22 Eylül 2018, Cumartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İzmirlileri yollarda bıraktılar! 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketinden kadrolu şoförler, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nın kararıyla 985 otobüsü 2 saat süreyle sefere çıkarmayınca İzmirliler sabah ulaşım çilesi çekti.

İZULAŞ’a ait 293 aracın çalışması yeterli olmayınca sabah işlerine gitmek için duraklara çıkan yolcular mağdur oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu habersiz eylenin İzmirlileri mağdur ettiğini söyleyip tepki gösterdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasındaki toplam 10 bin işçiyi kapsayan İZELMAN ve İZENERJİ şirketlerindeki toplu sözleşme uyuşmazlığında gerginlik arttı. Grev kararının asıldığı her iki şirkette de 26 Temmuz’da toplu eylem öncesi bu sabah Genel-İş 1 No’lu Şube’ye bağlı İZELMAN şoförleri sürpriz bir eyleme imza attı. Sabah ilk vardiyaya 2 saat geç çıkan şoförler kentte toplu ulaşımı aksattı.


İzmir’de yaz döneminde toplu ulaşıma her sabah çıkan bin 278 araçtan, İZELMAN şoförlerinin kullandığı 985’i sendikanın kararıyla sabah 06.00- 08.00 arasında sefere çıkmadı. İZELMAN kadrolu şoförler otobüslerinin başında 5 ayrı garajda 08.00’e kadar bekledi. İZULAŞ araçlarının daha fazla çalıştığı Karşıyaka ve Bornova bölgesinde kentin diğer bölgelerine göre daha az sıkıntı yaşanmasına karşın, İzmir genelinde sabah işlerine gitmek için yola çıkanlar mağdur oldu.

YOLCULAR YÜRÜMEK ZORUNDA KALDI 


Sendika’nın, Büyükşehir Belediyesi’nin önlem almasını engellemek için önceden haber vermeden yaptığı 2 saatlik iş bırakma eylemi İzmirlilere kötü süpriz oldu. Duraklarda boşuna beklediklerini anlayan bazı İzmirlilerin bir kısmı yürümek zorunda kaldı. Bir kısmı ana arterlere inerek çalışan otobüs veya minibüslere binmeye çalışırken, diğer kısmı ise ortaklaşa taksiye binerek ulaşım masrafını düşürmeye çalıştı.

 

TAKSİLER 5 TL’YE YOLCU TAŞIDI

Otobüslerin eylemi üzerine bazı yerlerde taksiler organize olarak devreye girdi. Özellikle Üçkuyular- Konak arasında kişi başına 5 TL’ye ulaşımı sağlayan taksiler, araçlarına fazla yolcu da aldı. Taksiler otobüs kalkış merkezlerinin önünde zaman zaman kuyruk da oluşturdu. Ana arterlerden kent merkezine gelebilen İzmirlilerin pek çoğu da, işyerlerine aktarma yapacak otobüs gelmediğinden yürüyerek gitmek zorunda kaldı.

Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Fikret Ocak, sendika olarak yüzde 32’lik teklif taslağıyla toplu sözleşme masasına oturduklarını ancak belediyenin son teklifinin düşük ücret alandan yüksek ücret alana sırayla yüzde 7, yüzde 9 ve yüzde 11 zam olduğunu söyledi. Ocak şöyledi:

"Belediye’nin teklifi kabul edibilecek bir rakam değil. Biz Büyükşehir Belediyesi yönetimini yeniden toplu sözleşme masasına davet ediyoruz. Örneğin İZELMAN şoförleri, İZULAŞ şoförlerinin emsal alınmasını istiyor. Çünkü ortalamaya göre 5 yıllık şoförün yevmiyesi İZULAŞ’ta 73 TL, biz de ise 63 TL’dir. Burada eşitliğin sağlanmasını istiyoruz. Yasal eylemlerimiz devam edecek. Bugün uyarı eylemi yaptık."

Fikret Ocak, eylemde amaçlarının İzmir halkını cezalandırmak olmadığını, İzmirlerin emek mücadelesi veren işçileri anlayacağını söyledi. 

'SÖZLEŞMENİN MASADA BİTMESİNİ İSTİYORUZ'

Mersinli Garajı’nda sefere çıkmayan İZELMAN kadrolu şoförler 'Sadaka değil toplu sözleşme', 'Zafer direnen emekçinin olacak', 'Sözleşme hakkımız, grev silahımız', 'İş ekmek yoksa, barış da yok' sloganları attı. Garajda işçilere yönelik açıklama yapan Genel-İş 3 No’lu Şube Sekreteri Can Bahadır "Uyarı eylemini tüm ESHOT hareket noktalarında yaptık. Sözleşmenin önümüzdeki hafta masada bitmesini istiyoruz" dedi.

ESHOT yetkilileri, Bornova ve Karşıyaka’da İZULAŞ araçlarını daha fazla olması nedeniyle büyük sıkıntı yaşanmamasına karşın, kentin diğer bölgelerinde vatandaşların ulaşımının aksadığını söyledi. Yetkililer ESHOT birimlerini duraklarda vatandaşları otobüslerle ilgili uyardığını belirtti.

KOCAOĞLU: TAŞERONLAŞTIRMAYI KALDIRDIK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu eylem sonrası yazılı açıklama yaptı. Halkı önceden bilgilendirmeden yapılan ulaşım eyleminin, doğrudan İzmirlileri cezalandırmak anlamına geldiğini söyleyen Kocaoğlu sendikacılara şöyle seslendi:

"Taşeronlaşmayı kaldırarak emekten yana tavrımızı tüm ülkeye ispat ettik. Size sağladığımız sosyal hakları ve önerdiğimiz ücret zammını, lütfen ülkenin genel istihdam yapısıyla ve diğer kurumlarla kıyaslayın. İşçilerimiz için neler yaptığımızı o zaman çok daha iyi anlayacaksınız" dedi. 

Yusuf YAVUZ /DHA

19 Temmuz 2013
Etiket; izelman, izulaş, izmir, ulaşım, sözleşme, anlaşmazlık, büyükşehir, aziz, kocaoğlu Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Folkart TSYD Ege Kupası Altay'ın
İlk finalist Menemen
Folkart TSYD Kupası heyecanı
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD ile Rota protokol imzaladı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
TSYD İzmir ödülleri sahiplerini buldu
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz
 
Göztepe-Trabzonspor özet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir