28 Mayıs 2020, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadın gözüyle yaşanabilir kent 

İzmir Kalkınma Ajansı ve EMBARQ (Sürdürülebilir Ulaşım Derneği) Türkiye tarafından İzmir Mimarlık Merkezi'nde düzenlenen 'Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'na kadınlar damga vurdu. Teması "Bisikletli ve Yürünebilir Şehirler" olan sempozyumda, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) Başkanı Betül Elmasoğlu'nun moderatörlüğünde gerçekleşen 'Kadın Eli Değince' oturumunda kadın başkanlar, kadın gözüyle yaşanabilir şehir kavramını anlattı.

Oturuma Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ile Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ve Buca Belediye Başkan Yardımcısı Beril Özalp konuşmacı olarak katıldı. Sunumda, sokaklarında kadınların rahatça gezinebildiği, topuk seslerinin daha çok duyulduğu şehirlerin yaşanabilir olduğuna dikkat çekilirken, kadın belediye başkanları da kadınlarla ilgili projelerini anlattı.

 Kadına yönelik hizmet şart

 Oturumun açılış konuşmasını yapan EGİKAD Başkanı Betül Elmasoğlu, başta güvenlik, temizlik, toplu taşıma, şehir planlaması gibi kriterlere göre yaşanabilir kent kavramını belirlendiğini söyledi. Kadınların kentlerde şiddete maruz kalması, işgücüne katılımının önündeki engeller ve kayıt dışı ekonominin bir parçası olmaya zorlanmasının en büyük sorunlar olarak ortaya çıktığını ifade eden Elmasoğlu, "Bu sorunların çözümünde kent yöneticilerine çok iş düşüyor. Kentli nüfusun yarısını oluşturan kadınların kentli haklarını kullanabilmeleri için, yerel yönetimlerin, öncelikle kadınların gereksinmelerini ortaya çıkararak onların yaşam koşullarına uygun katılım ve hizmet düzenlemeleri yapmaları gerekiyor" dedi.Sokaklar topuk tıkırtısı

 Kadınların kentte yaşadıkları sorunların çözümünde sivil toplum örgütlerine de sorumlulukları olduğunun altını çizen Elmasoğlu, karar alma mekanizmalarında kadınların temsilinin eksikliğinin giderilmesinin şart olduğunu söyledi. Elmasoğlu,      "Bu eksikliğin giderilmesi için de başta kadınlar ve kadın dernekleri olmak üzere sivil toplum örgütlerine büyük görevler düşüyor. Dünyanın birçok ülkesinde 'Kadın Dostu Kent'lerin hayata geçirilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Kadınların sokaklarında rahatça gezebildiği, daha çok topuk tıkırtısının yükseldiği kent yapısı ile yaşanabilir şehir hedefine bir adım daha yaklaşabiliriz" diye konuştu.

 "Hep kadın odaklı çalıştım"

 Hayatının her noktasında kadınların sosyal statüsünün gelişmesi için çalıştığını belirten Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ise "Bir kadın belediye başkanı olarak ilçemize yapılacak hizmetlerine ayrı bir gözle bakıyorum. Mutlaka bir kadın tarafımızı ortaya çıkarıyorum. Mesela bir kaldırım taşını bile topuklu giydiğimizi düşünerek yapıyoruz" dedi.

 "Spordan başladık"

 Kendisinin bir köylü kızı olduğunu ve hala anneannesinin hayatta olduğunu ifade eden Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da "Günümüzde kadınların daha fazla sokakta ve kamusal alanda yerini alabilmesi için belediyelerimizde kendimizce çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde ilçemizde bulunan futbol sahasının ışıklandırılmasını sağladık. Bu sayede kadınlarımız akşamları oraya gidip spor yapma imkanı buluyor" diye konuştu.

21 Kasım 2014
Etiket; sibel uyar, yaşanabilir kent Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


TSYD Urla havuzu İzmir'in hizmetinde
Bahri Yalaz yeniden başkan
Urla bağbozumuna hazır
Kadın Başkan mutfakta
Necati Cumalı ödülleri roman dalında
Körfez'in üstünde muhteşem kareler
Urla Eda Spor 5'te 5 yaptı
Urla'da iskelelerin yıkımına başlandı
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
Yoga dikkat ve odaklanma sağlıyor
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
En iyi yatırım İzmir'den ev almak
Türkiye'yi İzmir modası sardı
İzmir uzlaştırıyor
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir