20 Temmuz 2018, Cuma Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

İZSU'nun tarife değişikliği abonelerini yaktıDeğişiklikle ilgili tebligat yapılmadı iddiası

İZMİR'de 'bahçe suyu tarifesi' kullanan aboneler, İZSU'nun Mayıs 2014 tarihinde tarife değişikliğine gitmesi ve durumdan haberdar olmamaları nedeniyle şok su faturalarıyla karşılaştı. Bahçe suları konut tarifesine alınınca kullanım miktarına bağlı olarak kademeli şekilde hesaplanan faturalar 10 katına kadar çıktı. Aboneler İZSU müdürlük ve şefliklerini dilekçe yağmuruna tuttu. 

İZSU Genel Müdürlüğü, 2 yıl önce Tarifeler Yönetmeliği'nde değişiklik yaparak, ilçelerde uygulanan tarım ve hayvancılık abone tipi tarifesini genişletti. Konutların bahçelerinin bu tarifeden sulanabilmesine olanak yaratan bir karar alındı. Konut aboneliği bulunan 7 bin İzmirli aynı adrese 'bahçe suyu' aboneliği müracaatı yaptı. Talepte bulunan aboneler yeni hat döşeterek ayrı su saati taktırdı. Bahçelerini ucuza ve kademesiz sulamak isteyen site içindeki ve müstakil konutlar yaklaşık bin lira masraf ederek bu abone tipine geçti. Konutta kullandıkları suyu ayrı, bahçede kullandıkları suyu ayrı saatten ölçtüren aboneler, konutta suyun metreküpüne 3.12 TL diğer saatten aynı miktar suya ise 'bahçe suyu' olarak 0,79 kuruş ödemeye başladı. İZSU iki yıl sonra, uygulamayla birlikte su kullanımının geçen senelere göre yüzde 30-40 oranında arttığını, ucuz su tarifesinden yararlanarak usülsüz kullanımların çoğaldığını tespit etti. Bazı yazlıkçıların havuzlarını doldurduğunu, büyük çim alanlarını suladıklarını, yazlıklarının bahçesinde sebze ektiklerini belirledi. İZSU, bu yüzden tüm tarifeyi değiştirdi. 

DEĞİŞİKLİKLE İLGİLİ TEBLİGAT YAPILMADI İDDİASI

İZSU Mayıs 2014 tarihindeki kararı ile Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi bulunan ve tarım ve hayvancılıkla profesyonel olarak uğraşan aboneler avantajlı bahçe suyu tarifesinde bırakılırken, diğerleri normal konut tarifesine geçirildi. Yeni tarifeyle kademesiz suyun metreküpüne 79 kuruş ödeyen bu aboneler, Temmuz ayında yürürlüğe giren genel su zammıyla birlikte 0-20 metreküp arası 3.43 TL, 20 metreküp ve üzeri kullanımda ise 8.03 TL ödeyecek şekilde faturalandırıldı. Adreslerine değişiklikle ilgili herhangi bir tebligat yapılmadığını iddia eden aboneler yüksek rakamlı şok faturalarla karşılaştı.

Verdikleri dilekçelerle, duyurusu yapılmadığını öne sürdükleri değişiklikten dolayı mağdur olduklarını ve son faturalarının tebligattan önceki tarifeden alınmasını istediklerini belirten abonelerden Foçalı Levent Koç, "Özendirildik, masraf yaptık, hat çektirdik. Depozito ödedik, ikinci bir su saati taktırdık. Bize tebliğ edilmeyen bir kararın ardından 511 TL faturayla karşılaştım. Bazı sitelerde bu miktar binlerce lirayı buldu. Yaptığımız masrafları da fatura bedellerinden dolayı yaşadığımız mağduriyet miktarlarını da İZSU'dan geri istiyoruz. Aksi takdirde yasal yollardan hakkımızı arayacağız" dedi.

İZSU'nun hak arayan abonelerin dilekçelerine cevap olarak Genel Müdür Yardımcısı Serpil Baran imzasıyla alınan kararın tarihi ve numarasını içeren bilgi notu gönderdiği öğrenildi.

 


17 Temmuz 2014
Etiket; İzsu, abone, tebligat, haberegeli.com, Haberegeli Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Pis kokunun sorumlusu kim?
İzmir'in suyunda tehlike yok
Belediye suyu böyle satacak
Muhtarlıklara su indirimi
Suyumuza sahip çıkın
İzmir'in suyuna lağım karışıyor mu?
Seda Kaya tek aday
Selçuk Efes Spor dönüyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
Mega Müze İzmir'i dünya markası yapar
Aynı iş için üç ihale mi olur
İZBAN 7 yaşında
Tramvayda bir viraj daha aşılıyor
İzmir Fuarı'nda üç boyutlu yüz tarama
Yeni büfeler beğenildi
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Doğa ve avcılık tutkunları Menemen Gölpark'ta buluşacak
Kaya: Kocaoğlu aymazlık içinde
Kocaoğlu'ndan ilçe belediyesine tepki
Yaşarlı akademisyen Ege'yi temsil ediyor
Başkan 'Bisiklet kenti' diyor ama...
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir