23 Temmuz 2018, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kadınlarda idrar kaçırmanın tedavisi mümkünİzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Serpil Aydoğmuş, tıp biliminde sağlanan gelişmelere rağmen idrar kaçırmanın günümüzde halen önemli bir sosyal ve hijyenik sorun oluşturduğunu söyledi.

Kadınlarda daha sık görülen bu durumun orta-ileri yaş kadınların %17-55 ini etkilediğini ancak hastaların büyük çoğunluğunun şikayetlerini hekime bildirmekten çekindiğini söyleyen Yrd.Doç.Dr.Serpil Aydoğmuş,“Yapılan araştırmalarda bu durumun en sık utanma ve tedavinin başarısız olacağını düşünmeye bağlı olduğu gösterilmiştir. Sonuçta genel sağlığın yanı sıra sosyal yaşam da durumdan olumsuz etkilenmekte ve hastaların yaşam kalitesi bozulmaktadır ”dedi.

En sık görüleni ‘stres tipi’

Bu rahatsızlığın altında yatan nedenlere değinen Yrd.Doç.Dr.Serpil Aydoğmuş, en sık ‘stres tipi’ kaçırma olarak tanımlanan gülme, öksürme, hareket etme sırasında görülen idrar kaçırma ve ‘sıkışma tipi’ olarak adlandırılan aniden ortaya çıkan şiddetli idrar hissi ile birlikte idrar kaçırma olduğunu söyledi.

Yrd.Doç.Dr.Serpil Aydoğmuş,”Bunun dışında günde sekizden ya da gece ikiden fazla idrar yapma, idrar sonrası mesanenin tam boşaltılamaması, genital bölgede ağrı ve dolgunluk hissedilmesi biçiminde şikayetler de görülebilir”diye konuştu.

Bazı hastalıklar da sebep olabilir

Aydoğmuş, idrar kaçırmanın idrar yolu enfeksiyonu gibi geçici bir sebeple ortaya çıkabileceği gibi diabet (şeker hastalığı), kalp yetmezliği, sinir sistemi hastalıkları ya da tümöral olaylar gibi önemli durumlara bağlı olarak da görüldüğünü açıkladı.

Serpil Aydoğmuş, “En sık görülen sebepler gebelik ve doğumun tetiklediği yapısal zedelenmeler, yaşlanma sürecinin sebep olduğu fonksiyonel yetersizlikler, aşırı kilolu olmak ile kronik öksürük, kabızlık gibi karın içi basıncını arttıran durumlardır. Bu durum sıklıkla genital organların aşağıya doğru sarkması ile birlikte görülür. Menopozal dönemde östrojen hormonunun azalması da idrar kaçırma için tetikleyici faktör olabilir” dedi. İlaçlar da tetikleyebilmektedir Ayrıca bazı tansiyon ilaçları, kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ilaçlar, aşırı çay-kahve tüketimi, asitli ve baharatlı besinler ya da aşırı sıvı tüketimi söz konusu sorunlara yol açabildiğine dikkat çeken Serpil Aydoğmuş,kendilerine başvuran hastalara öncelikle beslenme düzeni ve ilaç kullanımı ile ilgili sorular yönelttiklerini tedavide cerrahi tedavi dışında fiziksel egzersiz programları, elektrofizyolojik tedaviler ve ilaç tedavisi kullandıklarını belirtti.

Serpil Aydoğmuş,”Fiziksel egzersiz programları bütün idrar kaçırma tiplerinde kullanılabilir. Fizyoterapist gözetiminde öğretilen egzersizleri hasta yaşamı boyu kullanabilir. Aynı kaslar elektrik enerjisi veya manyetik alanı kullanan özel cihazlar yardımıyla da güçlendirilebilir. Sıkışma tipinde idrar kaçırma durumunda organ sarkması yoksa ilaç tedavisi tercih edilir”diye konuştu.

Ameliyat lokal ya da bölgesel anestezi gerekebilir

Stres tipinde idrar kaçırma durumunda çoğunlukla cerrahi tedaviyi tercih ettiklerini söyleyen Yrd.Doç.Dr.Serpil Aydoğmuş,”Ameliyat lokal ya da bölgesel anestezi kullanılarak yapılır ve çok kısa sürede tamamlanır.Çok küçük kesiler kullanılarak idrar kanalının altına sentetik yama yerleştirilir. Ameliyat yapılan hastaların %80-90'ında idrar kaçırma sorunu çözülmüş olur”şeklinde konuştu.

Başarılı yöntemler var

İdrar kaçırmanın günümüzde başarıyla tedavi edilebildiğini vurgulayan Yrd.Doç.Dr.Serpil Aydoğmuş,bu rahatsızlığa sahip hastaların sıkıntılarını çekinmeden hekimle paylaşmaları gerektiğini kaydetti.

Sporun önemine de işaret eden Serpil Aydoğmuş, Pelvik tabanı destekleyen kas grubunun güçlendirilmesinin ve bazı egzersizlerin yanısıra yaşam tarzının değiştirilmesinin tedaviye önemli katkı sağladığını sözlerine ekledi.

16 Kasım 2013
Etiket; istem dışı idrar, idrar kaçırma tedavisi, serpil aydoğmuş, katip çelebi üniversitesi, idrar kaçırma Yazdır   |   Paylaş

İlgili haberler


Grip deyip geçmeyin
Osteoporoz riskini azaltabilirsiniz
Kadınlar önemsemiyor ama...
Genç tıpçılara ilk ders Prof. Dr. Akhan'dan
20 ülkeden bilim insanı İzmir'de buluşuyor
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
İzmirli hemşirenin başarısı
Gıda zehirlenmelerine karşı basit tedbirler
Ergenlik boyu kısa bırakmaz
Sağlık görevlisine saldırı
Benim devletim çok büyük
Aşırı sıcak kalp ritmini bozuyor
Sporu abartmayın
Kent Hastanesi'nden kan bağışı
Korku normal doğuma engel
Rastgele gözlük almayın
Bunamanın 9 sebebi
Ruj sahnesi kızdırdı
Tümör konseyleri öncü oldu
En son psikiyatrist duyuyor
Hastalıkların kökü kazınacak
Acil servis çalışanları tehlike altında
Omuz ağrısına tek seansta çözüm
Hemen şımarık demeyin
Dikkat alerji mevsimi başlıyor
Kilo vereceğim derken fazlasını almayın
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
Göztepe-Trabzonspor özet
 
Yaza damga vuran düet
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir