLÜMLÜ İŞ KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİ

İzmirli gazeteciler olarak her yıl 15 Mayıs'ta Hasan Tahsin'i anmak için bir araya geldiklerini belirten Sertel şöyle konuştu: "Bugün yine bu anıtın önünde hep birlikteyiz. Söylemek istediğimiz çok şey var ancak Soma'da kaybettiğimiz madencilerimiz nedeniyle boğazımız düğüm düğüm. Ülke olarak, gazeteciler olarak, vatandaşlar olarak acımız çok büyük. Üzülerek belirtiyorum ki; ülkemiz ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, Çin'den sonra dünya ikincisi. Eğer gerekli tedbirler ve yasal önlemler alınmazsa rahatlıkla dünya birincisi olabiliriz. Gazeteciler olarak bu türden olumsuz konularda değil de, başta ekonomik ve sosyal ilerlemeler olmak üzere, son sıralarda yer aldığımız basın özgürlüğü endeksinde de ilk sıralara çıkmayı istediğimizin altını bir kez daha çiziyoruz."

'AĞIR BASKI ORTAMI'

Son 10 yıldır her platformda, her etkinlikte gazetecilerin içinde bulundukları ağır baskı ortamından ve sorunlarından bahsetmek zorunda kaldıklarını vurgulayan TGF Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atila Sertel, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki sorunlarımız artarak devam ediyor. Basın ve ifade özgürlüğü açısından içinde bulunduğumuz 'vahim durum' uluslararası örgütlerin raporlarına da yansıyor. Gazeteciler olarak bu raporlardan, basını özgür olmayan ülke olarak anılmaktan mesleğimiz adına utanç duyuyoruz. Ama asıl utanç duyması gerekenlerin de Türkiye'yi bu duruma düşürenlerin olduğunu her platformda dile getiriyoruz. Temennimiz; demokrasinin kilit taşı niteliğindeki basın ve ifade özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılması, yazdıklarından, düşüncelerinden dolayı hiçbir gazetecinin ceza almaması, gazetecilerin sosyal ve sendikal haklarının iyileştirilerek gazete ve gazeteciler üzerindeki sansür ve otosansür baskılarının tamamen giderilmesidir. Ayrıca özellikle işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal tedbirlerin biran önce alınarak bu ülkenin zenginleşmesi için çalışan hiçbir emekçinin böylesine tedbirsizlikler yüzünden can vermemesini diliyoruz."

15 Mayıs 2014
Etiket; hasan tahsin töreni, soma maden faciası, atilla sertel Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Flaş! Yaşam Odası Kapatılmıştı!
Devlet Bahçeli'nin Devlet Adamı Yaklaşımı!
Soma'da Fırsatçılar İşbaşında!
Gazeteciler Yas Tutuyor
Balbay: Koğuş doğuş oldu
Balbay serbest bırakılmalı
Toprakta çürümesin canda yeşersin
Barış Selçuk ödülleri sahiplerini buldu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ'NDE SON RÖTUŞLAR
İZMİR DÜŞÜNCE PLATFORMU
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir