12 Aralık 2019, Perşembe Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadına karşı şiddete çözüm önerisi 

EGİAD Başkanı Seda Kaya ülkemizde giderek tırmanan kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddet olaylarının tüm EGİAD camiasında derin bir üzüntü yarattığını belirterek  “Ülkemizde ne yazık ki erkekler daha çocukluktan itibaren kadınlara karşı üstün oldukları fikriyle yetiştirilmekte. Burada yine annelere çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Kız çocukları yetiştirilirken toplumda ve ailede eşit haklara sahip bireyler olduklarının bilincinin kazandırılması gerektiğine inanıyoruz. Küçük kızlar daha ilkokul çağında etek açmaca denen aşağılayıcı oyunla karşılaşırken bunu yapan erkek öğrenciler cezalandırılmıyor. Bugün ülkemizde genç kızlık döneminde cinsel tacizin her hangi bir örneğine muhatap olmamış çok az kadının olması ne kadar acıdır. Bütün genç kızlık dönemi sizi rahatsız eden ve sırf yüz vermediğiniz için arkanızdan konuşan erkeklerle mücadele ederek geçiyor. Bunlar dışında hemen hemen her gün kuytu sokakta yürümek, kalabalık bir günde otobüse binmek, hava karardıktan sonra sokakta yalnız olmak bu ülkede tacize uğramak için geçerli ve hatta haklı bir sebep olarak görülüyor. Birçok kadın işittiği lafı veya uğradığı tacizi sırf etek boyu yüzünden hak ettiği yüzüne vurularak hayatını geçiriyor. Hayatın her alanında görülen kadına karşı şiddet daha ileriki dönemlerde patrondan, aile çevresinden ve çoğu zaman eşten görülen hem fiziki hem manevi şiddetle devam ediyor. Bunun daha fazla sürmesi kabul edilemez. Başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere hep birlikte buna karşı mücadele etmeli ve tepkimizi göstermeliyiz.” dedi.

 

EGİAD’dan yapılan açıklamada Özgecan’ın ilk olmadığı ve son kurban da olmayacağı belirtilerek kadına karşı işlenen suçlarda toplumun bilinçlendirilmesi ve eğitimin yanısıra adaletin yerini bulacağı, toplum vicdanını rahatlatacak, eğitici ve caydırıcı yönü olan farklı cezaların verileceği yasal düzenlemelerin yapılması istendi.

Bu konuda özel bir yasa çıkarılmasını öneren EGİAD Başkanı Seda Kaya cezaların suçla orantılı olmasını, kişinin yaşam hakkına kastedenlere afsız ömür boyu ağırlaştırılmış hapis, kadına ve çocuklara şiddet uygulayana hürriyeti bağlayıcı, tecavüz ve benzeri cinsel suçlara da cinsel yaşamı kısıtlayıcı cezaların verileceği bir yasa beklentisi içinde olduklarını belirtti. EGİAD Başkanı “ Başta siyasiler olmak üzere topluma mesaj veren kişi ve kurumları sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Kadının toplumdaki yeri erkeklerle eşit ve yan yana olmalıdır. Bu bağlamda seçimlerde kadın adaylar için kontenjan, kota vs. gibi kısıtlamalar getirilmesini eşitliğe aykırı, incitici ve onur kırıcı buluyoruz. Ayrıca, televizyon dizilerinde kadınlara biçilen roller, kadın karakterlerin babalarından, oğullarından ve daha çok da kocalarından gördükleri aşağılayıcı, ezen, hor gören davranışlar toplumu olumsuz etkileyen yanlış örnekler içermektedir” dedi.

16 Şubat 2015
Etiket; seda kaya özgecan, seda kaya Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmir'den Almanya'ya başarı yolculuğu
Emekliye temmuz zammı
Kadın hakları günlük mesele değil
Zeytin güzel kokmalı
Güvenli internet hamlesi
Yeni nesil ekran teknolojileri
Ses kayıt dökümleri kitap oldu
Binaya yapılan eklemeler tehlike saçıyor
Fotojenik olmanın sırları var
Bilgisayar oyunlarının tadı kaçıyor
Akran zorbalığını hafife almayın
İzmir basın tarihinden hazin bir sayfa
Ağız kokusunu önlemenin kolayı var
Elfida hayaline kavuştu!
ABD'li kızın Türkiye sevgisi
Mektuptan belgesel çıktı
Şiddet tüm canlılar için hak ihlalidir
Reklamlarda gizli şiddet var
Aşkın bilimsel tarifi
Onlar için 1 gün 1 öğün
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Cem Yılmaz Fundamentals
 
Hatasız Kul Olmaz-Tarkan
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir