1 Mart 2021, Pazartesi Web TV Foto Galeri Sosyal Medya Mobil Uygulamalar Arşiv
 
 

Kalkan: Gençler katılımcı demokrasi istiyorGezi Parkı eylemlerine destek veren tweet’leriyle dikkati çeken Kalkan, "Gençler katılımcı demokrasi istiyor, kendilerine sorulsun istiyor" dedi. Uzun yıllar CHP’de siyaset yaptıktan sonra 6 yıl önce Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ile AK Parti’ye geçen 67 yaşındaki İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, iki gün önce Gezi Parkı eylemlerinde Hükümet’in tutumunu eleştiren tweet’leriyle dikkat çekti.  Kalkan, gelişmeleri DHA’ya değerlendirdi.

'FAİZ LOBİSİNDEN ÇOK, RANT LOBİSİ'

İktidarın tepkileri doğru algılayıp çok basit atlatabileceğini savunan Erdal Kalkan şunları söyledi: "Gezi Parkı’nda AVM ve Topçu Kışlası yapılması konusunda bu kadar ısrarın anlamı yok. Geçmişte kışla yapıldığı zaman zaten her taraf çayırlıktı, oteller yoktu. Şimdi geldiğimiz noktada tek yeşil alan orası. Ben olsam Divan Oteli’ni de istimlak eder meydanı daha büyük hale getiririm. 'Halkım mesajı aldık yeniden değerlendireceğiz. Bize güvenin, daha çok yeşil alan yapacağız' diyerek geçiştirilebilirdi. İstanbul dikey yapılaşma nedeniyle insanın üzerine geliyor. Rant lobisini de görmek lazım. Faiz lobisinden çok rant lobisi var. Ben Başbakan’ın yerinde olsaydım daha hassas açıklama yapardım. 'Gençler hassasiyetinizi anlıyorum. Bize inanın, güvenin evinize gidin' derdim.'

'BİBER GAZI, TAZYİKLİ SU İNSANLIK DIŞI'

Gezi Parkı eylemlerinin devlet şiddeti ile büyüdüğünü öne süren Kalkan sözlerini şöyle sürdürdü: "Her zaman özgürlükleri savundum. Bir günde olan bir şey değil bu. Siyaset yaptığım İzmir ve Edirne demokrat, çağdaş, aydın kentler. En büyük özgürlük talebi yaşam biçimlerine karışılmaması.

Kimse kimsenin yaşam biçimine karışmamalı. Biz o dönemde türbanlı kızlarımızın da yanında yer aldık. Ben kimsenin kıyafetiyle ilgilenmiyorum, kimse de benim ne yediğimle ne içtiğimle nasıl oturduğumla ilgilenmesin. Bu Gezi Parkı eylemleri başladığında itidal, sağduyu çağrısı yaptım, barışçıl bir tavır takındım. Üçüncü günün sabahı orada devletin biber gazı, tazyikli su sıkması insanlık dışı bir tavır. Bu eylem gençlerin duyarlılığından kaynaklanıyor. Gençler katılımcı demokrasi istiyor, kendilerine sorulsun istiyor. Onların amacı terör, kavga polise saldırı değil. Orada devlet yumuşak olabilirdi. Bu olaylar da Gezi Parkı ile sınırlı kalabilirdi, ama aksine bu konuda beklenmedik şiddetli tavrılar olayı büyüttü."

'TEPKİM DUYGUSAL DEĞİL, MANTIKLI VE BİLİNÇLİ'

Mesleği avukatlık olan Erdal Kalkan, Hükümet’e karşı tepkinin sadece Gezi Parkı ile oluşmadığını, toplumun belli bir kesiminin içki düzenlemesi, 'iki ayyaş', 'toplumun yüzde 50’si' gibi açıklamalarla yaşam tarzına müdahale endişesi taşıdığını kaydetti. Kalkan şöyle dedi: "Bunlar benim tasvip edebileceğim üslup değil. Benim siyaset anlayışıma, hukuk anlayışıma karşı. Birilerinin bir şeyler söylemesi gerekiyordu. Partide bunu söyleyecek zemin olmadı. Ben de twitter’dan söyledim. Büyük medya susunca sosyal medya devreye giriyor. İnsanlar mutlaka görüşlerini ifade edecek yer, zaman ve alan bulur. Benimki duygusal bir tavır değil mantıklı ve bilinçli."

'İSTİFA YOK, CHP’YE GEÇMEYECEĞİM'

AK Parti'den istifa etmeyi düşünmediğini vurgulayan Erdal Kalkan, bu konuda şunları söyledi: "İstifa olmayacak, ihraca teşebbüs ederlerse istifa ederim. Ben fikirlerimi söylemeye devam edeceğim. Benim ağzımı kimse kapayamadı. İsmet İnönü, Erdal İnönü, Deniz Baykal’a, Murat Karayalçın’a Hikmet Çetin’e söyledim. Başbakan’ın yaptığı tüm doğru işlerde, demokrasi kavgasında, ekonomi kavgasında hep yanında dik durdum. Yanlış yaptığı her eylemde de fikirlerimi söylerim. Bu örgütlü bir süreç değil. B planı yok. 'CHP’ye geçecek' diyorlar. Böyle bir şey yok. Asla böyle bir şey düşünmem."

14 Haziran 2013
Yazdır   |   Paylaş
 
Bu yazı için yapılan yorumlar ( 0 ) + Yorum Yaz

Yorum bulunamadı !..

 
facebook.com/HaberEgeli
 
Diğer Haberler
TARİHİ CAMİ, MEYDAN DÜZENLEMESİ KURBANI
MOBBİNG HAFTASI
İletişimciler İzmir'de buluşuyor
İzmir'de voleybol heyecanı
Ege'de Yılın Spor Ödülleri sahiplerini buldu
SİMYA METAL 8. TSYD EGE’DE YILIN SPOR ÖDÜLLERİ
İZVAK'tan üçüncü zirve
47. Folkart TSYD Kupası Menemen'in
Karşıyaka'da yoga buluşması
Boyoz, İspanya'da sergilenecek
ESTİ hep zirvede
Kadın hakları günlük mesele değil
7. TSYD Ege'de Yılın Spor Ödülleri
TSYD İzmir'den görkemli veda
Basmane tasarımıyla Venedik'e gidiyor
Alsancak Garı için canlandıran tasarımlar
TSYD-İSTEK işbirliği
TSYD İzmir Spor Tarihi Sempozyumu yapıldı
Gravürlerde yaşayan İzmir
Folkart'tan KSK açıklaması
 
+ Çok okunan haberler

WEB TV Tüm videolar
O belde (Ahmet Haşim)
 
Elena Ledda - Pesa
 
 
FOTO GALERİ Tüm galeriler
 
 
 
? Anket
 
   
Kent Haberleri Spor Politika Ekonomi Yazarlar Sağlık Eğitim Asayiş Kültür Sanat Yaşam Dünya Magazin
facebook.com/haberegeli twitter.com/haberegeli Google+   Anasayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Künye
Sitene Ekle
İletişim

© Copyrigth 2013 haberegeli.com tüm hakları saklıdır
  Sitemiz abonesidir